Wpis z mikrobloga

hej! mam zagwostkę dotyczącą łączenia szczepień.
jeżeli 2 miesiące temu byłam szczepiona na wirusa HPV szczepionką gardasil 9, następne szczepienie mam 20 maja, a ostatnie po 20 sierpnia, to czy mogę się w między czasie zaszczepić szczepieniem na covid czy muszę odczekać 14 dni po ostatniej dawce gardasilu 9? jak ktoś zna odpowiedź na te nurtujące pytanie to dajcie znać :)
#szczepienia #szczepionki #szczepionki #hpv #covid19
  • 11
@mgdlena: ja miałem drugą dawkę gardasilu 9 w jeden piątek (przyspieszyłem specjalnie z myślą o pfizerze), a tydzień później drugą dawkę pfizera. Lekarka od pfizera trochę kręciła nosem, ale uspokoiłem ją, że lekarka z centrum szczepień (ta od HPV z kolei xD) uznała, że tydzień wystarczy i że mogę się szczepić. Więc u mnie było to 7 dni między szczepionkami.


Zawsze możesz zapytać lekarza od szczepień, czy np. odsunięcie HPV wchodzi
co swoją drogą jest nieco dziwne, bo np. pierwszą dawkę HPV i grypę dostałem równocześnie ¯_(ツ)_/¯


@Precypitat: bo to generalnie nie wpływa, te 14 dni odstępu jest głównie w celu separacji NOPów - żeby było wiadome która szczepionka spowodowała

tak samo 3 miesiące od dodatniego wyniku testu na koronawirusa - a wystarczy u większości pacjentów miesiąc
@Precypitat: oki czyli na to wychodzi, że po prostu należy zachowywać odstęp 14 dni, ale nie należy się przejmować, że równocześnie w organizmie beda dwie dawki niezakonczonego szczepienia ? :D
ale nie należy się przejmować, że równocześnie w organizmie beda dwie dawki niezakonczonego szczepienia ? :D


@mgdlena: w tym zdaniu jest coś nieprecyzyjnego, ale w sumie nie wiem jak to naprostować xD ale tak czy inaczej, tak, wystarczy zachować odstęp 14 dni i możesz wbijać jedne szczepienie w cykl innego.
a, no to dobrze wiedzieć, bo myślałem, że może ma to wpływ na działanie układu immunologicznego.


@Precypitat: jednoczesne szczepienie w jedno miejsce może mieć, ale nie to jest główny cel tego odstępu

równocześnie w organizmie beda dwie dawki niezakonczonego szczepienia ? :D


@mgdlena: nie będą, po 48h nie będzie już dawno pfizera (samo mRNA zostanie rozłożone) - będą tylko produkty rozkładu

PS koleżanki się szczepią za własne czy jest jakaś
@megawatt: mega dzięki za odpowiedź!
ja się szczepie za własne niestety, w naszym kraju jest deficyt tych szczepionek, a w szczególności gardasilu 9, także chyba tylko wyjątkowi mają okazje uczestniczyć w akcjach, a jak już to małe dziewczynki :)
PS koleżanki się szczepią za własne czy jest jakaś akcja szczepień na HPV?


@megawatt: w sumie nie wiem czy "koleżanki" odnosiło się też do mnie, ale odpowiem, za własne, zresztą gardasilu 9 chyba nikt nie finansuje, a w tych akcjach sponsorowane są z tego co kojarzę maksymalnie dwuwalentne szczepionki na hpv.