Wpis z mikrobloga

Ostatnio pytałem jakie rozwiązanie zastosować, aby móc uruchomić zestaw wentylatorów pod obciążeniem.
Wybrałem opcję zakupu układu PWM z soft startem, który pozwoli na liniowe zwiększenie obrotów wentylatorów do zadanej prędkości.
https://www.wykop.pl/wpis/57151311/mam-uklad-skladajacy-sie-5-wentylatorow-serwerowyc/

Układ spełnia moje wymagania lecz jest jeden problem - działa w drugą stronę. Startuje z obrotów maksymalnych stopniowo obniżając prędkość obrotową wentylatorów. Dzieje się tak pewnie przez to, że wentylatory, które posiadam, reagują na sygnał PWM -. Kiedy podłączam FAN PWM PIN do PWM + to wentylatory kręcą się z pełną mocą, tak samo jak bez podawania sygnału na FAN PWM PIN. Z tego co się domyślam, to wystarczy zrobić inwersję generowanego sygnału PWM i układ powinien zacząć działać prawidłowo (przykładowe wykresy inwersji PWM na dole zdjęcia). Zrobiłem układ ze zdjęcia oparty o tranzystor BC327, który teoretycznie powinien odwracać sygnał PWM lecz po podłączeniu wentylatory nie reagują na i kręcą się z pełną prędkością. Niestety, nie mam pod ręką oscyloskopu, więc nie jestem sprawdzić poprawności generowanego sygnału. Z tego co czytałem to mógłbym zastosować jakiegoś CMOSa, lecz nie mam pewności czy zwykła inwersja sygnału to jest to, czego potrzebuję. Mam jeszcze pod ręką tranzystory S9014, które mógłbym wykorzystać w rozwiązaniu tego problemu.

Czy mój układ jest prawidłowy? Ewentualnie z czego innego skorzystać, aby uzyskać pożądany efekt?
#elektronika
Pobierz Marianpol - Ostatnio pytałem jakie rozwiązanie zastosować, aby móc uruchomić zestaw w...
źródło: comment_1620302103vvwt66Vrwqoo5yxMQFmMPo.jpg
  • 1