Wpis z mikrobloga

Czytam wszędzie w temacie #webdev , że tak naprawdę większość wymagań można załatwić przy pomocy #wordpress, a frameworki, a zwłaszcza czyste #php to jak strzelanie z armaty do muchy i powinno się używać tylko w specyficznych przypadkach. Generalnie rozumiem i trudno się nie zgodzić, ale nigdzie nie przeczytałem, gdzie jest ta mityczna granica i przykładowo o jakie wymagania może chodzić, żeby było warto tworzyć apkę od nowa. Bo idąc tą drogą, to chyba wszystko można na tym wordpresie postawić. Ma ktoś na tyle praktyki, żeby się w temacie wypowiedzieć?
  • 13
@paul8585: tak na prawdę wordpress wszystko przyjmie. Masz od uja wtyczek itp.Jak czegoś nie ma to możesz dopisać z palca.
Ale jak klient przychodzi i mówi Ci - ja chcę to i to. Ty mu odpowiadasz w wordpresie jest taka wtyczka będzie to i to ale w trochę innej wersji albo bez jakiś bajerów ale za to rozszerzone o coś innego. Klient mówi ni #!$%@? ja chcę tak i tak dokładnie.
gdzie jest ta mityczna granica


@paul8585: Decyzje odnośnie narzędzia kompromis między prędkością tworzenia, budżetem, wydajnością, skalowalnością, bezpieczeństwem, kontrolą, różnymi ryzykami i kilkoma pomniejszymi czynnikami.

Bez sensu pisać na "czystym" PHP prywatnego bloga, gdzie masz WP gdzie w 30 minut masz w pełni działające rozwiązanie, wystarczające pod kątem bezpieczeństwa, wydajności, a tym bardziej budżetu i szybkości wdrożenia.

Ale jak stawiasz stronę transakcyjną banku... No można zrobić to na WP, wszystko można zrobić
@bmLq: bardzo dobrze podsumowane, tylko ja już trochę siedzę w tym wordpressie i jeszcze nie do końca rozumiem ten makaroniasty kod ( ͡° ʖ̯ ͡°) jak się pisze samemu to przecież korzysta się z gotowych funkcji WP, gdzie tu makaron?
Jak stawiasz prostego CRUDa dla jakieś firmy możesz pisać wszystko od zera. Ale możesz wykorzystać framework, który pozwoli Ci nie wynajdować po raz setny koła tylko przyśpieszyć Twoją pracę, a także zorientowanie się w kodzie każdego kto z danym frameworkiem pracował.


@zwierzak40:
Dzięki za ciekawą wypowiedź. Ja tak właściwie się zastanawiałem nad prostym CRUD-em dla jakiejś firmy. Mam mało praktyki i rozkminiałem, czy nie warto właśnie budować na Wordpress, ewentualnie na
@paul8585: Możesz tak zrobić, ale to będzie wbijanie gwoździa kombinerkami. Ja sam lubię WP, ale to jednak CMS, narzędzie do zarządzania treścią strony internetowej. Frameworki lub jakiś wytwór społecznościowych też zapewniają fajne narzędzia do szybkiego tworzenia CRUDów. I będzie to działało znacznie lepiej niż na WP. Googlaj przykładowo "laravel crud generator". Albo pobaw się z AppSheetem
@paul8585: WP wszystko przyjmie, to fakt, ale jest to system potwornie stary. Sposób pisania w php zdążył się już solidnie zmienić.
Ale generalnie z doświadczenia muszę przyznać, że fakt - masę rzeczy można zrobić na wordpressie. Większość stron-wizytówek, blogów, zwykłych stron z treścią jak najbardziej.

Jednak frameworki mają bardziej szerokie zastosowanie. Nie rozwiązują jednego problemu (jak w przypadku WP - zarządzanie treścią na stronie), a dają ci zbiór narzędzi do rozwiązania
Nowoczesne aplikacje internetowe to jednak częściej osobne api i osobny frontend


@ProgramistaHTML:
To to już w ogóle czarna magia dla mnie, kiedy używać frameworków frontendowych js. Bo rozumiem po co ich używać dla jednostronowej apki, ale dla wielostronowych po prostu jeszcze nie ogarniam.
@paul8585: Zasada działania jest ta sama, jak w wypadku normalnej strony, jednak mechanika jest trochę inna - routing adresów jest obsługiwany przez skrypt frontendowy, konkretne komponenty odpowiadają za render strony w przeglądarce, a tylko dane są pobierane z api. Ma to swoje wady, ma to swoje zalety.
@paul8585: WP łamie zasady solid i pewnie kilka innych jak by dobrze poszukal. Nie wiem dla mnie pisać w nim to żadna przyjemność. Jak nie jesteś fanatykiem programowania to możesz sobie wyklikiwac w wordpresie.

np. taki moduł czy całą aplikacji w porządnym frameworku potrafi wywołać u mnie satysfakcję.