Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś pomoże. Ojciec ma dochód z pracy i od dwóch lat również z emerytury. Oba podmioty wystawiające pity jeśli dobrze rozumiem uwzględniają ulgę podatkową w swoich pitach i jeśli teoretycznie rozliczałbym go z emerytury i pracy osobno to przy obydwóch wyszedłby mniej więcej na zero. Ale jak w jednym picie rozliczam wspólnie pracę i emeryturę to musi dopłacić ponad 400zł. Dla mnie oczywiste jest, że to dlatego, bo ulga podatkowa byłaby uwzględniona podwójnie, a system robi korektę i jest jedna ulga na całego pita.
I tu jest mój problem. Nie wiem jak przekonać ojca, że zakład pracy wcale mu nie #!$%@?ł tych 500zł :D Od trzech lat jest przekonany, że zakład pracy kradnie mu ulgę podatkową. HELP :D Może jest ktoś w stanie wskazać przepis, który nakazuje podmiotom przy wystawianiu pitów uwzględnianie ulgi podatkowej?
#podatki #pit
  • 3
@janusz-cebula: powinien przede wszystkim zgłosić pracodawcy, że pobiera emeryturę w czasie pracy. Wtedy jest inaczej pobierany podatek od wynagrodzenia i nie będzie występować konieczność dopłacania po zakończeniu roku podatkowego.