Wpis z mikrobloga

Podróże a narodowa kwarantanna. Jak to wygląda?

Jak zapewne wiecie, narodowa kwarantanna przyniosła nowe obostrzenia. Jednym z takowych jest zamknięcie hoteli i innych miejsc noclegowych dla podróżujących. Wcześniej można było skorzystać z podróży służbowej, gdzie wystarczyło wypełnić kwitek i po sprawie. Teraz nie wygląda to już tak kolorowo.

Booking funkcjonuje, ale można tam znaleźć w alertach informacje na temat nowych obostrzeń i strona nie bierze odpowiedzialności za ewentualne zwroty w przypadku jeżeli okażę się, iż po zarezerwowaniu hotel poprosi o papiery potwierdzające, że należymy do jednej z grup, której obostrzenia nie dotyczą. (Pełna lista w dalszej części posta). Postanowiłem to sprawdzić i zadzwoniłem do kilku hoteli, gdzie dostałem informacje, które potwierdziły moje obawy. Niestety przestrzegają zasad i bez odpowiednich zaświadczeń potwierdzających, że należymy np. do członków załogi statku powietrznego, nie będziemy mogli u nich przenocować. Pomyślałem, że być może boją się powiedzieć coś innego telefonicznie, dlatego też przeszedłem się bezpośrednio do innego hotelu, ta sama sytuacja. Wszystkie hotele to większe nazwy z dużych miast w Polsce.

Kolejna próba, to chęć rezerwacji u firm, które świadczą wynajem tzw. "apartamentów". Zadzwoniłem i dostałem informację, że przy przekazaniu klucza muszę przekazać im specjalny papierek, który oni tylko przetrzymują dla "bezpieczeństwa". Wydało mi się to totalnie upierdliwe, dlatego też zacząłem poszukiwać miejsc, które posiadają kody lub specjalne sejfy przy drzwiach na klucze. Zero kontaktu z kimkolwiek, totalna anonimowość. No prawie..

Zaraz po zabookowaniu jednego z takich miejsc dostałem maila, którego treść brzmi następująco: W związku z obostrzeniami i rozporządzeniem rady ministrów z dnia 21.12.2020, które obowiązuje w terminie: 28.12.2020 - 17.01.2021, prosimy o mailowe potwierdzenie, iż Państwa rezerwacja kwalifikuje się jako jeden z niżej wymienionych pobytów:

- dla cudzoziemców niemogących kontynuować podróży do miejsca stałego zamieszkania lub pobytu;
- dla osób wykonujących zawód medyczny;
- dla członków załogi statku powietrznego;
- dla pasażerów cywilnych statków powietrznych w przypadkach odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów;
- dla osób wykonujących pracę lub świadczących usługi na statkach lub morskich platformach wydobywczych i wiertniczych, w oparciu o inny stosunek niż marynarska umowa o pracę;
- dla kierowców wykonujących transport drogowy;
- dla członków obsady pociągu;
- dla pracowników zarządcy infrastruktury kolejowej zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz z prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych;
- dla osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie realizacji inwestycji celu publicznego, w tym zapewnienia ciągłości świadczenia usług telekomunikacyjnych poza miejscem stałego zamieszkania;
- dla pracowników podmiotów zapewniających ciągłość działania obiektów infrastruktury krytycznej syste-mu zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa;
- dla pacjentów i ich opiekunów, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą;
- dla gości będących funkcjonariuszami albo żołnierzami lub pracowników: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży ochrony kolei, w związku w wykonywaniem przez nich zadań służbowych;
- dla osób wykonujących w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie sąsiadującym prace związane z przygotowaniem lub realizacją inwestycji w zakresie terminalu lub inwestycji towarzyszących;
- dla zawodników, trenerów i członków sztabu szkoleniowego korzystających z tych usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego;
- dla zdających oraz innych osób uczestniczących w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego;
- dla pełnomocników procesowych, obrońców i pełnomocników stron, stron postępowania karnego, cywilnego i sądowoadministracyjnego, ich przedstawicieli ustawowych, świadków, biegłych oraz tłumaczy sądowych, w dniu posiedzenia sądu lub przeglądania akt sprawy oraz w dniu poprzedzającym;
- dla członków misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin, a także innych osób będących posiadaczami paszportu dyplomatycznego w związku z wykonywaniem przez nich oficjalnych funkcji;
- dla pracowników przedsiębiorstw realizujących w Rzeczypospolitej Polskiej projekty inwestycyjne, program rozwoju pod nazwą „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011–2030” lub są obsługiwane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu;
- dla gości będących żołnierzami wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej;
- dla posłów i senatorów;
- dla osób świadczących usługi przeglądu, konserwacji lub naprawy sprzętu i aparatury medycznej lub infra-struktury technicznej;
- dla osób świadczących usługi przeglądu, konserwacji lub naprawy sprzętu i aparatury medycznej lub infra-struktury technicznej;
- dla osób bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie treści wykorzystywanych przez nadawców posiadających koncesję.

Trochę mnie to zdziwiło, musiałem potwierdzić nieprawdę. Zaraz po potwierdzeniu dostałem wejście do systemu, w którym musiałem jeszcze złożyć swój podpis. Oczywiście podpis w stylu prokurator generalny dziura w dupie ( ͡° ͜ʖ ͡°) i już jesteśmy w systemie. Wszelkie informacje i kody mailowo, mieszkanie pachnące i ulokowane w odnowionej kamienicy. Pełen spokój.

Innym razem spróbowałem jeszcze innego myku. Znalazłem apartament od osoby prywatnej. Tutaj poszło już bez problemu. Szybki przelew i za chwilę informacja sms, a w niej kod do bramy oraz do apartamentu. Zdecydowanie polecam to jeżeli chcemy uniknąć potwierdzeń mailowych.

Czy to jest bezpieczne i nie dostanę kary finansowej?

Tutaj ciężko mi powiedzieć konkretnie, ale szperając w internecie natknąłem się na informacje, że w przypadku złamań obostrzeń można dostać mandat w wysokości 1000zł lub jeżeli sprawa zostanie skierowana do sanepidu, to wówczas 30.000 zł kara. Sprawę do sanepidu kieruje się tylko w przypadku rażącego nadużycia, więc pozostaje mandat, który można również pewnie ominąć i tłumaczyć, że wspieramy booking i gospodarkę i rezerwujemy, a sami tam nie przebywamy, jednak myślę, że wolałbym przyjąć dla spokoju mandat.

tl;dr

Tak, można wynająć, ale celujemy w apartamenty.

Jeżeli macie jakieś pytania dodatkowe, to chętnie odpiszę w komentarzu ()

#koronawirus #polska #booking #hotel
  • 7
@Tomczo: wyżej opisałem jak ja to zrobiłem, póki co nie było problemów (; szukaj apartów, które mają np. kod przy klamce, albo obok sejf na klucz. Pełna automatyzacja = nikt nie będzie Cię sprawdzać. No chyba, że ktoś #!$%@? na policję z sąsiadów (;
@muchmuchmuch: z tego co czytam, na booking np jeśli apartamentem zarządza osoba prywatna, to wystarczy podpisać w recepcji, że jest się na podróży służbowej albo niektórzy w ogóle tego nie wymagają, jeśli mają sejfik i normalnie bramę na kod
@muchmuchmuch: Rozumiem, że żadnej faktury nie dostałeś ? To jest jakaś masakra przecież są takie firmy gdzie bez wyjazdu w teren na 2-3 dni nie sprzedaż swojego produktu czy tam nie wykonasz zleconej roboty. Przecież nie w każdym mieście jest hotel robotniczy. Zresztą np. zapraszasz poważnego kontrahenta z zagranicy i co ziomek ma spać w Hotelu pracowniczym ? Niby możesz wynająć - apartament, ale ciekawe jak z fakturą za to -