Wpis z mikrobloga

"The Silents" to grupa, która więszkości osób mających jakiekolwiek pojęcia o #demoscena #amiga kojarzy się chyba głównie z demem "Hardwired". mnie się wydaje, że ważniejsza, o wiele ważniejsza była inna produkcja tej grupy.

prawie 40 lat temu "The Silents" wydali "Global Trash 2".

"Global Trash II" to produkcja z kategorii video-demo jak nazwali ją sami twórcy. to nie demo w klasycznym rozumieniu tego słowa, to bardziej teledysk do mizyki - produkcja audiowizualna, gdzie pomieszane są jak w jakimś mashup'ie fragmenty video, fragmenty renderingów i efekty nałożone na obraz video.

produkcja ta miała premierę w roku 1991, w grudniu - krótko przed premierą "Hardwired" (dlatego też widzimy zapowiedzi "Hardwired" na końcu "GT2").

co ciekawe - to video-demo było jedną z pierwszych produkcji, które później wyewoluowały w całkowicie nową niszę, którą później na copyparty/demoparty nazywano "wild" (nieco wcześniej "wild demo"). pomimo tego, że sam jakoś nigdy niespecjalnie pałałem miłością do tego typu produkcji (koderzy chyba tak mieli) to doceniam innowację - stworzenie czegoś takiego w roku 1991 na pewno było pokazem wizji i chęci stworzenia czegoś, co wiele lat później stało się standardem.

zapraszam do dyskusji pod znaleziskiem: https://www.wykop.pl/link/6037425/global-trash-2-by-the-silents-1991-amiga/
secretpassenger - "The Silents" to grupa, która więszkości osób mających jakiekolwiek...
  • 10
@buta-pren: to nie jest takie klasyczne demo - jak choćby "9 fingers" - "Global Trash" to jest i był (z tego co wiem) tylko i wyłączne plik wideo. tak właśnie były dostarczane późniejsze produkcje typu "wild" - "wild" oznaczało "zróbcie cokolwiek, w jakikolwiek sposób i dostarczcie nam w postaci pliku video".
@buta-pren: tak, na 7MHz coś takiego nie miało prawa działać.

to znaczy nawet nie jest tak że "nie lubię" - doceniam wkład, wizję etc, ale takie produkcje zawsze powinny startować osobno. ja byłem (i jestem) wielkim purystą, dla mnie demo / intro powinno być w 100% kodowane jeśli chodzi o efekty. nie ma miejsca w nim na video, a użycie video (jesli już musi być) powinno być jakoś odpowiednio zaznaczone.
niedopuszczalne
@czarnobiaua: doceniam pracę, ale dla mnie to takie kolejne demo, które... no ja tego typu dem specjalnie nigdy nie lubiłem. muzyka świetna - ale wg mnie nie o to chodzi w demie, by sporą jego część stanowił klip video.
to już bardziej podobało mi sie "9 fingers" - bo tam ten clip był bardziej przetworzony, coś więcej się z nim działo. a i tak fanem dema Spaceballs nie byłem nigdy. nie