Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (188)

Ukraina
Kreml może planować zbrojną prowokację mającą na celu ostateczne rozmieszczenie „rosyjskich sił pokojowych” na tymczasowo okupowanych terytoriach Donbasu - sugeruje ukraiński dziennikarz i delegat Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Osiedlenia Doniecka Serhij Harmasz, reprezentujący niektóre obszary regionu Doniecka. Jego zdaniem celem takiej prowokacji i późniejszego rozmieszczenia „rosyjskich sił pokojowych” jest stworzenie nowej rzeczywistości w Donbasie, co sprawi, że niekorzystne dla Rosji niemiecko-francuskie „propozycje klastrowe” przestaną mieć znaczenie i pozwolą na "uregulowanie konfliktu" według modelu abchaskiego - czyli w każdej chwili możliwego do wznowienia.
Źródło

Ukrhydroenergo zaprezentowało projekty instalacji magazynów energii elektrycznej i stacji solarnych na terenie pięciu oddziałów firmy. Projekt „Instalacja hybrydowych systemów do produkcji energii elektrycznej w Ukrhydroenergo” zakłada zainstalowanie na terenach stacji 197 MW litowo-jonowych systemów magazynowania energii. Ponadto planowane jest zainstalowanie słonecznych elektrowni fotowoltaicznych o mocy 63,9 MW na potrzeby własne oraz do ładowania systemów magazynowania.
Źródło

Ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion potępił decyzję Rady Miejskiej Tarnopola o zmianie nazwy lokalnego stadionu piłkarskiego na cześć Naczelnego Dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romana Szuchewycza. „Zdecydowanie potępiamy decyzję rady miejskiej Tarnopola o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia niesławnego Hauptmana SS Schutzmannschaft 201 Roman Szuchewycza i domagamy się natychmiastowego unieważnienia tej decyzji” - napisał na Twitterze 9 marca. Decyzja o nadaniu stadionowi imienia Szuchewycza zapadła 5 marca. Rada Miejska Tarnopola jednogłośnie poparła taką inicjatywę burmistrza Tarnopola Serhija Nadala. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w odpowiedzi poinformowało, że „zachowanie pamięci narodowej narodu ukraińskiego pozostaje jednym z priorytetów polityki Ukrainy. Dyskusje w tym zakresie powinny odbywać się w gronie historyków. Zamiast tego dyplomaci powinni pracować nad wzmocnieniem przyjaznych relacji i wzajemnego szacunku między narody, a nie odwrotnie".
Źródło
Źródło

Białoruś
Komisja Dumy Państwowej ds. WNP, Integracji Euroazjatyckiej i Stosunków z Rodakami zatwierdziła w środę kandydaturę Jewgienija Łukianowa na stanowisko nowego ambasadora Rosji na Białorusi. Łukianow ma zastąpić Dmitrija Miezencewa na tym stanowisku. Łukianow od czterech lat jest szefem rosyjskiej placówki dyplomatycznej na Łotwie. Moskwa po raz trzeci w ostatnich trzech latach zmienia ambasadora w Mińsku. Tymczasem Miezencew w ostatnim wywiadzie powiedział, że białoruska opozycja poprosiła go o osobiste spotkanie, ale odmówił. „Ambasada Rosji jest gotowa rozmawiać z tymi siłami publicznymi, które nie działają na rzecz podważania fundamentów państwowych Białorusi".
Źródło
Źródło

Rikard Jozwiak (RFE): Powoli rozpoczęły się prace nad 4 pakietem sankcji UE wobec Białorusi. Przewiduję, że skoncentrują się bardziej na sankcjach wobec funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, a nie na ściganiu „pieniędzy” stojących za reżimem, ale to wciąż początek prac.
Źródło

Litwa
Przewoźnicy w naszym kraju balansują na skraju bankructwa - mówi Erlandas Mikėnas, prezydent Litewskiej Konfederacji Małych i Średnich Przewoźników (LMVVK). Według danych Departamentu Statystyki w 2019 r. rentowność przedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników w sektorze transportu wynosiła 1,95%, przedsiębiorstw zatrudniających 10–19 pracowników - 2,7%, przedsiębiorstw zatrudniających 20–49 pracowników - 2,49%.
Prezydent Konfederacji zaznaczył, że w 2020 roku około 100 firm transportowych przeniosło się do Polski. „Nie mamy danych, ile firm powstało w Holandii, Niemczech, Belgii, ale bezsporny jest fakt, że powstają tam litewskie spółki kapitałowe” - przekonuje rozmówca. "Wyobraź sobie, co się stanie, jeśli wszyscy się wyprowadzą lub zbankrutują, nie mogąc konkurować z naszymi głównymi polskimi konkurentami, gdzie warunki biznesowe są dziś znacznie lepsze ”- powiedział E. Mikėnas.
Źródło

Łotwa
Typowy dłużnik na Łotwie to osoba w wieku od 35 do 50 lat, która jest winna do 300 euro - powiedziała Iveta Kruka, przewodnicząca łotewskiej Rady Komorników Przysięgłych. Większość spraw dotyczy niezapłaconych grzywien administracyjnych, długów cywilnych, roszczeń karnych i długów alimentacyjnych. Zwróciła uwagę, że liczba przypadków nie zmienia się znacząco z roku na rok. W ubiegłym roku było o 3000 przypadków mniej niż w 2019 roku, wszczęto 119 000 nowych spraw egzekucyjnych. Suma kar jest również mniej więcej podobna. W sumie nieuregulowane zobowiązania wobec państwa wynoszą miliard euro.
Źródło

Estonia
We wtorek minęła 77 rocznica masowego nalotu bombowców radzieckich na Tallin i upłynęła pod znakiem uroczystości, w tym z udziałem prezydent Kersti Kaljulaid. W wyniku nalotu 300 radzieckich bombowców zginęło 757 osób, około 20000 zostało bez dachu nad głową i uległo zrównaniu z ziemią około 1/3 ówczesnej powierzchni miasta.
Źródło

Estonia kupi 250 zestawów przeciwpancernych Carl-Gustav M4 84 mm wraz z amunicją za około 9,8 mln euro. Planowana dostawa w latach 2021-2022. Zamówienie zostało złożone w maju ubiegłego roku i jego głównym celem jest odnowienie estońskich zdolności przeciwpancernych krótkiego zasięgu i zastąpienie starszych M2 Carl-Gustaf, które zbliżają się do końca ich żywotności. Starsza wersja M2 ważyła 14,2 kg, nowa broń waży o połowę mniej.
Źródło

Polecam:
Jednym z pierwszych działań w zakresie polityki zagranicznej podjętej przez administrację Bidena było potwierdzenie wiary USA w Sojusz NATO jako kamień węgielny amerykańskich relacji w zakresie globalnego bezpieczeństwa. Administracja Bidena musi czynnie potwierdzić te słowa. Sprzedaż Polsce amerykańskich czołgów bojowych M1 Abrams byłaby krokiem we właściwym kierunku. Artykuł Dana Gouré z Instytutu Lexington.
Zwiększenie zaangażowania USA w NATO poprzez sprzedaż Polsce M1

Ciągła ekspansja bezprzewodowej łączności internetowej na całym świecie spowodowała jednocześnie wiele nierozwiązanych problemów dotyczących cyberprzestrzeni, w tym dostępu, przekazu, podatków i cyberwojny, ponieważ państwa starają się zabezpieczyć swoją cyfrową granicę, jednocześnie zwiększając swój wpływ na konkurencję. A najnowocześniejsze innowacje technologiczne są, naturalnie, instrumentalne w zdobywaniu tej dominacji. Nigdzie nie jest to bardziej oczywiste niż w bezprzewodowych połączeniach radiowych, w których 5G (bezprzewodowa piątej generacji) jest do 100 razy szybsza niż obecne sieci komórkowe 4G.
Litewsko-rosyjski spór o częstotliwości radiowe podkreśla problemy zastosowań cywilnych i wojskowych

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 2
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w odpowiedzi poinformowało, że „zachowanie pamięci narodowej narodu ukraińskiego pozostaje jednym z priorytetów polityki Ukrainy. Dyskusje w tym zakresie powinny odbywać się w gronie historyków. Zamiast tego dyplomaci powinni pracować nad wzmocnieniem przyjaznych relacji i wzajemnego szacunku


@Ten_od_Hanki: Szuchewycz to zbrodniarz wojenny, jest odpowiedzialny za czystki etniczne i ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Tu nie ma co dyskutować, fakty historyczne są powszechnie znane. A nadanie stadionowi jego imienia