Wpis z mikrobloga

Niedźwiedziówka hebe (Arctia festiva)
Jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych krajowych gatunków motyli nocnych. W Polsce wyginął na licznych stanowiskach, trafia się tylko lokalnie. Aktualnie znanych jest kilka stanowisk, gdzie obserwowane były pojedyncze lub bardzo nieliczne okazy. Jest prawdopodobne, że istnieją jeszcze inne, dotychczas nie wykryte, szczątkowe populacje wyspowe.
Wyraźnie obserwowany zanik gatunku został spowodowany prawdopodobnie stopniową intensyfikacją uprawy roli, zaorywaniem odłogów, pastwisk, likwidacją śródpolnych miedz oraz zalesianiem otwartych nieużytków. Straty siedliskowe powoduje też zabudowa terenów podmiejskich. Czynnikiem biologicznym, ograniczającym liczebność, jest stosunkowo silna presja pasożytów (owady, grzyby) na młode stadia rozwojowe.
Dorosłe motyle pojawiają się w jednym pokoleniu od początku maja do początku czerwca. Jaja składane są w dużych złożach liczących do kilkuset sztuk na kamieniach, suchych lub żywych częściach roślin. Gąsienice wylęgają się od połowy czerwca. W początkowym okresie żerują gromadnie, szybko rosnąc. Żerują na takich roślinach jak jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella), krwawnik pospolity (Achillea millefolium), bylica polna (Artemisia campestris), wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias) czy babka wąskolistna (Plantago lanceolata), jak również na różnych gatunkach traw. Gąsienice po przezimowaniu rozpraszają się, przez pewien czas żerując, po czym szukając miejsca na przepoczwarczenie, które odbywa się pod luźnym oprzędem w ziemnej jamce. Niedźwiedziówka hebe zasiedla wrzosowiska, suche śródleśne polany, murawy kserotermiczne, miedze, polne drogi, suche lub kamieniste ugory. (źródło1), (źródło2)
Autor
#photoexplorer #fotografia #entomologia #owady #motyle #przyroda #natura
Lifelike - Niedźwiedziówka hebe (Arctia festiva)
Jeden z najrzadszych i najbardziej ...

źródło: comment_1613475574LdKdt2eglPqIANubvE6DOb.jpg

Pobierz
  • 1