Wpis z mikrobloga

Bardzo ładne repliki strzał z czasów Imperium Osmańskiego autorstwa pewnego Turka, bazujące na eksponatach muzealnych. Tylko naturalne materiały. Strzały przeznaczone do strzelania odległościowego. W przeszłości lekka turecka kawaleria zasypywała naszych takimi pociskami w pierwszej fazie walki, chociaż pewnie nie tak pięknie zdobionymi egzemplarzami ;).

Ciekawe jakich strzał używała nasza jazda. W ogóle jest strasznie mało publikacji o polskim konnym łucznictwie, natrafiałem tylko na strzępki informacji.

#historia #lucznictwo #ciekawostki
Pobierz wjtk123 - Bardzo ładne repliki strzał z czasów Imperium Osmańskiego autorstwa pewnego...
źródło: comment_1619614128zInQTzV3GZ49QzvwkJ075b.jpg
  • 12
@wjtk123: Myślę, że coś możesz znaleźć w przygotowywanej do wydania pracy Jakuba Juszyńskiego "Trutina 8 X 1110. Zwycięstwo polskich konnych łuczników". Autor zajmuje się rekonstrukcją historyczną Scytów i coś już wydawał w tej tematyce np. "Polskie łucznictwo i kusznictwo konne w X-XVIII w."
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wjtk123: te z długimi ostrzami to przeciw zbroją, wiem bo oglądałem film o typie co uczył aktorów co grają w filmach, to był film konkretnie o tym jak naprawdę było z Robin Hoodem. To jedyny taki film dokumentalny co oglądałem, tak bym nawet tego o strzałach nie wiedział, widać pomijany temat.
@EnderWiggin: Akurat te środkowe są stricte przeciw człowiekowi. Dzięki tym zadziorom nie dało się ich wyjąć z ciała standardowymi metodami. Potrzebne były do tego specjalne szczypce, a jak w pobliżu nie było lekarza który je posiadał (zazwyczaj nie było), to wyciągano je poprzez wypchnięcie strzały drugą stroną ciała.