Wpis z mikrobloga

Przypominajka, że konserwy i tzw. środowiska pro-life kłamią w sprawie Konstytucji.
Jedyne, co Konstytucja stwierdza jest widoczne na obrazku poniżej. Nigdzie nie ma tam zapisu na temat ochrony życia od poczęcia ani ochronny życia płodu.

Co więcej, taki zapis był podczas prac nad Konstytucją proponowany, głosowany i został odrzucony. Bezsprzecznie jasne jest, że nie został zamieszczony celowo, intencją twórców Konstytucji nie było chronienie życia od poczęcia.

Konserwy i prolajferzy kłamią, żeby uzasadnić karkołomny wyrok nielegalnego trybunału.

#protest #aborcja #neuropa #4konserwy #konstytucja
Pobierz
źródło: comment_16123485383W3jGA2iwNvqhQ97hULTw5.jpg
  • 120
@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Dodam jeszcze, że interpretacja "płód jest człowiekiem" wciąż nie jest wystarczająca, nawet jeśli się z takim stwierdzeniem zgadzamy. W innym temacie dyskutowałem na ten temat i zwolennik tzw. ochrony życia powiedział, że płód nie jest obywatelem kraju. I faktycznie nie jest, co tylko pokazuje, że jednak moment narodzin zmienia wiele kwestii i owego człowieka dotyczą inne prawa, mimo że człowiekiem był już wcześniej.

W każdym razie, absolutnie nie jest to
@Zendemion: Z obywatelem to był tylko przykład pokazujący, że po narodzinach nabywa się inne prawa, niż się ma przed.

Ja już wszystko na ten temat powiedziałem. Dodam tylko, że nasz zapis nie różni się od zapisów w krajach, które aborcję dopuszczają i jeśli naprawdę wierzysz, że cały świat i wszyscy konstytucjonaliści się mylą, a tylko w Polsce mają rację, to powodzenia.
@jamtojest: u nas też to funkcjonowało 30 lat ¯\_(ツ)_/¯ nie wiem jak wyglądają procedury sprawdzania konstytucyjności przepisów w innych krajach. Może tam też nikt nie pytał i się turla na słowo honoru.

interpretacja "płód jest człowiekiem" wciąż nie jest wystarczająca


@jamtojest: uargumentuj proszę. Konstytucja nie zostawia pola do manewru - życie człowieka jest chronione prawnie, jesli płód to człowiek to o czym jeszcze chcesz dyskutować?

Dodam tylko, że nasz zapis
@jamtojest: na szybko poprzeglądałem inne konstytucje
Belgia - prawo do życia w godności, nie życia per se. Jeśli się uprą że płód żył godnie to nic się nie stało.
Niemcy - o ludzkim prawie do życia nic nie ma, ale mają artykuł poświęcony życiu zwierząt
Włochy - żadnej wzmianki
Holandia - żadnej wzmianki
Więcej mi się nie chce
@venividi: @Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: nieważne jakie nie byłyby intencje to ten zapis jest tragiczny też pod innym względem. Na dobrą sprawę to wojsko polskie działa bezprawnie jeśli zabije kogokolwiek. Konstytucja nie przewidziała żadnych wyjątków, a aktem prawnym niższego rzędu nie można usankcjonować prawa do zabijania przez żołnierzy
Ale nie rozmawiamy o widzimisię ustawodawcy, tylko o tym, co zostało zawarte w akcie prawnym.


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Prawo podlega interpretacji. Pod tę podchodzą również wyroki TK, orzeczenia SN, ustawy itd.

W przeciwnym razie zapis ogólny w Konstytucji, niektórzy mogliby sobie interpretować jak im wygodnie np. tak jak zrobił to kolega @Zendemion

Więc skoro osoby, które tworzyły konstytucję dwukrotnie odrzuciły propozycje dopisania do niej formułki "od momentu poczęcia", znaczy że jej tam nie
@jamtojest: ale przecież dzbany powołujące się na konstytucję przeważnie nigdy jej nie czytały a powtarzają to co gdzieś przeczytały, przecież to ta sama grupa która argumentuje swój sprzeciwko homomałżeństwom koniecznością zmiany konstytucji, która to w żadnym miejscu nie przeczy takim małżeństwom xDDD
Ale to, że życie jest chronione, nie znaczy, że nie można go odebrać agresorowi.


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: A to jest bardzo fajne. Brawo! Dokładnie tak jest - ochrona życia nie jest sprzeczna z istnieniem pewnych wyjątków. Ta sama ustawa nie przeszkadza jak widać w zabijaniu wrogów. Ta sama pozwala uniewinnić za zabójstwo w obronie koniecznej. Pozwala przerwać uporczywą terapię. Pozwala usunąć ciążę z gwałtu. I dokładnie tak samo pozwala przerwać ciążę z powodu
Ale zapisały, że chroni się życie każdego człowieka.


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Człowieka/osoby/członka wspólnoty, a nie gatunkowo człowieka.

I w chwili wdrażania Konstytucji, również nie było mowy o całkowitym zakazie aborcji, który bezpośrednio z takiego zapisu by wynikał. Oznacza to mniej więcej tyle że ustawodawca nie wprowadził tego zapisu z myślą o zakazie aborcji. Wręcz zostawił otwartą furtkę, aby można było dokonywać aborcji, ponieważ nie zgodził się na wprowadzenie dodatkowego zapisu.

Widać wówczas nawet
Ciężko, by była mowa o jakiejś skonkretyzowanej skali, lecz tu można odróżnić takie choroby jak ZD od wad letalnych.


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Dziury w Twojej logice są bardzo zabawne.

Najpierw sugerujesz że należy brać prawo 1:1 jak stoi w ustawie i nie interpretować. Za chwilę mireczek Ci pisze że przecież jest masa wyjątków, a niektóre z nich bardzo brutalne i barbarzyńskie, to wtedy zmieniasz strategię i dochodzisz do wniosków że takie potworki z
@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Mireczku... Dwie sprawy, bo już nie mam siły.

1. Prawo podlega interpretacji, co sam przyznajesz i robisz. Nic w Konstytucji nie wyklucza aborcji, a tak kłamią prolajferzy

2. Konstytucja to zbiór ogólnych przepisów, które mają być doprecyzowane ustawą. Gdyby było napisane, że życie jest chronione od poczęcia, to faktycznie byłby problem. Ale nie jest, jest tylko ogólny zapis i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ustawie doprecyzować, w jakim
Ale tam chodziło o intencje ustawodawcy, a nie osądy interpretatorów prawa.


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Ale to właśnie w efekcie debaty ustawodawca odrzucił propozycję o dopisaniu ochrony życia od dnia poczecia do tekstu ustawy. Ergo: miało jej tam nie być

Masz ewidentny problem z czytaniem ze zrozumieniem.

@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen:

W 1997 roku, gdy negocjowano kształt konstytucji, która obecnie obowiązuje zgłaszano potrzebę wpisania życia poczętego do konstytucji. 21 marca 1997 Sejm głosował wprowadzenie zapisu, że
Ustawodawca może sobie myśleć, co chce, ale to nie on odpowiada za interpetację aktów prawnych


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Skoro ustawodawca odrzucił taki wniosek 2/3 głosów i sformułowania nie dopisano do obecnego aktu konstytucji, oznacza wprost że miało go tam nie być.

Zatem jaka może być inna interpretacja słów "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia" do którego z premedytacją nie dodano "życie człowieka podlega szczególnej ochronie od poczęcia do naturalnej śmierci"?

Ja
że płóď jest człowiekiem to wiadomości ze szkoły podstawowej


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Są też kryteria doboru, również ze szkoły podstawowej. Widać przespałeś ¯\(ツ)_/¯

I tak w art. 160 k.k. wg Sądu Najwyższego człowiekiem określa się dopiero
dziecko od momentu wystąpienia skurczów macicy, dających postęp porodu._

Tak samo w Konstytucji określono ochronę życia ludzkiego na podobnych kryteriach.

Wg KK nie można.


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Nie żyjemy w Państwie wyznaniowym, więc gówno mnie obchodzi stanowisko
1. Można źródło?


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/i-kzp-18-06-uchwala-sadu-najwyzszego-520290074

2. Bałagan prawny w tym kraju jest na "porządku" dziennym.


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: Jeśli wykładnia nie pasuje do przekonań, to mamy bałagan XD

Bałagan aktualnie robi PiS ze swoim trybunałem, próbując wmawiać ludziom że ochrona życia płodu jest zapisana w konstytucji (a nie jest).

Napisałem kilka komentarzy wyżej.


@Der_Liebhaber_der_Lebkuchen: To skopiuj, bo nie widzę żebyś zajął jakiekolwiek stanowisko.
żeby uzasadnić karkołomny wyrok nielegalnego trybunału.


@jamtojest: Gdyby skład byl legalny to twój wpis nie miałby sensu. Sędziowie mogą se głosować jak se chcą. Profesor Żul już w 1997 uznał razem z większością tk że sama zasada demokratycznego państwa prawnego wystarcza by ograniczyć aborcję.