Wpis z mikrobloga

#kolizja #motoryzacja #przepisy #przepisydrogowe

Miśki. Moja różowa miała stłuczkę na parkingu. Była zestresowana i przyjęła winę na siebie. Mi ta sytuacja troche nie pasuje. Widzę w tym maksymalnie winę obojga stron a nawet bym powiedział, że winę drugiego kierowcy. Co sądzicie o sytuacji?

Mam nadzieję, że obrazek się dodał,jak nie to w komentarzu.

Opis:
Różowa [niebieski kwadrat], chłop[czerwony], zaparkowane auta[zielony].
Sytuacja na parkingu biedronki. Chłop zaparkował sobie zastawiając innych w niewyznaczonym do tego miejscu. Różowa zaczęła delikatnie wyjeżdżać przodem z miejsca parkingowego żeby widzieć czy coś jedzie z jej lewej bo była zastawiona przez jakiś dostawczak. Chłop w czerwonym na wstecznym #!$%@?ł w jej lewy bok obok światła i to bym powiedział, że ze sporym impetem nawet. Darł ryja, że mogła poczekać i różne takie no i wyszło jak wyszło. Z tego co wiem cofający w większości jest winny kolizji i to on musi ustąpić pierwszeństwa ale są niby jakieś wyjątki a podobnej sytuacji w internecie znaleźć nie mogę. Prawdopodobnie będę zmieniać oświadczenie więc miło będzie posłuchać rad ekspertów.
Suchutkowy - #kolizja #motoryzacja #przepisy #przepisydrogowe

Miśki. Moja różowa mia...

źródło: comment_1623156241A5nyzo1pULDKhRczAznURy.jpg

Pobierz
  • 69
@Suchutkowy: niestety kolego, Twoja różowa włączała się do ruchu i to Ona jest sprawcą kolizji, cofać sobie może nawet na drodze jednokierunkowej i nikt i nic nie zabrania tego kierowcy. Pierwsze co idź do kierownika sklepu aby zabezpieczył nagranie, idzcie na policje i zgłoście kolizje i poinformujcie że nagranie dla Policji jest zabezpieczone w sklepie (tylko oni będą mogli mieć do niego wgląd). Po rozpatrzeniu sprawy przez Policje moze uda Wam
@Suchutkowy: a to w ogóle było w strefie ruchu? Bo na parkingach poza strefą żadne przepisy nie obowiązują.

Jeśli to było w strefie ruchu, to wina różowej, była włączającym się do ruchu i nawet przed cofającym nie ma pierwszeństwa kiedy poruszał się już po drodze. Jeśli stłuczka nie miała miejsca w strefie ruchu, to pozostaje sąd cywilny, szczególnie gdy chcecie zmienić oświadczenie o winie.
@Suchutkowy: Raczej współwina bo zarówno cofający ustępuje wszystkim jak i włączający się do ruchu - również ustępuje wszystkim. Musisz wytłumaczyć różowej żeby w takich sytuacjach nie ulegała dzbanom tylko wzywała policję a co ciekawe, w niektórych sytuacjach nie można dawać sobie przybić winy również przez policję. Gdzieś znalazłem wyrok, gdzie jak najbardziej cofająca drogą z pierwszeństwem została przez sąd obwiniona za spowodowanie kolizji z wyjeżdżającą z podporządkowanej. To oczywiście inna sprawa
@Suchutkowy: różowa się włącza do ruchu i powinna ustapić. Niebieski już w ruchu był, mimo, że jedzie do tyłu. Poza tym parking biedronki to nie jest droga publiczną. Nikt by nie dostał mandatu.
cofać sobie może nawet na drodze jednokierunkowej i nikt i nic nie zabrania tego kierowcy.


@MarkoWN: Co zatem oznacza poniższy art. 23.3 PoRD? Od razu odpowiem - że cofający (tak samo jak włączający się do ruchu) ustępuje wszystkim. Jak napisałem wyżej, cofając drogą z pierwszeństwem można spowodować kolizję.

przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność

Jeśli to było w strefie ruchu, to wina różowej, była
  • 0
@defoxe w razie gdyby nie było tam strefy ruchu bo muszę się upewnić to wtedy zmiana oświadczenia, że działanie w stresie i nie wzięto pod uwagę tego, że to strefa ruchu , do ubezpieczyciela i sąd cywilny? Warte to zachodu w tej sytuacji ? Orientujesz się kolego?