Wpis z mikrobloga

Mirabelki, mireczki, jako że zmieniam biurko i już poczyniłem pewne pomiary to mam pytanie i prośbę o poradę, otóż zamówiłem sobie blat dębowy na wymiar 140x70x3cm i do tego będę kupował stelaż o dokładnie taki: https://allegro.pl/oferta/stelaz-stolu-biurka-loft-skandynawski-140x70-czarn-9858189166

I tu pojawia się naturalne pytanie, jakie śruby, wkręty i ewentualne dodatki (podkładki metalowe?) zastosować by to się dobrze trzymało? Mam wiertarke z wiertłami do drewna, ale jako że to takie moje pierwsze DIY związane z meblami poza IKEĄ czy innymi skręcanymi gotowymi mebelkami to wolę się kogoś doświadczonego dopytać jaką długość i typ wkrętów zastosować + czy potrzebne i wskazane są jakieś dodatki typu podkładki itp.

Dużo zdrowia dla wszystkich!
#meble #biurko #drewno
  • 11
W blat mufa gwintowana do drewna. Ja stosuję mufy 10x8 dla twojego blatu starczy długa na jakieś 20mm.
Otwór w metalowym stelażu musi być większy niż śruba przechodząca przez niego. Pozwoli to na ruch blatu (drewno pracuje pod wpływem wilgotności. Ja gdy mam śrubę M8 to otwory mam 10. Pod śruby oczywiście podkładka i wszystko skręcone raczej lekko byle zgubić luzy, ale żeby właśnie umożliwić blatowi pracę.
MOSKITek - W blat mufa gwintowana do drewna. Ja stosuję mufy 10x8 dla twojego blatu s...

źródło: comment_1604561105TaAyLbRZFYf2K9L4nVitX5.jpg

Pobierz
Ja ostatnio skręcałem coś podobnego i używałem normalnych wkrętów do drewna. Długość dla Ciebie to 25, 30 trochę ryzykowna więc nie polecam.
Podkładki się przydadzą bo nie wiadomo czy łeb śruby nie przejdzie przez otwory w stelażu różnie to bywa, najpierw można sprawdzić i potem dokupić.
Na pewno będzie potrzebne wiertło 2 lub 3 i kup sobie też ogranicznik do wierteł, chyba że masz pewną rękę wtedy to Ci nie potrzebne, ale
@Kamellot: troszkę lipa - bo otwory mają 6mm. Żeby dać możliwość ruchu trzeba by zastosować śrubę M4, a to moim zdaniem będzie zbyt delikatna śrubka.
Osobiście bym rozwiercił te otwory na 10mm, i zastosował śrubę M6 z szeroką podkładką. Mufę wziąłbym M6x10x20mm albo jak @MOSKITek pisał M8.
@MOSKITek: Dzięki, jesteście zajebiści serio! Jeszcze pytanie, czy do muf będę potrzebował fazownika czy dam radę zrobić po prostu otwór wiertłem i przy wkręcaniu mufy ona sama się wkręci na płasko?
@Kamellot zależy jaką kupisz M5 to rozmiar gwintu wewnętrzny. Zewnętrzny zależy od modelu jaki znajdziesz.
Ja stosuję mufy m8 z średnicą zewnętrzną korpusu 10mm i 12mm zewnętrzna krawędź gwintu. Wiercę wiertłem 10.5mm i wchodzi idealne.