Wpis z mikrobloga

Pomocy.
Potrzebny mi geodeta w celu zasięgnięcia opinii nt. podziału działki budowlanej. W skrócie to planuje zakup działki z domem a następnie budowę drugiego domu i jej podzielenie na 2 części. Nurtuje mnie kilka pytań technicznych na ten temat. Głównie odnośnie wytyczenia drogi, gdyż jedna działka z domem byłaby w drugiej linii zabudowy.
Ktoś coś? Najlepiej na PW.
#budujzwykopem #geodeta #gliwice
  • 11
@Xuxire: Ale co tu debatować?
Powiedzmy, że masz prostokąt (działka 0)- dzielisz na 2 kwadraty. Działka A z przodu i Działka B z tyłu (1 podział). Do działki A masz dojazd z ulicy, do działki B musisz zrobić dojazd kosztem 4m szerokości z działki A (2 podział). Masz więc działkę C która jest dojazdem

Działka B dobrze jakby była mniejsza niż A ponieważ z A wydzielasz drogę na dojazd - a
@Xuxire: @Skwarek85: nie musisz mieć 3 działek aby zapewnić dojazd do działki w 2giej linii. Możesz mieć służebność przejścia przejazdu na działce w pierwszej linii. Szczególnie, że wydzielenie takiej działki na przejazd może nie być możliwe. MPZP może ograniczać minimalne wymiary działki na danym terenie. Urząd może nie wydać decyzji o podziale. Służebność przejścia przejazdu to już kwestia notarialna wpisana do KW.
@eloar nie mogę sobie tego wyobrazić. Dasz radę nawet w paincie to rozrysować?

Wpis służebności to jedno, oddzielna sprawa jest wyznaczenie/określenie miejsca służebności.
Bo później właściciel działki postawi płot i co zrobisz? Dojazd jest 2,5m i większym autem czy z przyczepą nie wjedziesz.
Właściciel zmieni zdanie lub pojawi się inny i znów się zaczną problemy
@Skwarek85: do służebności często jest mapa. służebność jest określona tej samej szerokości co w przepisach budowlanych droga dojazdowa do działki, czyli 4 czy 5m (zdaje się, że do przejścia i przejazdu to 4.5, ja mam wszędzie wpisywane 5m, bo przepis określa minimum). Na fragmencie objętym służebnością nie można zrobić nic co będzie uniemożliwiało korzystanie z niej zgodnie z przeznaczeniem. Jak masz 3 działki, to działkę pod drogę też zawsze ktoś może
@Xuxire: no mógłbyś z geodetą podziałać tak, aby wydzielić tylną działkę z takim językiem dojazdowym. Wtedy jednak masz problem z kwestią odległości budynku od granicy działki. Przepisy o odległości od granicy wynikają z przepisów przeciwpożarowych, więc niby można to przeskoczyć, bo nic nie powstanie na tym cyplu. Tu znowu trzeba zajrzeć do MPZP, bo on może określać linię zabudowy. Prawo nie działa wstecz, więc mogą istnieć budynki będące bliżej granic działek