Wpis z mikrobloga

Czym jest katedra? - M. Moldbug

Założyłem bloga na przemyślenia, tłumaczenia i wyżywanie się na ułomkach z polskiego wolnościowego światka. Ale nie mogłem zacząć inaczej, niż od zamieszczenia najważniejszej idei człowieka, który moim zdaniem najlepiej rozumie dlaczego socjaldemokracje działają tak, jak widzimy od kilkudziesięciu lat. Skąd biorą wszystkie te absurdy wokół nas - dlaczego państwowe instytucje produkują na potęgę pseudointelektualistów.

Zapraszam.

“Katedra” to po prostu skrót na “środowiska dziennikarskie i naukowe” – innymi słowy, na ośrodki intelektualne znajdujące się w sercu dzisiejszego społeczeństwa – tak jak Kościół był ośrodkiem intelektualnym w sercu społeczeństwa średniowiecznego.

Wszystkie prawomyślne i prestiżowe instytucje naukowe współczesnego świata, pomimo nieposiadania centralnej struktury organizacyjnej, zachowują się na wiele sposobów tak, jakby były jedną strukturą organizacyjną.

Więc nie chodzi o to, że wszyscy – no, przynajmniej wszystkie fajne dzieciaki – mówią to samo. Raczej: wszyscy czytają tę samą książkę – w tym samym tempie.

O ile jesteśmy świadomi, że jednostki – nawet te bardzo mądre – mogą w swojej percepcji i analizie rzeczywistości niesamowicie zbłądzić, i nawet jeśli widzieliśmy grupy ludzi czyniące to samo, to jesteśmy pewni, że oni wszyscy razem nie mogą się mylić.

Lecz fizyczna i ludzka sytuacja nauk humanistycznych – filozofii, etyki, literatury, religii i polityki – pozostała mniej-więcej niezmieniona od tysięcy lat. Nie widzimy żadnych dowodów na istnienie jakiejkolwiek zewnętrznej i jednokierunkowej siły która powinna koordynować te nauki, lecz to właśnie one wydają się tymi, które poruszają się najszybciej.

Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jeśli potrafilibyśmy zrozumieć siły które nas prowadzą, moglibyśmy przewidzieć, dokąd zmierzamy. Niestety, odpowiedzią może być: piekło.


tagi, które mogą być zainteresowane i jednocześnie są nieprawomyślne:

#libertarianizm #4konserwy #monarchizm #konfederacja

osobiste cc do osób które mogą być zainteresowane - jestem ciekaw (serio!), co myślicie o meritum konceptu Moldbuga: @ImInLoveWithTheCoco @drakii @PatologiiZew @dziadeq @nijugmd @L3stko @YacaFisalu @dutch a także mój kochany obrońca Konfy @volki ( ͡° ͜ʖ ͡°) wielu osób spod #libertarianizm nie wołam bo wiem że czytacie moje wysrywy na tym tagu.

imo ważnym jest by wszelkie polskie środowiska będące w opozycji do zachodniego statusu quo - jakkolwiek pojmowanego - przeszły z bezproduktywnej fazy wyśmiewania hipokryzji lewactwa do, ech, czegokolwiek innego. czegoś, co będzie miało skutki. #bekazlewactwa jest spoko, tylko podczas gdy masz bekę, to właśnie to samo lewactwo przejmuje kolejne stołki w rządzie i #!$%@? kolejne grupy ludzi. Potrzebne są: działania i zaplecze intelektualne. A jedynym powszechnie znanym akceptowanym zapleczem intelektualnym dla szeroko pojętych antysystemowców są, #!$%@?, anegdotki korwina. Niefajnie. Trzeba to zmienić.
Pobierz tyrytyty - Czym jest katedra? - M. Moldbug

Założyłem bloga na przemyślenia, tłumac...
źródło: comment_16115140727ZFp7y0CppMdbpxCgRVgws.jpg
  • 5
A jedynym powszechnie znanym akceptowanym zapleczem intelektualnym dla szeroko pojętych antysystemowców są, #!$%@?, anegdotki korwina. Niefajnie. Trzeba to zmienić.


@tyrytyty: Wiele środowisk narodowych/wolnościowych i tego typu ma na koncie swoje "ośrodki". Szybko jednak okazuje się że nie ma na to zapottrzebowania wśród swoich ludzi. Mało komu chce się czytać coś konkretnego. Do tego dochodzi problem finansów który ma dwie strony. Z jednej bez pieniędzy tworzenie tego jest bardzo ograniczone. Z drugiej
imo ważnym jest by wszelkie polskie środowiska będące w opozycji do zachodniego statusu quo - jakkolwiek pojmowanego - przeszły z bezproduktywnej fazy wyśmiewania hipokryzji lewactwa do, ech, czegokolwiek innego. czegoś, co będzie miało skutki. #bekazlewactwa jest spoko, tylko podczas gdy masz bekę, to właśnie to samo lewactwo przejmuje kolejne stołki w rządzie i #!$%@? kolejne grupy ludzi. Potrzebne są: działania i zaplecze intelektualne. A jedynym powszechnie znanym akceptowanym zapleczem intelektualnym dla szeroko