Wpis z mikrobloga

Szukam jakiegoś routera. Wydaje mi się, że mam "wymagania" ze średniej półki, raczej powyżej zwykłego zjadacza chleba. Obecnie mam w mieszkaniu jedynie Internet LTE z Huawei b525s i tak raczej na razie niestety zostanie. Pomimo mieszkania w #warszawa jest u mnie tylko to dostępne obecnie.

Wiem o sieciach niewiele (ponownie więcej niż zjadacz chleba, ale nie jestem administratorem sieci). Wyobrażam sobie taki schemat sieci:
- modem LTE wpięty w router
- router w który wpięte są kable idące z poszczególnych pokoi + pojedyncze urządzenia (np NAS)
- w pokojach do gniazdka w ścianie wpięty switch do którego wpinam urządzenia z danego pomieszczenia

Obecnie mój router udostępnia wifi co w zupełności mi wystarcza, nie pokrywa całego mieszkania, ale zakładam ze jakiś repeater mógłby to poprawić.

Dobra teraz tak to co bym potrzebował funkcjonalnie:
- Możliwość wydzielenia subnetów (jestem w stanie zrezygnować)
- Możliwość monitorowania użycia łącza przez poszczególne urządzenia, limitowania tego dostępu, blokowania urządzeń
- Zarządzanie firewall-em, idealnie jakby można było per subnet/urządzenie

Ludzie tu polecają ciągle #mirkotik jak przeglądałem tag, chociaż trochę się obawiam manualnej konfiguracji. Nie jest tak, że nic nie wiem o sieciach (tzn reguły iptables, tcpdumpy nie są mi obce), ale o ile dobrze rozumiem to wszystko ręcznie tam? Jaki model, jakiej firmy spełniłby moje oczekiwania? Czy coś do 500 zł się znajdzie? Do 1000?

#router #siecikomputerowe
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KotoFan: normalnie w mikrotiku odpalasz specjalny od nich programik (winbox) i sobie wyklikasz każde ustawienia. Na początku jeśli nie miałeś z tym doczynienia to można mieć lekki mętlik, ale wszystko jest do ogarnięcia, jest sporo tutoriali na necie, a sprzęt pierwsza klasa :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wacek_1984: mam u siebie hap ac2 i polecam, niedługo będę się przeprowadzał i będę potrzebował jeszcze jedno urządzenie na piętro i wtedy pewnie wezmę hap AC3 :)
normalnie w mikrotiku odpalasz specjalny od nich programik (winbox) i sobie wyklikasz każde ustawienia.


@BooB: a jak ktoś używa Linuxa bądź macOS, jak się wtedy robi konfiguracje mikrotika? Trzeba odpalać ten soft przez emulator typu wine czy są jakieś bardziej cywilizowane opcje?
@BooB: Dzięki za info! Myślałem o kupnie mikrotika, ale trochę odstrasza mnie fakt że w Polsce używają go wszystkie druciarskie „trzepak ISP” i robi to (w moich oczach) dość negatywną opinie. Może się kiedyś skuszę, na razie zostaje przy Cisco Meraki.
przecież mikrotiko u ISP to nie druciarstwo, wręcz przeciwnie moim zdaniem.


@korni007: Tak mi się kojarzy, z doświadczenia zaobserwowałem że dusigrosze właśnie wsadzają wszędzie w „szkielet” mikrotiki i potem nic nie działa jak powinno. Może się mylę, bo na szczęście nie mam na codzień styczności z tym środowiskiem. Poza tym sprzęt który konfiguruje się przez aplikacje dla windowsa... od razu czerwona lampka.

A wy nadal zakochani w Cisco.... Ehhh Janusze (