Wpis z mikrobloga

Cześć! Zapraszam na energetyczne #ama! Nazywam się Jakub Wiech, jestem zastępcą redaktora naczelnego serwisu Energetyka24. Z chęcią odpowiem na Wasze pytania dotyczące polskiej i ogólnoświatowej energetyki!

https://www.wykop.pl/link/5970187/energetyczne-ama-jakub-wiech-z-ca-naczelnego-energetyka24-com/

#atom #klimat #nordstream2 #energetyka #ciekawostki
JakubWiech - Cześć! Zapraszam na energetyczne #AMA! Nazywam się Jakub Wiech, jestem z...

źródło: comment_1614014372TuKxc2Dn0WyujOq4X1RM4r.jpg

Pobierz
  • 29
@JakubWiech:

Dobrze ekspercie xd nie będę złośliwy - wykaż się.

Energetyczne państwówki - która z 4 głównych spółek ma największy potencjał względem kilku najbliższych lat - i dlaczego :)
@Thorrand: Jeśli chodzi o elektroenergetykę, to tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądało to magiczne "odseparowanie aktywów węglowych". Z tego, co wiadomo, rząd chce wdrożyć model niemiecki (czyli taki, jak miał miejsce w przypadku RWE), czyli pozbierać emisyjne, a więc i kosztowne aktywa ze spółek, wrzucić je do jednego korporacyjnego worka i w ten sposób uratować ich rentowność. Pierwszym krokiem ma być wydzielenie kopalń, które też ciążą energetyce (oczywiście
@lichotto: Tak, fuzja jest Świętym Graalem - nawet w pełnej okazałości, bo nijak na razie nie możemy jej znaleźć ;) Tzn. nie możemy dojść do takiej biegłości w kontrolowaniu reakcji termojądrowej, by mogła ona służyć do produkcji stabilnej i opłacalnej produkcji energii. Ale mam nadzieję, że to się zmieni w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat - jeśli tak, to problemy energetyczne ludzkości (teoretycznie rzecz biorąc) znikną.
@JakubWiech ostatnimi czasy rozgorzała walka pomiędzy głosicielami ocieplenia klimatu i negacjonostami GO. Nie neguję antropologicznego wpływy na tempo ocieplania klimatu, ale jest pewna kwestia, która nie daje mi spokoju. Mianowicie chodzi o okresy ociepleń i zlodowaceń. W tym przypadku raczej nie możemy mówić że to człowiek się przyczynił do zlodowacenia lub ocieplenia kuli ziemskiej. W takim razie mam 2 pytania. Czym różni się to ocieplenie od innych? Dlaczego tym razem matka Ziemia
@Prawy_Kriss: Przede wszystkim, warto zauważyć, że tempo obecnego ocieplenia znacząco przewyższa tempo wychodzenia ze zlodowacenia czy jakichkolwiek innych ociepleń, o których wiemy dzięki paleoklimatologii. Z tego wynika, że obecną zmianą ociepleniową kieruje czynnik, który nie odgrywał wcześniej roli. Według badań atmosfery tym czynnikiem jest właśnie człowiek i jego działalność, która polega na emisji ogromnych ilości gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla). Natomiast matka Ziemia, planeta, sobie poradzi - to w końcu kamień
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bajo-Jajo: nie podzielam tego zdania.
Mam nadzieję, że panowie nie będą robić publicznego szoł i powiedzą co wiedzą nt energetyki, a nie prywatne animozje.
Chętnie bym jeszcze raz posłuchał rozmowy z Otokiełem, ale rozszerzenie ostatnich 5 minut.

@JakubWiech skąd założenie że coś ma w nas uderzać? Po pierwsze człowiek posiada zdolność adaptacji do ekstremalnych warunków. A po drugie zastanawiającym jest fakt że na GO zbudowany został interes do wypłukiwania złota z powietrza (opłaty emisyjne). A co było by gdyby najwięksi emitenci CO2 zamiast płacić za emisję zostaliby zobligowani do prowadzenia badań i do wprowadzenia efektywnych sposobów eliminacji CO2? Teraz wielkim korporacjom jest łatwiej zapłacić za emisję CO2 niż prowadzić