•  

  516 + 1 = 517

  Tytuł: Dziecko ciemności
  Autor: Graham Masterton
  Gatunek: horror
  Ocena: ★★★★★☆☆☆☆☆

  Szukałem książek podobnych do serii z Igorem Brudnym ("Piętno", "Sfora" i "Cherub") i po poniższym opisie wydawało mi się, że trafiłem:
  ...W centrum Warszawy dochodzi do serii brutalnych morderstw. Ofiary pozbawiane są głów i odnajdywane w całym mieście, między innymi na placu budowy nowoczesnego Hotelu Senackiego. Nadzorująca inwestycję Sarah Leonard, chcąc uniknąć opóźnień spowodowanych strachem robotników przed „Oprawcą”, wzywa na pomoc emerytowanego policjanta Claytona Marsha. Doświadczony gliniarz we współpracy z polskim policjantem Stefanem Rejem prowadzą nieoficjalne śledztwo...

  Jest to pierwsza książka napisana przez Mastertona, której akcja dzieje się w Polsce. I trochę mam nadzieję, że ostatnia, bo pomijając fabułę, o czym za chwilę, ta książka jest trochę takim amerykańskim wyobrażeniem o Polsce.
  To razi właściwie od początku, ale drugim zabiegiem dla mnie bardzo dziwnym jest rozpoczęcie książki, gdy popełnionych zostało już 7 zbrodni, a my "uczestniczymy" w ósmej jako ofiara. Seryjny morderca zabija ludzi w pobliżu kanałów, ucinająć im głowy. Jego tropem podąża warszawski policjant Stefan Rej, oraz zarządca właśnie budowanego hotelu - Sarah Leonard (polka mieszkająca za oceanem), która widząć, że śledztwo zmierza do nikąd, działa na własną rękę wynajmując do pomocy emerytowanego glinę ze stanów - Claytona Marsha. Fabuła jest bardzo dziwna i wiąże się z duchami przeszłości, trochę w stylu Manitou, w obu książkach do wyjaśnienia tajemniczych morderstw użyte jest medium/wróżka. Rozwiązanie zagadki jest bardzo nietypowe i niezbyt realne, ale do tego Masterton przyzwyczaja czytelników od zawsze.

  Jest to jedna z tych książek, która mocno mnie zawiodła, a jej opis zwiastował dużo lepszą fabułe, akcję i zagadkę niż otrzymałem - zdecydowanie szkoda ;)
  Jest to moja 120 książka w tym roku

  Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

  #bookmeter #ksiazki #legimi

  źródło: 195103-352x500.jpg