Wpis z mikrobloga

#historia #bekazkatoli #katolicyzm #polska #ciekawostkihistoryczne

3 maja to niezbyt wygodna data dla kościoła katolickiego w Polsce.

Autor książki "Papiestwo wobec sprawy polskiej(...)" Otton Beiersdorf - pisze: "Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji."

Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) "jakobinami i złymi duchami króla." Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej - wzorem rewolucji francuskiej - zlikwidują przywileje kleru, pozbawią ich wszelkich funkcji państwowych, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce kiedy to w roku 1789 Sejm Wielki uchwalił ustawę przeznaczającą dochody z jednej z najbogatszych europejskich diecezji na wojsko polskie - diecezji krakowskiej. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Dwór papieski obawiał się też pomysłów uniezależniania od Rzymu i utworzenia polskiego Kościoła narodowego. Polscy reformatorzy zaczęli kontestować fakt, że zasiadający w senacie Rzeczpospolitej biskupi wybierani są po za granicami kraju. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.
Kempes - #historia #bekazkatoli #katolicyzm #polska #ciekawostkihistoryczne

3 maja...

źródło: comment_1620025544mnVSXpEGDbXkJ7QILlKGeJ.jpg

Pobierz
  • 18
Postaraj się bardziej, szczególnie, że twoja odpowiedź ma się nijak do tematu Konstytucji 3 maja ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kempes: spoko, widać, że jesteś takim hipokrytą jakim myślałem że jesteś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co jest intelektualnego w chronieniu agitacji pedofilskiej?


@qluch: Czego ty tak czepiasz się hierarchów kościoła katolickiego? To że instytucjonalnie chronili swoich pedofilów przed świeckim wymiarem sprawiedliwości i w ten sposób promując takie zachowania w swoich szeregach to fakt, ale żeby cały czas im to wypominać... oj oj... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czego ty tak czepiasz się hierarchów kościoła katolickiego? To że instytucjonalnie chronili swoich pedofilów przed świeckim wymiarem sprawiedliwości i w ten sposób promując takie zachowania w swoich szeregach to fakt, ale żeby cały czas im to wypominać... oj oj... ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kempes: ( ͡° ͜ʖ ͡°) znajdź mi proszę, wypowiedź, gdzie chroniłem pedofilię w kosciele ( ͡º ͜ʖ͡
Ty popierasz kler


@Kempes: napisz mi, gdzie poparłem KLER, bo narazie to chocholisz i robisz typowe wujaszkowe spier%0/3nie.

Lewak czy świnty ojciec dobrodziej? Miejże trochę #!$%@? godności i odrobinę rozumu, żeby wiedzieć kiedy stulić pysk, co?


@slapdash: i co z tego, czego robisz chochoła? Bo śmiałem, śmieć coś pod wujaszkowym contentem kempesa napisać XD?

Podziwiam, że chce wam się rozmawiać z tym przygłupem


@asenjo: oczywiście musziałeś sobie z wątroby
@Kempes: Nie żebym skrajnie uproszczoną i prymitywną narrację Ci tu chciał rozbijać ale ta trójka którą wymieniłeś w drugim zdaniu > Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica i Scypiona Piattolego to księża byli. Polecam poczytać jak temat Cię interesuje, bo jest mocno złożony i nie zero-jedynkowy chyba, że tylko propagandę miałeś na celu to nie zawracaj sobie głowyXD