Wpis z mikrobloga

#mrowczarobota #budujzwykopem

prace wrą i budynek zaczyna nabierać kształtu. Nie obyło się również bez popełnionych błędów, potknięć i różnych takich... No ale to tylko budowa, w dodatku moja pierwsza. Nie mogło być perfekcyjnie :)

Niestety zamknięcie wełny w podłodze było złym pomysłem. Zanim dobrnąłem do dachu spadł okropny deszcz i w wełnie jest masa wody. Trzeba podłogę odkrywać i wełnę suszyć lub wymieniać. Koszt błędu szacowany od kilkuset pln do max 1,5 tysiąca. Zdarza się

Budowa szkieletu była nadwyraz prosta dla kogoś, kto ma jakiekolwiek obycie z elektronarzędziami. Dokładny projekt w sketchupie bardzo się przydał i bez niego nie byłbym w stanie ogarnąć co do czego.

Po drodze pojawia się także sporo drobnych kosztów - a to trzeba kupić zszywacz i zszywki za 50 PLN, a to jakieś mocowania, łączenia, gwozdziki - tu 100, tam 100. Troche tego schodzi, a czasu było brak na podsumowanie.

To co widoczne jest na zdjeciu poniżej jest efektem pracy 2 lub 4 osób (ja z narzeczoną, a w weekendy rodzice przyjezdzają).
Dwa tygodnie temu (23/04) stan wyglądał jak na poprzednim wpisie - słupki fundamentowe. Przez tydzień, samodzielnie z narzeczoną ogarneliśmy kwestię siatki na gryzonie pod podłogą, konstrukcji wspierającej ją, wiatroizolacje, postawienie ramy podłogi. W weekend przyjechali rodzice i włożyliśmy wełnę oraz zamkneliśmy płytami budowlanymi.
Tutaj popełniłęm błąd na etapie projektowania, trzeba było stawiać ściany i olać tą podłogę. Niestety, postawiłem ją.

Kolejny tydzień zszedł na różne prace dookoła obejścia + przycinanie drewna na ściany, jeden czy dwa dni na odpoczynek, takie tam. W weekend majowy, w trakcie jednego dnia postawiliśmy wszystkie ściany.

Obecnie plan dalszy to dobicie oczepu górnego ścian, następnie strop, poszycie parteru, a potem dach.
Gdy dach będzie opłytowany i obity papą wstępnego krycia, przechodzę do podłogi i zdejmuje ją by wyjąć tę zamoczoną wełnę.
źródło: comment_1620134955epDOhEZv4WAEbW1mpVwYlK.jpg
  • 45
@evan_wykop: :D

Oczywiscie ze będzie miał, wszystko co w nim potrzeba.

Ogrzewanie elektryczne za pomocą klimatyzatora 2-funkcyjnego. Grzeje i chłodzi, jednym słowem ustawiam temperature a reszte mam w pompie.

Co do ciepłoty takiego domku i jego izolacyjnosci - współczynnik przewodzenia dla ściany wynosi 0,24 W/m²K, co nie jest wynikiem energooszczędnym, ale bardzo dobrym jeżeli mówimy o izolacyjnsoci w ogole. Im mniej tym lepiej (bo okresla on, ile ciepła ucieka przez sciane).
źródło: comment_1620136342ljbC5ztNqSgFyukHv2c9Qa.jpg
@Powuyo: pogoda nie taka niestety, abyśmy w 4 osoby takie sciany podnosili a'la żagle. Zbierałbym je potem po całej wsi.

Rusztowanie jest, sie opłytuje bez problemu. 12'tki nie są takie ciężkie.

@evan_wykop: tak, można tak powiedzieć.

@misiaczkiewicz: z zewnątrz będę uzyskiwał coś podobny efekt, z tym ze inna elewacja (drewniana) oraz na dachu krycie gontem bitumicznym niżeli blachą. Jednak tarasy będą tak samo dookoła, by złamać wysoką, dominującą bryłę
źródło: comment_162014662880wnVMkmOClilcHVH0BSs9.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: Jak z poborem prądu takiego klimatyzatora przy ogrzewaniu? W zwykłym klimatyzatorze jaki mam ogrzewanie przy niskich temperaturach jest bardzo drogie i w żaden sposób się nie opłaca. To jakaś pompa ciepła? Ciekawy projekt, będę obserwował.

I jakie przewidujesz koszta? I jaki to metraż użytkowy?
@BajerOp: tak, klimatyzator 2-funkcyjny obecnie to pompa ciepła powietrze-powietrze, tak po prawdzie.

Efektywnosc zalezna od temperatury.

Ogolnie, zapotrzebowanie na ciepło mojego domku jest tak smieszne, ze moglbym go ogrzewac nawet olejakiem... dlatego jakos mocno sie tym nie przejmuje.

Koszty całkowite takie all-in, mowimy o wyposazeniu tez jakims, bez wodotrysków ale na poziomie - 100 tysiecy. Praca całkowicie własna.

po podłodze jest na dole 29 metrów i na górze 29 metrow, uzytkowo
@BajerOp: no ja wlasnie pracuje całkowicie zdalnie a narzeczona max 2 dni w wawie w tygodniu, ale docelowo pierwsza ucieka z etatu za jakies 2 lata.

@Niebadzlosiem:
1. do SSO to nie mam policzone, powiedzmy tak

fundament wyniósł mnie ze 2k, drewno konstrukcyjne na cały dom 15k, płyty 7k, papa wstępnego krycia to jakies grosze są na taki dach, powiedzmy z 200 pln
doliczyc trzeba siatke na gryzonie po spodem,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: zapomniałem dopisać drugiej części. Nie wiem jak bardzo znasz się na klimatyzatorach, ale przed zakupem sprawdź krzywą wydajności zależnie od temperatury na zewnątrz, bo często okazuje się, że klimatyzatory z funkcją grzania nie nadają się jako jedyne źródło ciepła przy dużych mrozach. Wtedy okazuje się, że są w stanie dogrzać o kilka stopni jedynie. W tym roku było sporo takich dni gdzie klima nie dawała rady grzać. Mieliśmy sporo reklamacji
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: Widzę mamy podobne zainteresowania ( ͡° ͜ʖ ͡°). To jeszcze dobrze zabezpiecz ten otwór w ścianie, żeby drewniana konstrukcja się nie zajarała i będzie gites. W ogóle, nie myślałeś od razu, żeby wstawić małą kozę? Teraz są takie fajne co jak kominek wyglądają i zawsze to przyjemnie w takim domku przy ogniu posiedzieć.
@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: pod domem sugeruje dziurę na kilka mauzerów. Deszczówka lub nawet zapas wody wodociągowej przydaje się nie tylko do podlewania kwiatków.

Koza zajmuje miejsce i potrzebuje drewna/wegla i miejsca na ich trzymanie. Chińskie Webasto w skrzynce za domem wymaga mniej miejsca. Nie dymi, nie śmierdzi. Dużo klim faktycznie ma problem poniżej -5, ale z drugiej strony można temu zapobiec lepszą klimą.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: Hej Mirku, jesteś dla mnie z tymi wpisami inspiracją. Powoli się rozglądam za działką pod mój domek, co prawda wolałbym mniej off-gridowo. Powiedz mi, samodzielnie zaprojektowałeś całą konstrukcję czy kupiłeś gotowy projekt? Zastanawiam się też jak rozwiązać kwestię wywozu śmieci? Taka siatka przeciw gryzoniom jest wystarczająca na takich nieproszonych gości? Trzymam kciuki za pozmyślne zakończenie budowy!