Wpis z mikrobloga

zamiast powitania słów #porannaporcja cętkowanych prosiaków

Prosiak cętkowany (Hemisus guttatus) – gatunek płaza bezogonowego z rodziny Hemisotidae dorastający do 8,0 cm długości. #!$%@? się małą spiczastą głową, a także spłaszczonym, utwardzonym pyskiem, którego używa do zagrzebywania się metodą „głowa najpierw”. Występuje endemicznie w Republice Południowej Afryki, gdzie zasiedla sawanny i użytki zielone. Występuje w prowincjach RPA: Mpumalanga i KwaZulu-Natal na wysokościach bezwzględnych 0 – 1000 m. n.p.m. W skład jego diety wchodzą termity oraz dżdżownice. Rozmnaża się podczas opadów deszczu, a około 200 jaj składanych jest przez samicę w norze, w której następnie samica pozostaje do wyklucia kijanek. Gatunek bliski zagrożenia (NT) w związku z m.in. degradacją środowiska naturalnego oraz zmniejszaniem się zasięgu występowania. Prosiak cętkowany jest gatunkiem nocnym. Zaatakowany, szybko zakopuje się glebie piaszczysto-ilastej. Podczas kopania utwardzony płaski pysk wykonuje ruchy do góry i do dołu działając jak szpadel, a ręce i pazury wykopują glebę ruchami okrężnymi. Siła potrzebna do kopania nadawana jest przez kończyny dolne. Opisana metoda „głowa najpierw” jest rzadko spotykano u płazów bezogonowych jako że większość z nich w pierwszej kolejności zakopują stopy. Podczas pory suchej gatunek ten chroni się w mulistych jamach i nasypach.

#zwierzeta #zwierzaczki #plazy

fot. David Olsen

fot. David Olsen

fot. Dylan Leonard

fot. Nick Evans

fot. Dylan Leonard

fot. IUCNweb

fot. Nick Evans

fot. Nick Evans

fot. Nick Evans

fot. David Maguire

fot. Tyrone James Ping
Pobierz likk - zamiast powitania słów #porannaporcja cętkowanych prosiaków
 
Prosiak cętkow...
źródło: comment_1616652746JV8GhVXpWRiNNvltCLx4fx.jpg
  • 6
@KingOfTheWiadro: nieprzenikniona jest polska systematyka i jej nazewnictwo gatunków. Cała rodzina tych płazów (niezbyt liczna) w Polsce nosi nazwę Prosiakowate (Hemisotidae).
Trudno powiedzieć czym kierowały się osoba/osoby, które nadały tę nazwę (wygląd zewnętrzny?). Zpewnością nie wywiodły jej z łac./gr. nazewnictwa naukowego: Hemisus: gr. ἡμισυς hēmisus „połowa”; ους ous, ωτος ōtos „ucho”, czy też z wcześniejszej klasyfikacji: Kakophrynus: gr. κακος kakos „brzydki”; φρυνη phrunē, φρυνης phrunēs „ropucha”.

Nie potrafię powiedzieć,