Wpis z mikrobloga

Siemka drukujące świry ( ͡º ͜ʖ͡º)
Wczoraj zakupiłem Endera V2, paczka przyjdzie prawdopodobnie na początku maja. Do tego czasu chciałbym zakupić wszystkie wymagane i zalecane elementy, które będą mi potrzebne zarówno do uruchomienia pierwszego druku 3D jak i samego drukowania kolejnych elementów.
Czytałem i oglądałem w wielu miejscach, że ludzie kupują szkła, jakieś kleje, kleją podkładkę, wymieniają sprężyny pod stolikiem, itd. I tu mam właśnie pytanie do osób posiadających Endera V2 - co ulepszaliście, jakie elementy jeszcze powinienem zakupić do drukowania, czego używacie, może jakieś rady/tipy - jestem na wszystkie opinie/rady/propozycje otwarty. Ja ogólnie z fizycznym drukiem 3D nie jestem jeszcze obeznany, choć bryły 3D już projektowałem :)
Słyszałem ogólnie o polecanych markach filamentu, raczej unikać 3DActive (nierówna średnica).
Na pierwszy druk raczej zakupię PLA - marki jeszcze szukam, choć nie chcę przepłacać. Na pewno zakupię też dyszę 0,1mm, bo potrzebuję wydrukować bardzo małe i dokładne elementy. A co dodatkowo powinienem? Jakieś kleje, smarowidła? Na tym się kompletnie nie znam :)

#drukarki3d #druk3d #ender3 #ender
  • 23
@sorek: ciekawa propozycja, ale czekam jeszcze na inne opinie :D
Natomiast myślę, że z czasem powymieniam coś z tego co wrzuciłeś jeśli zauważę potrzebę :)
@MisiekD: temat rzeka, ale odradzam Ci modyfikacje już na początku przygody. Jak ogarniesz jak dobrze wypoziomować stół to będziesz z tej drukarki zadowolony. U mnie modyfikacje zaczęły się od wymiany wentylatorów bo za dużo szumu to generowało, żeby spokojnie spać i uważam, że to najlepszy mod jaki był mi potrzebny. Potem zacząłem cudować ze zmianą płyty, dodaniem bl-touch etc i każda taka modyfikacja powodowała następne problemy do rozwiązania więc jeśli drukuje
@cocamide: też tak uważam właśnie, co do poziomowania widziałem już triki z kartką, więc myślę, że na luzie. Ale nadal nie wiem jak to odklejać, do czego ten klej (czy to wymaga określonych filamentów?), czy to szkło mam zakupić też czy ono w V2 już domyślnie jest?
@MisiekD:

nie wiem jak to odklejać


czekasz aż stół ostygnie i powinno odejść bez problemu, ewentualnie możesz pomóc w chłodzeniu kładąc kostki lodu lub pryskając sprężonym powietrzem

do czego ten klej (czy to wymaga określonych filamentów?)

w zależności od filamentu u mnie drukując na czystym szkle z PLA czasem trzyma się dobrze czasem słabo więc lepiej dla świętego spokoju kupić hegron z rossmanna i wtedy nie ma opcji żeby się nie
@cocamide: supcio, dzięki. A tak zapytam jeszcze - jakich producentów PLA używałeś/używasz? Co polecasz i jakie polecasz takie tanie (zależy mi na tanim drukowaniu drobnych rzeczy)?
@MisiekD: Najlepsze PLA jakie miałem to był chiński no-name który dostałem razem z drukarką.
Z tego co można kupić w Polsce polecam cebulacki colorfil bo miałem tego sporo i stosunek cena do jakości jest naprawdę niezły, z nieco droższych opcji devil design i ostatnio bardzo polubiłem print-me a w szczególności ich PTEG.
Dodam tylko, że żadnym ekspertem nie jestem. Kup trochę filamentów od różnych producentów i sam sobie wyrobisz opinię (
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: ja drukuje na tym co dostałem I jak do tej pory największym problemem okazał się krzywy stół, co ciekawe problem wyszedł dopiero po kilku wydrukach, najpierw ogarnij czy stół masz równy, oprócz poziomowania na 4 rogach jak w instrukcji endera, jeszcze sprawdź na środku czy nie powstaje większa szczelina
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MisiekD: ja drukuje na tym co dostałem I jak do tej pory największym problemem okazał się krzywy stół, co ciekawe problem wyszedł dopiero po kilku wydrukach, najpierw ogarnij czy stół masz równy, oprócz poziomowania na 4 rogach jak w instrukcji endera, jeszcze sprawdź na środku czy nie powstaje większa szczelina

@bn1776: tak, to mam w planach właśnie do dostosowania :)
Jest na necie fajny materiał YT, gdzie jest składanie drukary
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MisiekD: ultra dobre pla (przynajmniej czarne) to plast-spaw z allegro.


@Ydrk: serio tak mówisz? xD Na allegro właśnie poszukiwałem trochę marek i na tego plast spawa narzekają równo, że zapycha heh

@cocamide
PS. Potrzebuję też filamentu do druku 0,1mm - myślisz, że tu należy postawić na filament wysokiej jakości od DD?
@MisiekD: uh, i ja i brat przedrukowalismy kilogramy pla od plastspawu i bylo naprawde bardzo elegancko. Mialem moze ze dwa zapchniecia? i to tylko dlatego ze glupi pokusilem sie na filament swiecacy w ciemnosci xD aa to kawal gówna jest.

0.1mm masz na mysli grubosc warstwy czy dysze?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ydrk: supcio, o jak mówisz to mega :D Ucieszyłeś mnie :D A jaki kolor splat splaw polecasz, żeby nie zapychało? :)
A 0,1mm chodzi mi o otwór w dyszy :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ydrk: no to w takim razie biorę DD do druku 0,1mm, a plast-spaw od 0,4mm ;)
Tak jeszcze zapytam - jakie parametry do druku na platsplawie mam ustawić w Enderze 3? :)