Wpis z mikrobloga

Ciężko będzie komukolwiek wygrać na "suche" dane/benchmarki z nowym iPadem Pro, jako tablet. Nie istnieje drugi SoC z takimi możliwościami a nawet jakby nie ARM to desktopowy i9 nie włożysz do tak malutkiej obudowy.

M1 na Single Thread radzi sobie spokojnie z Intel Core i9-9900K a ogólnie nawet z Intel Core i7-10750H.

Qualcomm musi kombinować jak z MS chcą na ARM coś zrobić razem. To co zrobili obecnie to raczej odpadki. M1 obecnie pokonuje Snapdragona 8cx, nawet w robiąc wirtualizację Windows gdzie ma obniżoną wydajność.

To wszystko się rozkręci mocniej jak Apple przestanie wypuszczać produkty z innym niż ich procesorem + wyjdzie nowa generacja m1 - wtedy problem z natywnymi aplikacjami się skończy.

#apple #macbook
  • 43
@devones: A, że tak spytam, do czego wykorzystasz tę moc? Rendering 3d? Obróbka grafiki w profesjonalnym programie? No może montowanie filmów, choć nie wyobrażam sobie robienia tego na tablecie. Co najwyżej gierki będą trochę więcej fpsów miały, bo iPadOS nie ma żadnych sensownych aplikacji, które by to wykorzystały w swoich poobcinanych wersjach, a MacOS tam na pewno nie zobaczysz ¯\_(ツ)_/¯
@thority: Na pewno nie i dobrze moim zdaniem. Przecież macOS UI obsługiwane z tabletu jest kompletnie głupie. Główny wskaźnik mysz i głównie palec + ew. rysik - trudno to dostosować dla 2 grup. Lepiej iPadOS + w pełni funkcjonalne odpowiedniki aplikacji z UI dostosowanym do palca.

Jakiś czas temu wpadł mi tablet Panasonic (ta wzmocniona seria) z Windowsem. Wgrywaliśmy tym firmware do pewnych maszyn - używało się to tragicznie. Tablet musi
Jeden czasami zajmuje mi To wszystko z kanapy w cienkim urządzeniu, pokaż mi coś takiego nie od Apple.


@devones: Nie mogę już edytować - "Jeden czasami zajmuje mi ponad tydzień", sorki zgubiła mi się myśl ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@devones: no dla mnie pytanie jest takie czy wszystkie aplikacje, które obecnie wychodzą na MacOS z M1 będą dostępne na nowego iPada. Jeżeli tak to to jest "gejm czendzer". Jeżeli jednak dalej to będzie rozgraniczone to tak średnio bym powiedział.
@skorpion666: Czy ja tu komuś coś doradzam? Chyba nie wziąłeś leków xD

@devones: A w czym dokładnie pomoże ci moc M1 podczas rysowania i zgrywania filmiku? Bo rozumiem, że dotychczasowy procek do tego spokojnie wystarczał? ;)
@xandra: W pracy na jeszcze większych rozdzielczościach, tysiącach warstw. Procreate zapowiada że będą z każdym sprzętem zbliżali się do limitów (dlatego niektóre rzeczy w appce działają tylko w serii pro) - to tak jakbyś pytała po co dodatkowa moc. Zawsze się przyda. Skoro kupujesz i pokazujesz nowy sprzęt to muszą być szybsze.

Wystarczał po prostu w moim zastosowaniu nie ma innego urządzenia na którym mogę zrobić te rzeczy w kompaktowej obudowie,
@devones: Ja strasznie po cichu liczę, że z czasem da sie normlane aplikacje z maca odpalic na tych tabletach, na co dzień sobie na nim programuje, a po pracy wypinam i biorę na kanape do przeglądania internetu/filmów czy nawet hobbystycznie coś porysować. Przecież to by było idealne narzędzie.
skoro tobie wystarczy w zasadzie tylko do grafiki rastrowej i rysowana, spoko :)


@xandra: Właśnie niby tylko ale można powiedzieć "aż" przy pewnej rozdzielczości i ogromnych ilościach danych konkurencyjne rozwiązania nie dają rady.

Tak jak widzisz nie jesteś w stanie wymienić choćby jednego tabletu gdzie przy 16k i 200 warstwach możesz pracować spokojnie bez żadnego przycinania. Rozwiązanie na iPad po prostu działa. Nawet mój komputer stacjonarny (wiele razy droższy od ipada)
bo iPadOS nie ma żadnych sensownych aplikacji, które by to wykorzystały w swoich poobcinanych wersjach


@xandra: I tutaj jeszcze możesz sobie odpowiedzieć na "A w czym dokładnie pomoże ci moc M1" - jeżeli developerzy dostaną odpowiednio dużo mocy to będą sobie mogli pozwolić aby żadna z funkcjonalności nie musiała być ucięta. M1 w iPadach to bardzo sensowny ruch.
@devones: I tego Wacoma możesz też używać przy stacjonarce, to mi pasuje ;) Także w tym wypadku twój iPad pozostaje sprzętem wyłącznie do rysowania, bez większego zastosowania w innych dziedzinach grafiki 2d/3d czy DTP ¯\_(ツ)_/¯
Może i kiedyś tak będzie ale wątpię.


@devones: Trochę będzie szkoda, bo to będzie super sprzęt dedykowany dla wąskiego grona odbiorców. Co mnie skłoniło do takiego myślenia to to, że to jest praktycznie macbook air w innym opakowaniu, i na ten moment tylko system go ogranicza (nawet można skonfigurować wersję z 16GB ram XD) Trzeba czekać na WWDC.
@xandra: Znam to urządzenie doskonale, jedna osoba nawet ma to w firmie. Po pierwsze ten procesor z 2018 nie radzi sobie z 16k, przy ponad 100 warstwach przesuwając je masz film poklatkowy. Nie mówię już nawet żeby w tle nagrywać timelaps dodatkowo. Ekran ma słabe kolory, piórko nie rejestruje tak dobrze nacisku pod kątem, lagi rysika są znacznie bardziej zauważalne, jest też znacznie cięższy. Niestety grzeje się bardziej co jest mało
@devones: nie warto dyskutować z trollem. pomyśl, co ktoś ma za życie że czeka na konferencje, ogląda, układa plan ataku i cały kolejny dzień zalewa wykop swoimi mądrościami, chociaż nikt go o zdanie nie pytał. Udało Ci się wyobrazić tego osobnika? Jego paliwo to zniechęcanie innych, do czegoś czego nie potrzebuje, lub potrzebuje ale go nie stać, i na siłę musi udowodnić że apple to shit. Dobrze ze w Cupertino tego
@devones: Nie używałam, ale mnie pełne wersje aplikacji Adobe znacznie bardziej by odpowiadały, Cinema4d itd :) A zawsze można zwrócić po 14 dniach, jeśli faktycznie nie daje rady ¯\_(ツ)_/¯

@skorpion666: Pilnuj swojego nosa, każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie, cenzurować się zachciało, co nerkę sprzedałeś, żeby sobie jabłko kupić, że tak go bronisz? xD