Wpis z mikrobloga

Czy dla młodych osób serio jest jakaś różnica między skutecznością 70% a 95%? Dla każdego młodego czy Johnson, czy Astra, czy Pfizer/Moderna będzie dobra, bo odpowiedź immunologiczną da każda szczepionka, a w połączeniu z młodym wiekiem po zaszczepieniu ryzyko poważnego przejścia choroby spada praktycznie do zera. Dla osób starszych lepiej jednak patrzeć na te szczepionki mRNA, które na papierze dają wyższą skuteczność, bo to rzeczywiście dla nich może mieć znaczenie. Aczkolwiek jak mój ojciec gadał z znajomym lekarzem z jednego z szpitali, to wszyscy zaszczepieni chorzy na COVID, którzy musieli być hospitalizowani, byli po Pfizerze, ani jednego nie było po wektorowej Astrze.
#szczepienia
  • 5
@default1: im osoba jest mlodsza, tym mniejsze ryzyko smierci po covidzie, a tym wyzsze ryzyko komplikacji po szczepionce.
Nie jestem juz pierwszej mlodosci, ale jeszcze do starszych nie naleze, wiec u mnie mniej wiecej potencjalne korzysci rownaja sie z potencjalnymi ryzykiem. Osobiscie poczekam do jesieni, albo kolejnej wiosny i zobacze jak beda reagowac zaszczepieni i czy nie wyjdzie na jedno, czy ktos ma szczepionke, czy jej nie ma, albo wrecz ze