Wpis z mikrobloga

Maroko oficjalnie stało się właśnie kolejnym krajem muzułmańskim, który w ostatnich tygodniach zgodził się na nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Władze w Rabacie ogłosiły, że zgadzają się na nawiązanie oficjalnych stosunków z Izraelem i uznanie tego państwa na arenie międzynarodowej. Umowa została podpisana pod egidą Stanów Zjednoczonych. USA zobowiązały się z kolei do uznania władzy Maroka nad spornym terytorium Sahary Zachodniej. W ostatnich miesiącach dochodziło tam do wzrostu aktywności separatystycznego frontu Polisario.

Maroko oficjalnie nie uznawało Izraela na arenie międzynarodowej. Równocześnie nieoficjalne kontakty i cicha współpraca między tymi państwami istniała od momentu powstania Izraela. Niemniej decyzja władz w Rabacie jest przełomowa.
Od sierpnia tego roku oprócz Maroka swoje stosunki dyplomatyczne z Izraelem unormowały już inne państwa: Sudan, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Bahrajn. Komentatorzy zwracają uwagę na to, że prawdziwym przełomem w sytuacji na Bliskim Wschodzie będzie ewentualne podjęcie tego kroku przez Arabię Saudyjską, do czego może dojść w najbliższej przyszłości.

Źródło

--

Regularnie zbieram i przekazuję wiadomości z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Jeśli interesuje Cię tag #orientalista, zapraszam również na Facebooka oraz Hive.

#orientalista #wiadomosci #afryka #maroko #izrael #usa #trump #bliskiwschod #islam #dyplomacja
  • 6
@Fantom_s: Myślę, że i to, i to. Z jednej strony to wyraźnie izolują Iran w regionie, bo sprawa Palestyny to praktycznie najpewniejszy grunt na którym Teheran może tu szukać wspólników. Z drugiej strony swoje korzyści te państwa też mają - przykład Maroka jest dobry, praktycznie dostali od USA wolną rękę w Saharze Zachodniej, a na to czekali od dawna.

Ciekawe z tym Pakistanem. Ostatnio dementowali te doniesienia i mówili, że absolutnie
@Fantom_s: Zdecydowanie. A niech jeszcze tylko potwierdzą się do tego pogłoski o złym stanie zdrowia Chameneiego żeby doszło do nagłej zmiany na stanowisku Najwyższego Przywódcy w Iranie, to już całkiem doda smaku do tego wszystkiego.
Bardzo ciekawi mnie to, co piszesz o Pakistanie. Informację o tym, że ich MSZ zaprzecza tym doniesieniom znalazłem 25.XI, ale wiadomo, jak to wszystko dynamicznie może się tam zmienić.
Generalnie rok 2021 na pewno nie będzie
USA zobowiązały się z kolei do uznania władzy Maroka nad spornym terytorium Sahary Zachodniej. W ostatnich miesiącach dochodziło tam do wzrostu aktywności separatystycznego frontu Polisario.


@Orientalista: Sahara Zachodnia to kłopoty dla każdego, kto by chciał się tam angażować. Państwo, gdzie do dzisiaj istnieje stereotypowe niewolnictwo, wielopokoleniowe długi, klanowe rozbicie i nędza. Przez kilkadziesiąt lat wszyscy mieli ich gdzieś. Czemu Maroko się na nich połakomiło?
@empty_silence: Dla mnie to też jest jakiś ewenement, bo na dobrą sprawę nie ma tam nic. Na wybrzeżu wydobywa się ropę, ale nie wiem, czy jest jej na tyle żeby opłacało się tylko po to angażować w konflikt - jeśli się mylę, to może ktoś mnie poprawi. Z drugiej strony Maroko nie bardzo chce mieć u swoich granic taki region w anarchii, który będzie rajem dla różnych organizacji terrorystycznych, i tak