Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
Takie piękne spotkanie z dzisiaj. Na zdjęciu smuklik wielki (Halictus quadricinctus), który jest naprawdę wielki, i smuklik złotawy (Halictus subauratus), który jest naprawdę złotawy :)))
Ani jeden, ani drugi nie należą do największych, ani najmniejszych dzikich pszczół Polski, a widać ogromną różnicę w ich rozmiarach. To kolejny przykład na to, jak nasze pszczoły są różnorodne: w sposobie gniazdowania, wyglądzie, kolorze oczu, preferencjach w oblatywanych roślinach.... Cudownie niezwykłe

#ciekawostki #owady #mojezdjecie #zwierzaczki #pszczoly
Pobierz
źródło: comment_1622488238qPdd3VewwuSlMmjIJJLe8i.jpg
  • 15
Aaa, to malutkie z prawej? ;)

@ohwell: To malutkie, to jakaś bleskotka - pasożytnicza błonkówka. Odgrażam się, że kiedyś kupię lepszy obiektyw i podążę do tego świata :)) Czasami wracam do domu i zrzucam zdjęcia na kompa i zachwycam się, ile jeszcze było tam maleństw, które pominęłam zajęta pszczołą, którą fotografowałam (na zdjęciu koczownica (Nomada) - dzika pszczoła i maleństwa).

Co sądzisz o mikrodronach, które mogą zastąpić zapylacze? Będzie coś z
Pobierz
źródło: comment_1622490194ma4zZtjodBRLYXYgecfUws.jpg
pytanie mam, może głupie, może mądre - czy pszczoły różnych gatunków zachowują się czasem agresywnie wobec siebie nawzajem?

@Szarozielony: Nie ma głupich pytań na tagu #dzicyzapylacze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zachowują się. Potrafią się zrzucać z kwiatków, ale nie zdarza się to często. Natomiast samce niektórych gatunków są terytorialne. Najbarwniejszym przykładem są samce makatki zbójnicy (już sama nazwa wskazuje, że będzie się działo;) To terytorialne pszczoły. W
Pobierz
źródło: comment_1622491114tX27QVDXYEJVnoCef9fqaa.jpg
@Szarozielony: To nie jedyna pszczoła udająca osę ;) Tutaj takie, które dodatkowo jeszcze pachną:
https://dzicyzapylacze.pl/koczownice-nomada-czyli-pachnace-pszczoly/
A makatki (czyli złodupie) to jedne z moich ulubionych pszczół. One lubią ciepło tak jak ja. I obserwuję je w pełni lata. Kojarzą mi się z ciepłem, promieniami słońca. Makatka to dawka pozytywnej energii :))
Gdy tylko miałam okazję, starałam się wpić kawę w towarzystwie makatek. Lubiły siadać na mnie, a ja lubiłam gdy na mnie
Pobierz
źródło: comment_1622491990DOBdOsPIUQhbe66WStCCtg.jpg