Wpis z mikrobloga

  • 11
792 + 1 = 793

Tytuł: My
Autor: Jewgienij Zamiatin
Gatunek: science fiction
Ocena: ★★★★★★★

Prekursor gatunku antyutopii w literaturze, to podobno po przeczytaniu tej książki Huxley napisał "Nowy, Wspaniały Świat". I co tu dużo mówić, moim zdaniem Huxley zrobił to lepiej. Ocena tej książki jest dla mnie bardzo trudna, bo z jednej strony wykreowany świat i systemy, którymi się rządzi są genialne. Należy pamiętać, że napisano ją dokładnie sto lat temu. A mimo to mamy w niej metropolię, w której stoją wieżowce ze szkła i stali a porządku pilnują rządowe drony. System pracy, "nazwy ludzi", społeczne ujednolicenie, dekalog godzinowy, dzień wyborów, organizacja Państwa Jedynego - to wszystko jest świetne. Problemem dla mnie była forma, w jakiej książka została napisana. Jest to zbiór notatek, dziennik jednego z konstruktorów statku kosmicznego. I tutaj tkwi problem, bo jako że główny bohater zmaga się z wieloma rozterkami, jego myśli i wypowiedzi są pełne chaosu. Urwane myśli, urwane zdania, przeskakujące miejsca akcji - to wszystko było dla mnie męczące. Po jakimś czasie częściowo się do tego przyzwyczaiłem, ale mimo wszystko zdecydowanie nie jest to mój ulubiony styl. Dodatkowo książka ma wiele wątków filozoficznych i często nawiązuje do motywów mitycznych i biblijnych. Sam klimat jest bardzo oniryczny i nie do końca wiadomo, co jest częścią snu, czy wizji a co dzieje się naprawdę. Przeczytanie tej książki, szczególnie ze świadomością w jakich czasach była ona pisana jest mimo tych minusów bardzo ciekawym przeżyciem. Może napisałem na początku wpisu że Huxley zrobił to lepiej. Huxley zrobił to inaczej, a na pewno bardziej przystępnie.

#bookmeter #legimi
rancorn - 792 + 1 = 793

Tytuł: My
Autor: Jewgienij Zamiatin
Gatunek: science fiction...

źródło: comment_1619459602A0HWvAeztFKcWMECr0vcE5.jpg

Pobierz
  • 4