Wpis z mikrobloga

A tutaj poparty badaniami artykuł o tym, jakie ćwiczenia można robić ze szczeniakiem i uwaga, biegać można, byle rozsądnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Artykuł po angielsku, więc wkleję tylko przetłumaczone podsumowanie, pełny link ze źródłami na końcu:

Przy ćwiczeniach ze szczeniakiem najważniejsze jest upewnienie się, że nie ma dysplazji biodrowej lub łokciowej oraz genetycznych skłonności do chorób takich jak np martwica kostno-chrzęstna.
Z rzeczy, na które mamy wpływ, najważniejsze jest trzymanie szczeniaka szczupło - żadnej nadwagi! Powinno unikać się ćwiczeń mocno obciążających psa, takich jak skakanie z wysokości, szybkie skręty (aport!) i tym podobne, aż do osiągnięcia dojrzałości i odpowiedniej kondycji, zwinności i siły.

Nie ma dowodów na to, że normalne (spokojne) ćwiczenia powodują uszkodzenia kości u szczeniaków.
W praktyce, jogging (w tempie jak na spokojnej bieżni) jest wręcz wskazany dla zdrowych stawów i naprawdę mocno trzeba by psa przeciążać, żeby takimi ćwiczeniami uszkodzić chrząstkę.

Jogging godzinę dziennie wydaje się być wręcz wskazany dla stawów. Jednakże bieganie z dużą szybkością na długie dystanse (powyżej 19km dziennie) może spowodować szkodliwe zmiany w chrząstkach.

Psy zostały stworzone by biegać. Co więcej, zdrowa szczenięca zabawa pozwala budować mięśnie, więzadła, ścięgna, kości i chrząstki oraz koordynacje ruchową i priopercepcję.

Tutaj całość ENG

#psy #pies #weterynaria
  • 3
  • Odpowiedz
@r__k: Ja tylko uzupełnię o kilka kwestii.
- Dysplazję i inne problemy ze stawami diagnozuje się poprzez RTG i w dalszej kolejności TK, co jest zalecane po ukończeniu około 10-12 miesięcy życia, wykluczając rasy obciążone tego typu problemami. W innym wypadku raczej się tego nie zaleca, dlatego warto wiedzieć, że rodzice psa zostali pod tym kątem przebadani i są na to dowody.
- Aport to jedna z najbardziej kontuzjogennych aktywności dla
  • Odpowiedz
@matra: Wszystko <3

Też mnie zdziwiła odległość, ale godzina brzmi jak najbardziej ok. Warto dodać, w sumie, że podłoże też ważne i raczej nie biegamy po betonie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do prześwietlenia jeszcze, to rasy podatne na dysplazję można prześwietlać od 16 tygodnia, zwłaszcza, jak widzimy cokolwiek niepokojącego. Tyle tylko, że prześwietlenia szczeniorów są dużo trudniejsze i warto je robić u najlepszych specjalistów a nie
  • Odpowiedz
że podłoże też ważne i raczej nie biegamy po betonie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@r__k: o tak, chciałam dopisać jeszcze w razie czego, że pieski nie powinny biegać po betonie ( ͡ ͜ʖ ͡)

oraz to że nie chodzimy do pierwszych lepszych weterynarzy, ale zanim do tego dojdziemy, wydamy kupę pieniędzy o konowałów ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz