Wpis z mikrobloga

Hej kosmiczne Mirki!

Brał ktoś z Was udział w stażu organizowanym przez ESA? Teraz ESA organizuje coś takiego dla studentów II stopnia, staż taki trwa od 3 do 6 miesięcy. Mogą aplikować studenci z różnych dziedzin technicznych. Szczegóły pod tym linkiem.

https://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA/Apply_now_for_an_ESA_student_internship

Chciałbym wziąć udział w stażu, chociaż zrobię to pewnie w następnym roku, bo teraz jest pandemia i staże są tylko zdalnie (a ja wolałbym jednak zwiedzić świat), no i jeszcze jestem na studiach inżynierskich, więc mogą nie chcieć mnie przyjąć. W związku z tym mam kilka pytań.

1. Interesuje mnie, ile godzin trzeba poświęcić tygodniowo na tę pracę. I czy jest jej dużo i jest ona nie wiadomo jak trudna. Jeśli nie trzeba spędzać 40h/tyg, a może 20h, to może i złożyłbym wniosek teraz. Wyrobiłbym się wtedy przy ilości pracy na moich studiach.

2. Co tam się robi na takim stażu? Tyle że pracuje w ESA to wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jestem na studiach informatycznych, ponadto mam całkiem spore doświadczenie w programowaniu mikrokontrolerów. Pracowałem też w zespole przy tworzeniu awioniki rakietowej w ramach koła naukowego, mam trochę wiedzy praktyczno-teoretycznej na ten temat. Pisałem biblioteki pod bardzo różne moduły elektroniczne używane w rakietach: IMU, GPS, LoRa, i inne, pod Raspberry Pi, Arduino i STM32. Czy byłaby jakaś ciekawa praca dla kogoś takiego jak ja?

3. Jakieś doświadczenia z pobytu tam? ESTEC jest w Nordwijk, w Holandii. Da radę się tam odnaleźć mnie samemu? Mieszkałem parę miesięcy w Holandii ale raczej w małej wiosce i pracowałem na produkcji, więc zupełnie inny klimat.

Jeśli o coś nie zapytałem a jest ciekawe wzmianki o tym to też powiedzcie :D

#esa #rakiety #politechnika oraz #nasa #spacex dla zasięgu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 15
@UnnAmmEdd: Nie byłem internem ale byłem w ESA jako YGT, zaraz po studiach i znałem tam internów.

1. To jest praca full time
2. To zależy na co zaaplikujesz. Masz tam przeciez konkretne ogłoszenia do konkretnych projektów i jasno opisane co będziesz robić. Ja osobiście nie żałuje i nie znam nikogo kto by żałował...
3. ESTEC <3 najlepsza opcja, ale chyba nie doczytałeś że z racji pandemii wszystko będzie remote.
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0:

Oj doczytałem, przebadałem temat.

Raczej celować będę w Software Systems, bo to ma związek z moją branżą. No i też słyszałem dużo dobrego o ESTEC. Ale pewnie celowałbym w przyszły rok, jako że teraz ta pandemia jest :/

No i zastanawia mnie kwestia utrzymania. Jak w przyszłym roku będzie można być na miejscu to dostaje się 600E, zamiast 300. Czy to wystarczy by jakoś tam żyć? Czy musiałbym odłożyć trochę
@UnnAmmEdd:

Czy to wystarczy by jakoś tam żyć?


Nie. Zauważ ze interni dostają tylko tzw wyrównanie czyli zakłada się, że masz pieniądze za które normalnie i tak musiałbyś sie utrzymywać, a te kilkaset euro to jest dodatek. Za te 600 euro powinieneś spokojnie wynająć sobie pokój gdzieś w Leiden i jeszcze coś zostanie, ale to raczej tyle.

Jakbyś chciał porobić coś ciekawego a jednocześnie dorobić kilka szekli to sugerowałbym raczej https://careers.cern/students
@5da4266d3de6dbaf425a2d4fc16225d0:

Nie. Zauważ ze interni dostają tylko tzw wyrównanie czyli zakłada się, że masz pieniądze za które normalnie i tak musiałbyś sie utrzymywać, a te kilkaset euro to jest dodatek. Za te 600 euro powinieneś spokojnie wynająć sobie pokój gdzieś w Leiden i jeszcze coś zostanie, ale to raczej tyle.


Hmm, czyli kiepsko. Ale internem można zostać tylko będąc studentem. Może uczelnia byłaby w stanie zagwarantować jakieś stypendium dodatkowo, musiałbym się
A jak wygląda pogodzenie studiów ze stażem? Rozumiem, że nie ma problemów z zaliczaniem semestrów w ten sposób?


To już zależy od twojej uczelni. Często ludzie robią w wakacje albo np. w niektórych krajach ma się semestr praktyk.

Ale później, w ramach kariery pewnie te stawki znacznie wzrastają, co nie?


Patrz np.: https://www-cdn.eumetsat.int/files/2020-07/pdf_leg_staff_rules.pdf strona 74. Taki normalny mgr-inż to jest A2-A4, wyżej to już trzeba być jakimś liderem zespołu.
To co prawda
@UnnAmmEdd: Nadal nie rozumiem co masz na myśli. Jeśli wydaje ci się że da się zrobić jakiegoś fikołka i przejść bezpośrednio z Interna na coś innego, to odpowiedź brzmi: nie da się. Musisz się normalnie rekrutować. Mówimy tu o publicznych organizacjach -> wszystkie rekrutacje muszą być publiczne i otwarte. Zresztą liczba Internów czy YGT jest wielokrotnie większa niż liczba otwartych staffowych pozycji, więc nie wiem jak to wg ciebie miałoby działać.