Wpis z mikrobloga

  • 245
#polska #bekazpisu #bekazlewactwa #gospodarka

Zgodnie z warunkami wyznaczonymi przez Brukselę po przejściu pod kontrolę Orlenu Lotos ma przekazać rafinerię w Gdańsku do oddzielnej spółki. A w tej spółce 30 proc. akcji plus prawo do połowy benzyny i oleju napędowego produkowanych w rafinerii ma dostać inna konkurencyjna firma – w domyśle zagraniczna. W ten sposób państwo całkowicie straci bezpośrednią kontrolę nad jednym z najnowocześniejszych zakładów. Dzięki położeniu nad morzem, przy gdańskim Naftoporcie, rafineria jest niezależna w imporcie ropy naftowej z różnych źródeł.

"W momencie gdyby było takie zagrożenie, to trzeba się zastanowić. Ale sama idea jest słuszna. Tylko duzi gracze na rynku mają znaczenie” – przekonuje Henryk Kowalczyk. Lotos będzie też musiał sprzedać konkurencji 80 proc. swoich stacji benzynowych (około 390). Senator PiS Jan Maria Jackowski jako jako jedyny przyznaje przed kamerą, że ma wątpliwości. "Może się okazać, że w wyniku tej fuzji pojawi się gracz jak najmniej pożądany. Te warunki są ryzykowne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski” – powiedział polityk "Wyborczej". Przeciwnikiem połączenia firm ma być też Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Zapytaliśmy polityka PiS, czy to prawda, ale tylko machnął ręką.
Kempes - #polska #bekazpisu #bekazlewactwa #gospodarka

Zgodnie z warunkami wyznaczon...

źródło: comment_1617084922NMcrfaafgYbT0IeZQ13PFy.jpg

Pobierz
  • 11
@fledgeling ( ͡º ͜ʖ͡º)

W 2006 roku PKN Orlen, zarządzane wówczas przez Igora Chałupca, zakupiło największą na Litwie rafinerię w Możejkach. Transakcja miała przede wszystkim znaczenie polityczne – urzędujący wówczas prezydent RP Lech Kaczyński chciał rozszerzać polskie wpływy energetyczne i kupno rafinerii tak blisko granicy z Kaliningradem miało być tego najgłośniejszym wyrazem. Decyzja polityczna w tej sprawie zapadła w trakcie wizyty prezydenta w Wilnie w marcu 2006
@Kempes: Z drugiej strony - mogą wkroczyć Arabowie z Saudi Aramco, co już niekoniecznie będzie na rękę Rosjanom (i Irańczykom przy okazji). Saudowie chcą dywersyfikować swoje źródła dochodu i dlatego zaczynają inwestować w petrochemie. Poza tym nie mają oni jeszcze żadnego biznesu w Europie, więc mogą wykorzystać okazje i wejść najpierw na rynek polski.
@mroznykasztan: Ale rynek petrochemiczny się będzie raczej zwijać niż rozwijać w przyszłości. Także inwestowanie w niego, w dłuższym okresie czasu, to słaby biznes. Saudowie o tym bardzo dobrze wiedzą.
Także inwestowanie w niego, w dłuższym okresie czasu, to słaby biznes. Saudowie o tym bardzo dobrze wiedzą.


@Kempes: A jednak to robią. Nie mi oceniać czy to słuszne czy nie, chce tylko powiedzieć, że Rosjanie nie są jedynymi zainteresowanymi kupnem tego pakietu. I pewnie Obajtek będzie chciał, by to właśnie Saudowie byliby nabywcami. A oni także wiedzą jaka jest obecna sytuacja, więc ich pozycja negocjacyjna jest o wiele lepsza niż pozycja
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kempes: czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć po #!$%@? ta fuzja? Orlen i lotos oddzielnie są w #!$%@? mocne. Mają w opór stacji i kasy z tego. Po jakiego wała osłabiać druga spółkę z której obecnie państwo ma zyski z dywidendy i przede wszystkim dowolnie mogą kreować cenę paliw w Polsce
Przecież ta fuzja dla mnie nie ma sensu
@Djodak:
...a co ma w Polsce PiSs jakis elementarny, podstawowy, utylitarny chocby sens?

Miliardowe waly, demontaz panstwa, propaganda zawstydzajaca Geobbelsa i Stalinowcow zarazem w panstwowej stacji, a to wszystko m.in. w imie zemsty starego capa na mlodych. Gdzie tu miejsce na sens?