Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki spod tagu #krwiodawstwo #barylkakrwi #hdk #krew mam do was czysto teoretyczno-praktyczne pytanie odnoszące się do najszybszej metody na pokonanie kolejnych "progów" a tym samym zdobycie odznaczeń.

Mężczyzna może oddać krew 6 razy w ciągu roku, średnio raz na dwa miesiące. W skali roku będzie to 2,7L krwi. Aby osiągnąć najwyższe odznaczenie, po oddaniu 20 litrów trzeba by w przybliżeniu 7,5 lat systematycznej donacji krwi pełnej.

Jednakże można obrać drogę oddawania osocza. Zgodnie z przepisami w ciągu tygodnia można oddać maksymalnie 1,5L osocza, a w skali roku 25L. Jedna donacja wynosi około 600-650 ml osocza, co przelicza się na 200 ml krwi pełnej. Ponadto osocze można oddawać co dwa tygodnie bądź zdarzają się przypadki ponownej donacji już po tygodniu.

Zakładając wariant 15L osocza oddanego na rok, po przeliczeniu tej objętości na krew pełną otrzymamy zaskakujące 4,6L krwi pełnej. W tym wypadku, by osiągnąć najwyższe odznaczenie, wystarczy "zaledwie" 4,3 lat w porównaniu do 7,5 lat z oddawania tylko samej krwi pełnej.

/// Zakładając wariant 25L osocza na rok, otrzymamy 8,2L krwi pełnej, czyli do uzyskania najwyższego odznaczenia wystarczy tylko 2,4 lat oddawania maksymalnej objętości osocza.

Po tym długim wywodzie chciałbym zapytać się was, czy takie czysto teoretyczne rozważanie jest prawidłowe i czy nigdzie nie ma żadnego haczyka, który skutecznie mógłby wydłużyć czas na uzyskanie maksymalnego odznaczenia.
  • 7
@Akroya: rozważanie nie jest prawidłowe ani na poziomie teoretycznym, ani praktycznym.
1) "Najwyższe odznaczenie" jest sformułowaniem nieprecyzyjnym. Z przyjętego litrażu wynika, że chodzi o odznaczenie "Zasłużony dla Zdrowia Narodu", które nie może być traktowane jako prosta kontynuacja hierarchii "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi", ponieważ jest przyznawane przez inną instytucję. Tutaj rozumowanie nie zgadza się pod względem teoretycznym.
2) Pod względem praktycznym pomijasz wiele aspektów, przede wszystkim ten, że w RCKIK-ach nie dopuszcza
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Akroya: w teorii chyba wszystko się zgadza. Jednak weź pod uwagę, że czasami nie będziesz mógł oddać krwi (przeziębienie, słabe wyniki badań krwi, wyjazd zagraniczny czasami może dyskwalifikować nawet na rok). Poza tym chyba oddając płytki krwi szybciej "nabijesz licznik". Jedna donacja to 650ml. Można oddawać co miesiąc.
@Akroya:

Jednakże można obrać drogę oddawania osocza. Zgodnie z przepisami w ciągu tygodnia można oddać maksymalnie 1,5L osocza, a w skali roku 25L.

możesz wskazać te przepisy?

Praktyka jest taka że osocze oddajemy co dwa tygodnie
czyli 52 tygodnie w roku / 2 * 0,65ml / 3 (przelicznik osocza na krew pełną) = 5.64l

Najszybsza realna droga to:
- oddawanie płytek dużych - odpowiednik 1l krwi co miesiąc
- oddawanie płytek
@Temeris: @bad_cyclist: Bardzo wam Panowie dziękuję za wyjaśnienia. To naprawdę cenne spostrzeżenia, które wezmę pod uwagę.
@BBxx: Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców i dawców krwi, strona 14, II.Osocze podpunkt 2.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Akroya: Jak oddawałem po 3x co tydzien po trzeciej donacji musiałem zacząć suplementację witaminy potas magnez, bo kurcze nocne zaczęły mnie brać. Każdy inaczej reaguje na częste oddawanie. Przy KP regularnie co 2 miesiące nic nie zauważyłem.