Wpis z mikrobloga

@Akayari: Jasne, można znaleźć :) W iłach mogą występować też konkrecje starszego wieku, w których również można coś znaleźć. A to jakie skamieniałości (i czy w ogóle) będzie można znaleźć zależy od genezy i wieku osadów. Inne skamieniałości będą na pewno w plioceńskich iłach a inne są np. na Roztoczu w okolicach Łukowa, gdzie są iły środkowojurajskie (kelowej), z których opisywano mnóstwo doskonale zachowanych, spirytyzowanych amonitów. Podobnie wygląda sytuacja w środkowojurajskich
@Anomalocaris: No własnie dlatego nie wiem, czy w ogóle się na co nastrajać. Znalazłam tylko jedno, jedyne miejsce w moim województwie, które jest oddalone o max 1h drogi, gdzie poza osadami czwartorzędu są te z niższych okresów. I właśnie tamto jedno miejsce istnieje i na moje szczęście znajduje się poza jakimkolwiek rezerwatem. Zresztą, jest to obszar 6.05 ha, gdzie do kolejnego miejsca o innej stratygrafii niż holocen jest od 2-3h jazdy.
@Akayari: Więc tak, nieczynny kamieniołom wapienia Przeworno. Znajdziesz tam osady z dewonu i prekambru.
Bardzo ładne miejsce, ale potrzeba całego dnia żeby obejść.
Namiar dostałem lata temu od Redbora, warto zajrzeć do niego na stronę gdzie podaje listę złóż eksploatowanych odkrywkowo wraz z umiejscowieniem w odpowiedniej epoce geologicznej.
Na stronie http://www.redbor.pl/0_lokalizacje/index.htm są podane kamieniołomy i odkrywki w całym kraju, wiele jest z Warmii.
Polecam odezwać się do Roberta na fejsie (
@Akayari: No cóż, na pewno zdecydowanie bardziej perspektywicznie z jakimiś nieczwartorzędowymi wychodniami dalej na południe niż Warmińsko-Mazurskie xD W iłach warto pogrzebać, ale może to być dość mozolne. Plus jest taki, że przy tak młodych osadach stopień zachowania skamieniałości (jeśli w ogóle tam są xD) powinien być względnie dobry. Polecam poszukać jakichś informacji o konkretnej lokalizacji po publikacjach naukowych, choćby na google scholar, może coś się uda znaleźć. Powodzenia :)