Wpis z mikrobloga

Buddyzm

Kesamutti Sutta (AN.03.066 – Mowa w Kesamutti)

Kalamowie, nie podążajcie za tym co mówią inni, ani za tradycją, nie podążajcie za pogłoskami, ani świętymi tekstami, nie podążajcie za logicznymi wywodami, ani przekonującymi wnioskowaniami, nie podążajcie za pozornymi analogiami, ani za czymś, co jest zgodne z waszymi poglądami, nie podążajcie za czymś tylko dlatego, że jest prawdopodobne, ani poprzez wzgląd na coś popartego autorytetem nauczycieli. Lecz gdy samodzielnie dostrzegacie: „to jest właściwe, nie przynosi wstydu, chwalone jest przez mądrych ludzi, a obserwowanie i praktykowanie tego wiedzie do pomyślności i szczęścia”– wtedy, Kalamowie, śmiało podążajcie za tym.

#filozofia #buddyzm

#dailyphilosophy
  • 6
@Wypoks:

Themerson twierdził, że Szkoła Lwowsko-Warszawska nie ma do zaproponowania nic, co by choć trochę złagodziło ból istnienia, ani nic, co może strzelać, i że w warunkach tej niemocy pozytywnej racjonalności należy polegać na wyniesionym z domu stanowczym rozróżnieniu między tym, co właściwe, a tym, co niewybaczalne. Themerson najwyraźniej łudził się, że stosunki nie mogą ulec zbydlęceniu w warunkach ogólnodostępnego pokoju z kuchnią i lodówki z puszką sardynek. Być może, jak
@lukaszmarynczak: Buddyzm jest tak naprawdę bardzo prosty i nie ma tam wiele do "zgłębiania". Całą istotą nauczania Buddy są Cztery Szlachetne Prawdy i Szlachetna Ośmioraka Ścieżka. Wszystko inne to tylko ozdobniki, którymi mozna się zajmować, jak ktos nie ma nic lepszego do roboty, ale niekoniecznie trzeba ;). Sednem buddyzmu i tak jest praktyka, a nie intelektualne studiowanie.
Może to ci pomoże w "zgłębianiu" :) http://rafa.eu.org/podstawy_nauki_buddy.html
Napisałem jeszcze dawno temu taki tekst