Wpis z mikrobloga

Czy jest na sali elektryk?
Jakiś czas temu postanowiłem wymienić halogeny (19 W) w łazience na coś energooszczędnego. Zakupiłem takie i takie LED-y i niby wszystko spoko, żre mniej prądu a świeci mocniej. No i po pewnym czasie jeden zaczął dziwnie migotać, aż w końcu całkowicie zgasł. Przy ponownym włączeniu światła znowu się zapalał i znowu gasł po chwili. Po jakimś czasie wszystkie LED-y po kolei zaczęły mieć ten sam problem. Z tego co udało mi się dowiedzieć, może to być spowodowane umieszczeniem włącznika na zerze, zamiast na fazie. Czy ktoś ma jakieś inne pomysły, co może być przyczyną awarii? Czy może to być spowodowane wilgocią?
#elektryka #elektronika #led #lazienka #oswietlenie
  • 22
@Zarzutkkake: Wiele osób stwierdziło, że jak wyłącznik będzie na zerze, to LED-y tego nie lubią. Jak to postarzał produkt? Kupiłem te LED-y w październiku.
@Dzyszla: Czemu miałoby tam być wyższe napięcie? Ale czy wysoka temperatura nie uszkodziłaby ich na amen, tak że w ogóle by nie świeciły?
@Dzyszla: Tak też zrobię (oczywiście muszę teraz znaleźć karton, żeby to jakoś wysłać), ale dziwne jest, że wszystkie 5 wysiadło. Dzisiaj była właścicielka mieszkania z jakimś znajomym elektrykiem, co to nawet nie wiedział, że w LED-ach jest elektronika i nie doszliśmy do żadnych wniosków, tylko ma zapytać w poniedziałek znajomych i dać znać. Powiedz mi, jeśli wiesz, czy jest sens żeby kupować jeszcze raz LED-y, czy one się zwyczajnie nie nadają
tego co udało mi się dowiedzieć, może to być spowodowane umieszczeniem włącznika na zerze, zamiast na fazie.


@Ovis_aries: farmazony. Włącznik na neutralnym bywa przyczyną innych problemów, ale nie takich.

U Ciebie stawiałbym na niedostateczne chłodzenie, miganie ledów przed zdechnięciem to dość charakterystyczny objaw. Kup lepsze ledy, powinny wytrzymać dłużej.
może to być spowodowane umieszczeniem włącznika na zerze, zamiast na fazie.


@Ovis_aries: nie, na pewno nie. Te ledy po prostu padły. A dlaczego padły? bo miały zbyt słabe chłodzenie, bo były zbyt dziadosko wykonane, lub jedno plus drugie.
@Jarek_P: Tylko że one nie zdechły do końca, a przynajmniej nie wszystkie. Część się włącza, ale czasem gaśnie, a czasem się zapala. Btw. jakie rzeczy może powodować wyłącznik na zerze?
@hrumque: Czyli przegrzanie. Czy takie i takie będą lepsze?
@inspektor_gadzet: Czyli co, LED-y całkowicie odpadają z łazienki? Zaproponujesz jakąś alternatywę nie podatną tak bardzo na wilgoć?
@pigoku: 230 V.
@Snurq: Jaki zasilacz? Zwykłe podłączenie światła w bloku.
@Ovis_aries: są odpowiednie oprawy, które mogą być stosowane w łazienkach. Bo pewnie masz taką standardową oprawe gdzie wsadza się leda bez żadnego uszczelnienia na GUI10. Tak jak ja zresztą xD Jeżeli nie chce Ci się bawić z przekładaniem opraw no to zakup więcej żarówek, jeżeli chcesz zmieniać to poszukaj dedykowanych do łazienek
Tylko że one nie zdechły do końca, a przynajmniej nie wszystkie.


@Ovis_aries: może jedne były minimalnie mniej gówniane.

Btw. jakie rzeczy może powodować wyłącznik na zerze?


@Ovis_aries: delikatne jarzenie się teoretycznie wyłączonych ledów, tudzież bardzo krótkie słabe rozbłyski co jakiś czas. Zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach.