Wpis z mikrobloga

Zrobiłem aktualizację poradnika z wyjaśnieniem wszystkiego chyba dość szczegółowo. #bezspamu

UPDATE: Ranking-poradnik #kamerasamochodowa #wideorejestrator grudzień 2020
#polskiedrogi #motoryzacja #samochody #kierowcy #auta

TOP 12 KAMER SAMOCHODOWYCH
1. Vantrue N4 Nagrywa przód tył wnętrze a nawet boki pojazdu
2. Viofo A129 DUO PLUS
3. Mikavi PQ4 DUAL
4. Viofo A129 DUO
5. Vantrue N2S
6. Viofo A129 PRO 4K
7. Vantrue X4 4K
8. 70mai A800 4K DUAL
9. Viofo A119 V3
10. Vantrue N1 PRO
11. 70mai PRO
12. Viofo WR1

KOD KUPONU: wykop=> Wpisz przy zamówieniu i zgarnij wykopowy rabat.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości pisz PW lub komentuj - chętnie doradzę. Na szybie czołowej w aucie miałem już prawie wszystkie modele( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i teraz warto uzasadnić co i jak i dlaczego tak a nie inaczej.
N4– jedyna kamera 3-kanałowa która nagrywa przód wnętrze tył a wewnętrzna ma na tyle szeroki kąt widzenia, że nagrywa również wszystko co się dzieje w bocznych szybach. Jedyna kamera która nagra jak ktoś ci drzwiami drzwi obije – tutaj link https://youtu.be/G7fXkTnyoIE
Warto do niej adapter OBD lub bezpośrednio pod aku
Jak wygląda montaż pod obd? https://youtu.be/lfP6blgaDEw

Viofo A129 DUO PLUS – póki co najbardziej rozbudowana kamera przód tył. Model PLUS wyszedł całkiem niedawno i niewielka różnica w stosunku do A129 Duo sprawia, że warto dołożyć jeśli budżet pozwala. Np. mamy tutaj detekcję ruchu z tylnej kamery (wymagany HK3).

Mikavi PQ4 DUAL i A129 DUOto bliźniacze modele. Mikavi daje wyżej bowiem ma nieco szersze kąty widzenia i adapter do trybu parkingowego jest już w podstawowym zestawie.

Vantrue N2S – propozycja bardziej dla taxi, bolt uber nauki jazdy ale nie tylko. Jeśli nie chcesz ciągnąć kabli przez całe auto a chciałbyś mieć podlgąd na tylną szybę jak w lusterku wstecznym to jest to kamera dla Ciebie. Model bliźniaczy do N4 ale bez tylnej kamery. Wewnętrzna również ma szeroki kąt i nagrywa to co się dzieje w bocznych szybach. Niestety póki co nie ma w N2S trybu lowbitrate a w N4 jest więc jak budżet pozwala to warto dołożyć by mieć więcej funkcji i kamerę więcej.

Viofo A129 PRO 4k i Vantrue X4 4K. Jeśli myślisz żeby mieć później tylną kamerę lub bardzo zależy Ci na Wifi to wybierz A129PRO. Inaczej lepiej Vantrue X4 4K.
70mai A800 4K DUAL – dobra kamera od Xiaomi przód tył lub sam przód. Do prawdziwego 4K trochę brakuje ale w tym przedziale cenowym jest ok chociaż wolałbym już dołożyć np. do Mikavi PQ4 DUAL.
Viofo A119 V3 – najlepsza póki co w przedziale do 500zł. Aktywny tryb parkingowy, kondensator i świetna jakość nagrań. Co ciekawe optyka lepsza niż w A129 – do A129 dopłacasz bo możesz podpiąć tył i płacisz za WIFI.
Vantrue N1 PRO – świetna jakość nagrań, aktywny tryb parkingowy, podzespoły sony, niewielkie rozmiary (niewiele większa od paczki zapałek). Opcjonalnie GPS i adapter pod akumulator lub nawet OBD.
70mai PRO – bardzo dobra kamera która często jest porównywana do N1 PRO. Niestety nie ma polskiego menu (od oficjalnego dystrybutora w PL) i aktywnego trybu parkingowego co sprawia, że jest niżej od N1 PRO.

70mai PRO vs N1 PRO => starcie budżetówek

Vantrue N1 PRO ma sensor IMX323 Full HD 2.19mpx o wielkosci pixela: 2.8 µm (wiekszy = lepszy = czulszy) sensor z 2016roku
70Mai PRO ma sensor IMX355 QuadHD 5mpx o wielkosci pixela: 2µm - sensor z 2018roku

teoretyczne wniski plynace ze specyfikacji sa takie:

Vantrue N1 PRO ma mniejsza rozdzielczość od 70mai PRO, ale wiekszy pixel (co jest logiczne bo skoro pixeli jest mniej to wiecej ich wejscie na ograniczona przestrzen ~1/2.9" - jest to wiekosc matrycy pod objektyw M12)
N1 PRO jest wiec czulsza, bo jej pixel jest większy, to oznacza ze stosujac taka sama przyslone jak w IMX355 kamera szybciej doswietli klatke filmu (bazujac na takim samym czasie naswietlenia klatek).

70Mai PRO- ma IMX355 ktory ma wieksza rozdzielczosc, ale mniejsza czulosc (wiecej pixeli jest na tej samej przestrzeni), to oznacza ze kamera potrzebuje relatywnie wiecej czasu na doswietlenie klatki w porownaniu do Vantrue N1 PRO.

Co wiec z tego wynika?
Wynika z tego, ze Vantrue N1 PRO w ruchu uchwyci objekty ostrzejsze (za sprawa mniejszego czasu naswietlenia bo matryca jest czulsza niemal o 1/3).
70Mai PRO o 1/3 bardziej rozmyje obraz w ruchu, bo pixel ma mniejszy, ale za sprawa wiekszej rozdzielczosci z wiekszej odleglosci zobaczy obraz wyrazniejszy.
Vantrue N1 PRO tak jak mowi teoria, ma wieksza czulosc, co przeklada sie na lepsza ostrosc objektow w ruchu, ale jej mniejsza rozdzielczosc nie pozwala zobaczyc dalej oddalonych objektow, ktore nawet w ruchu moga zostac zlapane ostro i wyraznie zanim mina nas obok duzo szybciej.

Podsumowując przy niższej prędkości 70mai PRO D02 i Vantrue N1 PRO będzie jakość podobna. 70mai pro polegnie przy wyższych prędkościach co widać na nagraniach od 2:20 poza obszarem zabudowanym.

Tutaj porównanie na tej samej trasie co potwierdza powyższe zdania https://youtu.be/NPmfBk4V5E8

Dlaczego Viofo WR1 na końcu? Ktoś być tam musi chociaż pamiętajcie, że to ranking TOP12. WR1 – dyskretna kamerka jednak bez trybu parkingowego.

Jak znaleźć najlepszą kamerę samochodową?
Idealne rozwiązanie nie istnieje, ale warto znać pewne kryteria, które ułatwią nam wybór wymarzonego sprzętu.

Podstawowym i często najważniejszym kryterium nie tylko jeśli chodzi o to jaką wybrać kamerę samochodową jest cena urządzenia. Kiedy już ustalimy przedział cenowy warto sprawdzić, które kamery samochodowe się do niego zaliczają.

Kolejną sprawa to ustalenia tak naprawdę do czego potrzebna nam jest kamera samochodowa i czego tak naprawdę od niech chcemy. Nie wystarczy odpowiedzieć – ma nagrywać, bo to jest po prostu oczywiste. Sytuacja w przypadku kamery samochodowej jest podobna do tej z telefonem komórkowym – niby popularna ,,komórka” służy tylko do dzwonienia, ale jednak każdy chce od niewielkiego urządzenia czegoś więcej, lepszy aparat, wyświetlacz, więcej pamięci itp.

Jak wybrać kamerę samochodową i na co zwracać uwagę?

Najważniejsza jest jakość obrazu wideo. Taki jest główny cel kamery samochodowej – nagrać jak najwięcej w jakości na której zobaczymy wiele detali. Szczegółowość obrazu, ostrości przydaje się głównie podczas późniejszej próby odczytania tablic rejestracyjnych pojazdu. Zamiast gier, kalkulatora, budzika i innych bajerów lepiej skupić się na jakości nagrań niż na mniej przydatnych funkcjach.

Dobra kamera samochodowa powinna nagrywać obraz w jakości minimum Full HD (1920x1080p) z prędkością chociaż 30 klatek na sekundę. Jeżeli w parametrach technicznych kamery samochodowej jest mowa o jakości HD lub interpolowanej jakości Full HD czyli po prostu rozciągnięty ,,na siłę” obraz HD to lepiej darować sobie zakup takiego urządzenia.
Youtube pogarsza jakość obrazu?

Tak to prawda, kompresja Youtube`a ma za zadanie sprawić, żeby przy możliwie jak najmniejszej utracie jakości zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Dlatego filmiki z kamerek na Youtubie nie do końca na 100% odzwierciedlają jakość nagrań. Kolejne kwestia to auto ,,testera” – nie zawsze jest wyposażone w nową, czystą szybę. Inne będzie nagranie z kamerki zamontowanej w nowym aucie a jeszcze inne ze starego samochodu. Nawet rodzaj auta ma znaczenie, bo np. SUVy są nieco wyższe, ich światła świecą nieco wyżej więc bywa czasem tak, że ciężko odczytać tablice rejestracyjne samochodu przed nami ponieważ światło reflektorów pada centralnie powodując prześwietlenie obrazu.

Czy przetwornik obrazu, matryca i sensor mają jakieś znaczenie?Oczywiście, że tak. Póki co liderem przetworników produkowanych do kamer samochodowych jest Sony.

Kolejna bardzo ważna rzecz to wartość przysłony obiektywu. Im niższa wartość przysłony tym lepiej, tym więcej światła przez nie wpada na matrycę a finalnie nasze nagrania z kamery samochodowej są nasycone wieloma szczegółami. Niska wartość przysłony to przede wszystkim lepsza jakość nocnych nagrań.

MJPEG, AVI czy H.264?

Pierwsze dwa kodeki to przestarzała technologia kompresowania wideo. Obecnie standardem jest kodek H.264 lub H.265 w topowych kamerach premium.

Zasilanie kamer samochodowych – bateria czy kondensator?

Od razu napiszę, żeby nie trzymać w niepewności – najlepiej kondensator. Baterie litowo-jonowe są znacznie mniej odporne na skrajne warunki atmosferyczne takie jak wysoka lub niska temperatura. Kolejny argument który nie poleca baterii to fakt, iż bateria z upływem czasu traci swoją wydajność. Jedno i drugie rozwiązanie zasilania kamery ma swoje wady i zalety, ale zdecydowanie w tym starciu wygrywa kondensator – może czasem zrestartować kamerę kiedy zgaśnie nam silnik lub chwilowo spadnie napięcie, ale będąc w trasie nie gasimy silnika co chwilę. Kondensator nie zawiedzie nas na dłuższej trasie w mroźny zimowy lub upalny słoneczny dzień.

Kamera samochodowa z trybem parkingowym?

Może się wydawać, że skoro mamy np. swój garaż to ta funkcja będzie zbyteczna – tylko teoretycznie, bowiem nasze auto nie stoi w tym garażu cały czas. Idąc do hipermarketu po wcześniejszym zaparkowaniu pojazdu na ciasnym miejscu dzięki nagraniu z kamerki łatwiej będzie znaleźć sprawcę i zgłosić szkodę.

Rozróżnia się kilka trybów parkingowych kamer samochodowych. Aktywny tryb parkingowy samoczynnie wykrywa, kiedy nasze auto jest zaparkowane i przełącza się na nagrywanie ,,postojowe” np. nagrywa tylko w momencie wykrycia ruchu lub w tzw. time-lapse czyli nagranie poklatkowe. Bywa też, że niektóre kamerki nagrywają wtedy w gorszej jakości obraz – wszystko po to aby zaoszczędzić miejsca na karcie i chronić akumulator przed nadmiernym rozładowaniem.

Kąt widzenia kamery samochodowej

Nie zawsze ta kamerka, która ma większy kąt widzenia ,,lepiej” nagrywa. Dobre kamery samochodowe posiadają kąt widzenia w okolicach 140 stopni i więcej. Górna granica zazwyczaj kończy się na 170 stopniach. Nie każdy też lubi efekt rybiego oka, więc najlepiej przed zakupem obejrzeć nagranie z danej kamerki samochodowej co zresztą możliwe jest w naszym sklepie z kamerami praktycznie przy każdym modelu na dole strony produktu w opisie.

Obudowa i sposób montażu kamery samochodowej.

Kolejny, bardzo punkt przy wyborze dobrej kamery samochodowej. Musimy się zastanowić w jaki sposób chcemy zamontować naszą przyszłą kamerkę samochodową. Czy czołowa szyba w aucie jest pionowa? Jeśli tak to nie każda kamera się do takiego montażu nadaje. Czy kamerka będzie demontowana i przenoszona do innego auta? Jeżeli tak to lepiej zakupić kamerę montowaną za pomocą przyssawki niż naklejki – taśmy dwustronnej.

Zwróćmy też uwagę na obudowę kamery samochodowej. Najlepiej jeżeli jest ona matowa – wówczas w upalny dzień, promienie słoneczne nie będą się od niej odbijać, oślepiać nas i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Rozmiar ma znaczenie

Jeżeli nasze auto posiada niewielkich rozmiarów szybę czołową to najlepiej skupić się na modelach, które będą zabierać jak najmniejsze pole widzenia kierowcy.

Uwaga! na diody doświetlające w kamerach samochodowych.

Najtańsze tzw. marketowe kamery samochodowe, często produkty no name posiadają na obudowie diody dzięki którym teoretycznie nocą mają nagrywać lepiej – to chyba największe złudzenie jeśli chodzi o kamery samochodowe. Takie rozwiązanie nie ma sensu – te diody to bardziej funkcja latarki, która jest zbyteczna, niebezpieczna i niezgodna z przepisami. Możemy więc przy najbliższym spotkaniu ze służbą drogową zdziwić się, kiedy mundurowi wypiszą nam mandat za oślepianie pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Powyższa lista kryteriów stanowi najważniejsze cechy dobrej kamery samochodowej. Oczywiście istnieje wprawdzie jeszcze wiele innych funkcji, które są mniej lub bardziej przydatne w kamerach samochodowych – nie wymienialiśmy ich ponieważ często są to po prostu zbyteczne bajery, które albo są już w tej chwili standardem albo nieużywanym dodatkiem.

Pamiętajcie, aby zawsze przed wyruszeniem w trasę zadbać o czystość zarówno przedniej szyby oraz obiektywu w kamerce.

Jak ustawić obraz kamery samochodowej? Zalecam odchylenie obiektywu nieco do góry, aby materiał wideo przedstawiał około 60% drogi i 40% nieba. Takie ustawienie zapewni równowagę między ekspozycją a szczegółami. Inaczej stwierdzając, takie ustawienie minimalizuje problemy z automatyczną korektą ekspozycji z jasnego nieba.

[więcej o tym jak zamontować kamerę samochodową tutaj]

Co na temat kamer samochodowych mówią przepisy w:
Austrii– prawo w tym kraju traktuje wideorejestratory jazdy jako monitoring miejsc publicznych na który wymagana jest specjalna zgoda. Mandat może wynieść nawet prawie 50 000 zlotych.
Belgii– można posiadać i nagrywać filmy za pomocą kamer samochodowych jednak tylko i wyłącznie na własny użytek.
Francji– obowiązuje zakaz używania urządzeń w zasięgu wzroku kierowcy z monitorami, chyba, że jest to urządzenie GPS. Na rynku są już wideorejestratory bez monitorów.
Niemczech– wideorejestratorów używamy tylko do celów prywatnych. Nie wolno nigdzie publikować nagrań – grozi za to kara do 300 000 euro. Podobnie jak w Polsce, o tym czy nagranie z kamery samochodowej może być uznane jako dowód w sprawie decyduje sędzia.
Norwegii– tamtejsze władze niesprecyzowany jeszcze prawa, które w obecnej formie traktuje kamery samochodowe jako przenośną telewizję z której nie można korzystać w aucie ponieważ rozprasza kierowcę.
Portugalii– podobnie jak w Belgii, posiadanie i używanie kamer samochodowych jest dozwolone tylko na własny użytek. Nagrań nie można publikować w sieci.
Słowacji– prawo zabrania umieszczania czegokolwiek na czołowej szybie w polu widzenia kierowcy. Wystarczy zamontować kamerkę w taki sposób aby nie przeszkadzała ona kierowcy. Na rynku są już wideorejestratory jazdy w lusterku wstecznym, które obchodzą ten przepis nie ograniczając pola widzenia kierowcy.
Szwajcarii– tutaj nie tylko kamery samochodowej są zabronione na przedniej szybie jeśli będą ograniczać pole widzenia kierowcy.
Węgrzech– tutaj nagrywanie za pomocą kamer samochodowych jest dozwolone chociaż prawo wymaga aby nagrania zostały skasowane w ciągu 5 dni od daty rejestracji.
Luksemburgu– władze księstwa zabroniły korzystania z kamer samochodowych. Wszystko przez ochronę danych osobowych. Rejestracja obrazu jest możliwa, ale wymaga pozwoleń. Kamerę posiadać można jednak na drogach publicznych jest zakaz używania.
Praktycznie bez żadnych ograniczeń możemy korzystać z kamery samochodowej w Danii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, w Szwecji, Serbii, Holandii, Hiszpanii oraz na Malcie.
RODO a kamera samochodowa w Polsce?
W Polsce można posiadać i nagrywać ruch drogowy za pomocą kamery samochodowej zamontowanej w pojeździe. Obostrzenia dotyczą jedynie publikacji filmików w sieci – chodzi o to, aby zachować anonimowość osób nagrywanych.

Zgodnie z tym co mówią eksperci od
RODO, numer rejestracyjny samochodu nie jest daną osobową ponieważ nie można za jego pośrednictwem namierzyć personaliów nagrywanego kierowcy. Problem może pojawić się dopiero wtedy kiedy nagramy a potem upublicznimy wizerunek sprawcy bez zamazanej twarzy. Nagrywając jest dla siebie, na własny użytek nie łamiemy żadnych przepisów RODO.

Na koniec
jaka karta pamięci do kamery samochodowej?**
Numer 1 to Samsung Pro Endurance seria
Numer 2 to Samsung EVO (byle nie wersja 2020)
Numer 4 to Toshiba 32GB (tania ok 29zł)

#szerokosci
  • 53
@aktywnymaz a masz jeszcze jakąś propozycję? Zastanawiałem się nad tryb parling, nie wiem czy to zbędne? Samochód mam w garażu więc tyle co pod sklepem/w pracy. I jakbys mógł coś powiedzieć o kondenstatorze bo jestem totlnym laikiem. A i Rabat "wykop" Nie działa :(
@Fiszermen: to wpisz kod kuponu open5

Kamera do 300zl Vantrue N1 pro - akumulator i aktywny tryb parking z detekcja ruchu (tanie kamery jak jiz maja tryb to bez detekcji co jest nieprzydatne)
Taka N1 Pro wystarczy. Kolejny model to Viofo a119v3 ale to juz cena wyzsza, kondensator zamiast baterii i tryb parkingowy bd dziala jak bd mial adapter to kolejny koszt.

Generalnie na samej gorze masz ranking. Jak cos pytaj
@gni: serio ktoś ukradłby kamerkę? telefon? w tych czasach? one są zwykle dyskretne i i złodziej musi wiedzieć że to nie ,,biedronkowa" kamerka. łatwiej i ciszej chyba zajumać koła ( ͡° ͜ʖ ͡°) niż walić w szybę i robić hałas
@aktywnymaz: to nawet ciekawe, że pytasz mnie, czy bym ukradł. Nie :), ale pytanie wynikało z obawy czy mi ukradną. Ukradli mi kiedyś poduszkę powietrzną z Seata, torbę bez laptopa itd. Więc jak wisi pod szybą kamerka za 800 zł, czy nawet 200 to szyba i ucieczka, wydaje mi się kuszące dla złodzieja.
Więc jak wisi pod szybą kam


@gni: chyba tylko dobra opcja dla menela, kamere kradziona uzywana za 200zl no prosze za ile kto to kupi? 50zl? ale kradzież poduszki powietrznej przebija te opowieści o katalizatorach #mademyday
@aktywnymaz: WIdzę że jesteś w temacie, więc może coś o MiVue 846 powiesz? Bo nie widzę w Twoich rankingach, a specyfikacja niczego sobie i mam ją na shortliście.
Ew coś innego wartego uwagi z pasywnym zasilaniem, bo nie mogę nic grzebać w aucie ¯\_(ツ)_/¯
@aktywnymaz: słuchaj, a mógłbyś wyjasnić po co tryb parkingowy skoro jak zajumią auto to i tak z kamerką? Ja tego po prostu nie rozumiem, miało by to sens jesliby nagranie szło od razu do jakiejś chmury żeby potem z telefonu czy kompa mozna było odtworzyć.

I jeszcze jak zostawic na trybie parkingowym skoro zasilania nie mam?
@dryndol: kupujesz adapter np pod obd https://youtu.be/lfP6blgaDEw

wtedy na zgaszonym silniku masz ładowanie, adapter sprawdza napiecie i jak aku slaby to odetnie bo np. zostawiles auto na tydzien i kamery nagrywaja non stop chociaz akurat N4 jest bardzo energooszczedna

po co skoro ukradna auto? po co zamykać dom skoro mogą okraść, wysadzić :)

stawiasz auto na parkingu podjezdza ekipa kradnie kola a ty na nagraniu masz tablice
zostawiasz auto pod marketam
@aktywnymaz: > po co skoro ukradna auto? po co zamykać dom skoro mogą okraść, wysadzić

ake ja nie pytałem po co zamykać auto tylko po co tryb parkingowy. Ok do takich rzeczy spoko. Ja mam A129 Duo (kupiłem po tym jak mi rozbili szybę i zajumali kierownice) ale nikt nie chce sie wziąc za zainstalowanie tylnej kamerki. Pewnie musiałbym to wziąc do BMW.

Dzięki za odpowiedź
@dryndol: soreczka, źle zrozumiałem

Vantrue N4 nagra jak ktoś Ci auto obije drzwiami, Viofo Nie - ta kamera więcej się mega przydaje.

a propo nagrań to montujesz np. coś takiego wkładasz w podsufitke i jak ktoś wyszarpie kamerke to jest duża szansa że oleje okablowanine i nagranie zostanie a na nagraniu japa jak kradnie kamere :)