Wpis z mikrobloga

Duński bank wprowadził do swojej oferty kredyt hipoteczny na 0%. Czyli jak zmieniają się współczesne finanse i w jakim kierunku będzie zmierzać UE?


Obniżenie stóp procentowych do zerowego poziomu przez NBP nie było indywidualnym pomysłem Polski na walkę z kryzysem. Bardziej kopią zachodnich rozwiązań i gospodarek, które od kilku lat utrzymują stopy procentowe na bardzo niskim poziomie. Kontrolowana inflacja jest ważna dla realizacji celów makroekonomicznych, a postęp technologii i coraz starsze społeczeństwo gospodarek rozwiniętych skutecznie ją hamuję. Pora więc namówić ludzi do konsumpcji. Darmowy pieniądz brzmi jak skuteczna metoda.

Precyzując kwestie duńskich kredytów. Oprocentowanie wynikające z marży banku oraz wysokości stóp procentowych wynosi 0%. Nadal występuję jednak prowizja i koszty dodatkowe. Niemniej jednak stanowi to precedens i staję się symbolem ekspansywnej polityki monetarnej 21 wieku. W Polsce taka sytuacja jeszcze długo nie nastąpi jednak łączny koszt kredytu staję się coraz niższy. Wbrew przewidywaniom marże banków od czasu marcowego kryzysu nie wzrosły. Realnie więc kredyty stały się tańsze o wysokość obniżonych stóp procentowych (1.5%).

Rozważając kwestie kosztu kredytu nie sposób nie wspomnieć o rynku nieruchomości. Czynniki długoterminowe takie jak starzejące się społeczeństwo i niż demograficzny wskazują na możliwość spadków. Nie bez powodu mówię o realnych cenach, bo przyjmując założenie, że ceny r/r nie zmieniły się inflacja na poziomie 3.4% sprawiła, że nieruchomości w 2020 realnie staniały. Z drugiej strony coraz niższe stopy procentowe działają zarówno na zainteresowanych nieruchomościami pod kątem mieszkaniowym, jak i inwestorów poszukujących alternatyw inwestycyjnych, które rozumieją. Pozytywny sentyment związany z wysokimi zyskami jakie generowały nieruchomości do tej pory działa szczególnie na ludzi bez specjalistycznej wiedzy.

Wpis ten to podsumowanie zerowych stóp procentowych jakie mamy od marca. Na grafice wszystkie kraje które podobnie jak my idą tym trendem. Być może wpis ten będzie wymagał aktualizacji, gdy Prezes Glapiński obniży je ponownie.

Pobierz
źródło: comment_1611321742GlK2nx43deKIszNM6qNJk4.jpg
  • 21
@Yogi_: Patrząc na gospodarki które pioniersko wprowadzały stopy procentowe bliskie zeru wcale nie było to konieczne. Tak samo mówiono w kontekście Japonii a mija już prawie 20 lat. Powodem nagłego podniesienia stóp może być tylko wysoka inflacja. Drastyczne podniesienie stóp procentowych nam nie grozi. Społeczeństwo się starzeje a wtedy wydaję mniej. Wiele rzeczy jest tańszych bo postęp technologiczny sprawia, że ich produkcja jest tańsza. Podniesienie stóp procentowych to decyzja państwa mająca
będzie rzeź na rynku jak stopy wzrosną w ciągu najbliższych 10 lat a wzrosną na pewno.


@Yogi_: @maryjuszpitagoras: Patrzycie na kredyty hipoteczne przez pryzmat tego jak dzialaja one w Polsce. Nie wiem jak to jest w Dani ale np. w USA najpopularniejszy kredyt hipoteczny to tzw. 'fixed rate'. Czyli kredyt ze stala stopa procentowa. Oprocentowanie kredytu jest ustalane tylko raz - podczas podpisywania umowy i nie jest juz zmieniane do
@czlapka: Patrzę przez pryzmat najtańszej możliwej oferty, średnia jak to średnia przekłamuję. Na ten moment są oferty z marżą na poziomie 1.8-1.9% i taki sam poziom był przez marcowym kryzysem. Zajmuję się tym tematem zawodowo i widzę jak to wygląda od środka.
bo nie ma kredytów ze stałym oprocentowaniem albo są nie korzystne ale konsumenta


@maryjuszpitagoras: Tak jak napisalem w Polsce nie ma (chociaz zaczynaja sie pojawiac na razie jako 5/yr).
Ale po za Polska nie jest to zadkoscia. Jak juz napisalem w USA, kredyty ze stala rata sa standardem, z tego co sprawdzilem w UK jest tak samo i wcale bym sie nie zdziwil jesli w Danii (o ktorej pierwotnie byl ten
Polsce, jest to dosyc dziwne rozwiazanie, oczywiscie bardzo korzystne dla bankow, ale watpie ze jest to standard w Europie.


@baidu: dodatkowo w krajach rozwiniętych często kredyt hipoteczny jest zabezpieczony tylko i wyłącznie nieruchomością, dlatego kryzys w 2007 dotknął banków w takim stopniu.

Dla polskiego kredytobiorcy możliwy jest scenariusz, że pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przez bank nie pokryja zadłużenia i zostanie on bez mieszkania a dług będzie musiał spłacać dalej.
@czlapka: Aktualnie w ofercie są 4 banki które oferują 10 procentowy wkład własny. Już przed pandemią oferta zmieniła się na gorsze. Wcześniejsze ubezpieczenie niskiego wkładu(podniesiona marża do momentu wpłacenia kolejnych 10 procent wkładu) zastąpiła wyższa marża przez cały okres kredytowy. Oczywiście można to ominąć refinansując kredyt po pewnym czasie jednak nie mamy pewności co do oferty która wtedy będzie obowiązywać, do tego nie każdy chcę przechodzić cały proces od nowa. Reasumując
@december12: od 50 procent choć nie są to wielkie różnice i banki traktują to bardzo wybiórczo. Wysoki wkład własny teraz przestaje mieć sens. Warto zadbać o to żeby ewentualna nadpłata nie była obarczona prowizją. Tak aby nadpłacić bez stresu gdy sytuacja się zmieni. Aktualnie środki lepiej zostawić, bo na przestrzeni lat odsetki z oszczędności znacząco przewyższą odsetki z kredytu. Stopa zwrotu może być niższa niż oprocentowanie hipoteki(inny mechanizm naliczania odsetek- saldo
@Padaj: na wykopie jestem od kilku lat więc nick wybierany był dawno temu. Elementy otoczenia nazwane za pomocą jakiejś postaci zapadają w pamięć więc wybrałem właśnie taki pseudonim. Teraz udzielam się pod kilkoma tagami i współpracuję z wieloma wykopowiczami zawodowo i nazwa droetker się dobrze przyjęła. Nawet niektórzy mówią mi doktorku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@DiMaria Jeśli już brałbym kredyt to tylko i wyłącznie na 30 lat. W pierwszej kolejności kredyt ma sens gdy ktoś ma bezpośrednią potrzebę mieszkaniowa. Druga kwestia to dywersyfikacja majątku wg modelu duńskiego(kiedyś opisywałem) i płynności środków jakiej oczekujemy w zależności od naszego wieku, potrzeb czy stylu życia. Jeśli ktoś ma duży majątek i chciałby mieć dodatkową nieruchomość jako alternatywne źródło dochodu i miejsce ulokowania kapitału pandemia nie wiele tu zmienia. Rynek wynajmu