Wpis z mikrobloga

Mam jedno proste, ale to zajedwabiście proste pytanie: dlaczego dostęp do Internetu w Unii Europejskiej nie tanieje?! Przecież jakieś zwykłe ADSL 50/15 powinno kosztować 20-30 zł, a w domu rodzinnym 40/10 kosztowałoby mnie 70 zł + aktywacja 50 zł.

Pójdę nawet dalej. Darmowy dostęp do Internetu powinien zostać wpisany do Konstytucji na równi z dostępem do opieki medycznej i szkolnictwa i tak samo finansowany, czyli z naszych podatków. Oczywiście nie symetryczny światłowód 1Gb, ale coś wystarczającego do godnego mirkowania.

I niech nikt nie wspomina o tym gównie, jakim jest Aero 2...

#internet #technologia #wpolscejakwlesie
  • 15
@login-jest-zajety: @ChempyTuj: Oczywiście. Popyt na słaby jeszcze, a drogi Starlink nie bierze się znikąd. Ludzie wciąż mieszkają na niesamowitych zadupiach, gdzie nawet zasięg GSM jest słaby lub nie ma go wcale.

Ale ja piszę o miasteczku gminnym z dwoma dużymi kościołami i dwoma domami zakonnymi (w tym kraju to bardzo dobry wyznacznik dobrobytu).
dlaczego dostęp do Internetu w Unii Europejskiej nie tanieje?!


@Adwokat_Boga: a dlaczego ma tanieć? Przecież to nie jest tak, że inernet jest, a im go więcej, tym powinien być tańszy, tylko za nowymi, coraz to lepszymi ofertami idą nie tylko pazerni zacierający ręce kapitaliści, ale przede wszystkim okrutnie kosztowny sprzęt, który do dostarczania tego coraz lepszego internetu służy. Tego darmo nikt nie dostarcza.
@Adwokat_Boga: Na razie to ani Starlink ani konkurencja nie oferuja komercyjnej uslugi, dlaczego ma potaniec? Starlink bedzie sie odganial od klientow poniewaz na nawet na terenach prowincjonalnych czy slabo zaludnionych bedzie ich za duzo i obciaza nadmiernie caly system. Konkurencja na ten moment jest daleko w tyle, dalej niz Starlink ktory caly czas sie bawi w beta testy o ograniczonym zasiegu.
@Adwokat_Boga: Dlaczego mialby potaniec? Starlink nie ma startu do ogolnodostepnego internetu a w innych miejscach sa takie ograniczenia, ze dostep jest deficytowy, co z tego, ze bedzie konkurencja (pytanie jaka, Starlink od biedy ma testy, z reszta poza tym, ze OneWeb, Amazon i Chinczycy kombinuja to zadnych szczegolow nie ma) to tez ograniczona albo z jeszcze gorsza jakoscia.
@krzywy_kanister: Nie umiesz czytać ze zrozumieniem? Bezos w końcu zrobi swój system, który może się okazać nawet lepszy, bo nie robiony w pośpiechu. A że się z Muskiem nie lubi, to raczej nie zrobią zmowy cenowej, tylko będą się ścigać na niższe ceny.
@Adwokat_Boga: Chyba sam nie umiesz czytac ze zrozumieniem, zastanow sie w jakie tereny oni celuja, o czym ja mowie... To jest mnostwo satelitow, drogie anteny uzytkownika koncowego (minimum setki jak nie tysiace dolarow) a nie siec komorkowa czy lokalna radiowka.