Wpis z mikrobloga

Mam obecnie konto w DeGiro i tam trochę akcji, planuję powoli wychodzić z akcji i przejść na ETFy, założenie longterm ze stabilnym wzrostem w granicach 5-8% (więcej też przygarnę :)
Pozostać w DeGiro czy jest obecnie coś lepszego? DeGiro ma bezprowizyjne ETFy
W jaką walutę celować $ czy €?
Zależy mi na prostocie, co jakiś czas będę dokupował, dywidendy akumulowane.
Co polecacie 80/20, 70/30? może jakieś przykłady, ryzyko chcę zminimalizować.

#gielda #etf
  • 17
@zimny_blekit: Chciałem się przenieść na Degiro ale dla mnie zdyskwalifikowało ich możliwość wypłaty tylko w PLN.

Wyobraź sobie, że masz u nich kasę w EUR, za parę lat chcesz zmienić brokera (też w EUR) i musisz przewalutować kasę EUR->PLN->EUR.

Bez sensu tracone pieniądze.

Jeśli chodzi o same ETFy - pytanie na czym Ci zależy? "Pewne" 8-10% rocznie czy może jednak trochę większe ryzyko ale ETFy nakierowane na bardziej wzrostowe sektory.
@rzep: nad zmianą brokera w przyszłości nie myślałem, raczej kwestia drugorzędna.
Co do ETFów to jestem w stanie zaakceptować pewne ryzyko ale głównie skupiam się na ochronie kapitału 15-20% mogę pchnąć w coś bardziej ryzykownego.
nad zmianą brokera w przyszłości nie myślałem, raczej kwestia drugorzędna.


@zimny_blekit: Nigdy nie wiesz co Degiro wymyśli za rok czy 5 lat.

Co do ETFów to jestem w stanie zaakceptować pewne ryzyko ale głównie skupiam się na ochronie kapitału 15-20% mogę pchnąć w coś bardziej ryzykownego.


No to imo 80% np w VOO albo QQQ (lub mix).

Jeśli jednak to jest dla Ciebie ciągle zbyt ryzykowne to masz warianty Low Volatility
@rzep: dzięki, ARKK z ETORO raczej odpada, nie chcę zakładać kolejnego konta, a na pewno nie w ETORO :)
I nie mam 50 lat :) mam 30, tylko obawiam się że aktualnie giełdy są już mocno nagrzane i prędzej czy później przyjedzie głębsza korekta i chcę trochę zdywersyfikować w ETF na fizyczne złoto albo obligacje.
@zimny_blekit: Na Degiro obstawiam, że nie możesz mieć IKE. Jeśli zamierzasz inwestować długoterminowo, to radziłbym się zastanowić nad tym. Płacić 19%, a płacić 0% to duża różnica. Szczególnie, że w długim terminie jest spora szansa, że kapitał pomnożysz 2-3-krotnie.

Co do tego jaki ETF wybrać, ja bym wziął ETF na indeksy światowe - któryś z największych AUM, tylko koniecznie akumulacyjne. Wypłacanie dywidend to niepotrzebne płacenie podatków. Takie ETF jak do tej
I nie mam 50 lat :) mam 30, tylko obawiam się że aktualnie giełdy są już mocno nagrzane i prędzej czy później przyjedzie głębsza korekta i chcę trochę zdywersyfikować w ETF na fizyczne złoto albo obligacje.


@zimny_blekit: Powiem tak. O przegrzaniu giełdy słyszę od 2 lat jak nie dłużej.

W momencie w którym giełda przekracza próg przed ostatnim krachem to zaczyna być gadanie o przegrzaniu.

Tak, oczywiście, że korekta czy krach
I nie mam 50 lat :) mam 30, tylko obawiam się że aktualnie giełdy są już mocno nagrzane i prędzej czy później przyjedzie głębsza korekta i chcę trochę zdywersyfikować w ETF na fizyczne złoto albo obligacje.


@zimny_blekit: Zgadzam się z @rzep
Nie przejmuj się tym za bardzo, przez tak długi okres przejdziesz pewnie przez nie jeden kryzys, ale póki co giłda odrabia straty po jakimś czasie.

Czy giełda jest nagrzana... zależy
@Candy:

Na Degiro obstawiam, że nie możesz mieć IKE. Jeśli zamierzasz inwestować długoterminowo, to radziłbym się zastanowić nad tym. Płacić 19%, a płacić 0% to duża różnica. Szczególnie, że w długim terminie jest spora szansa, że kapitał pomnożysz 2-3-krotnie.


Jestem trochę spóźniony na imprezę, ale czy nie myślisz, że IKE ma spore szanse podzielić los OFE? Polityka robi się coraz mniej poważna i moje zaufanie do państwa polskiego jest bliskie zeru.