Wpis z mikrobloga

❗ Kubańska szczepionka przeciw COVID-19 Abdala, która korzysta z nanocząsteczek imitujących białko S (domenę wiążącą receptor/RBD) koronawirusa SARS-2 (podobnie do Novavax), wykazała się ultrawysoką skutecznością w zapobieganiu objawowemu COVID-19 w pierwszych raportach z III fazy badań klinicznych.

✅ 92,28 proc.

Według państwowej korporacji biotechnologicznej BioCubaFarma, Abdala wykazała około 92,28% skuteczności przeciwko COVID-19 w badaniach klinicznych, co stawiałoby ją w tej samej lidze, co najskuteczniejsze szczepionki BioNTech-Pfizer i Moderna. Ogromne brawa wybuchły w audytorium CIGB w tym tygodniu, kiedy ogłoszono imponujące wyniki.

Od tego czasu Guillen Nieto jest zasypywany prośbami o wywiady. Cały świat chce poznać receptę Abdali na sukces. Szczepionka kubańska nie jest szczepionką wektorową ani nie działa z technologią mRNA. Zamiast tego jest to tak zwana szczepionka białkowa. Oznacza to, że zawiera część białka kolczastego, którego wirus używa do wiązania się z ludzkimi komórkami. Podłącza się do receptorów własnego białka wypustkowego wirusa, wywołując w ten sposób reakcję immunologiczną. Naukowcy wykorzystują drożdże jako domenę wiążącą receptor.

Rządowy program szczepień został wprowadzony w połowie maja za pomocą Abdali i drugiej domowej szczepionki Soberana 2, jeszcze przed zakończeniem trzeciej fazy badań klinicznych. Są to pierwsze szczepionki na wyspie, odkąd Kuba odmówiła importu jakichkolwiek szczepionek z Rosji lub Chin. Kuba zrezygnowała również z przyłączenia się do wspieranej przez ONZ inicjatywy COVAX , globalnego projektu, którego celem jest dostarczanie szczepionki COVID-19 do krajów niezależnie od ich zamożności.

Ale czy Abdala naprawdę jest cudowną szczepionką, którą obiecują liczby? Być może Jose Moya jest człowiekiem, który najlepiej to ocenia. Peruwiański lekarz zaczynał jako epidemiolog 30 lat temu w swoim rodzinnym Ayacucho, a następnie pracował dla Lekarzy bez Granic w Gwatemali, Mozambiku i Nigerii.

Przez ostatnie dwa lata Moya był przedstawicielem na Kubie PAHO (Pan American Health Organization), regionalnej organizacji WHO z 27 biurami krajowymi. I ufa kubańskim postaciom.

„Instytut Badawczy CIGB ma 30 lat doświadczenia w badaniach nad szczepionkami. Ufam opublikowanym wynikom. Są to poważne badania z udziałem naukowców i instytucji zaangażowanych w naukę” – powiedział Moya.

Najlepszym dowodem jest fakt, że 80% wszystkich szczepionek Kuby jest produkowanych w samym kraju, powiedział Moya. Nie był zaskoczony wysoką skutecznością Abdali, mówiąc, że jest to po prostu logiczna konsekwencja systemu opieki zdrowotnej, który od dziesięcioleci działa dobrze. „Już wyniki opublikowane wcześniej przez naukowców wykazały dobrą odpowiedź pod względem produkcji przeciwciał” – powiedział.

Prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel nie chce jednak rozwodzić się nad naukowymi ocenami nowej szczepionki. Dla niego dążenie tego kraju do poszukiwania rodzimych rozwiązań zamiast importowania zagranicznych szczepionek jest triumfem kubańskiego przemysłu biotechnologicznego.

„Ten sukces można porównać tylko z wielkością naszych poświęceń. Jest to przykład dumy, z jaką kraj traktuje swój przemysł farmaceutyczny, który od 1962 roku żyje z embargiem gospodarczym USA” – powiedział.

W ramach swoich ambitnych wysiłków, by być samowystarczalnym w zakresie szczepień , Kuba nazwała jeden ze swoich wychowanków Abdala, na cześć słynnego dramatycznego wersetu bohatera niepodległości i ikony narodowej Jose Martiego. W wersecie młody bohater Abdala wyrusza na wojnę, by bronić swojej ojczyzny, pełen patriotycznego zapału bez względu na to, jak silny i potężny wróg.

Z perspektywy wielu Kubańczyków to idealna nazwa dla pierwszej szczepionki przeciw COVID-19 opracowanej w Ameryce Łacińskiej. I doskonałe zdjęcia do historii małej 11-milionowej wyspy, która chce pokazać, że nie może jej przełamać śmiertelny wirus i 60-letnia blokada ekonomiczna Stanów Zjednoczonych i kraju, który może pochwalić się kilkoma wybitnymi naukowcami.

Jednym z nich jest Gerardo Enrique Guillen Nieto, dyrektor badań biomedycznych w Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (CIGB) w Hawanie, gdzie opracowano Abdalę.

W ostatnią niedzielę, w Dzień Ojca, kubańska telewizja wyemitowała reklamę z 58-letnim Guillenem Nieto. Przy akompaniamencie melodramatycznej muzyki, rozpoczął się od naukowca w jego klinice, podczas gdy jego syn opowiadał poza kamerą o tym, jak jego ojciec pracuje niestrudzenie dla swojej rodziny i ludzi.

„Pracowaliśmy na pełny etat od początku pandemii, w każdą sobotę, w każdą niedzielę, od wczesnych godzin porannych do późnej nocy, bez chwili odpoczynku” – powiedział w klipie bardzo szanowany naukowiec. „I jesteśmy bardzo w euforii, ponieważ wyniki przekroczyły wszelkie nasze oczekiwania. Wiedzieliśmy, że szczepionka jest bardzo dobra, ale nawet ja nie spodziewałem się takiego wyniku”.

https://health.economictimes.indiatimes.com/news/industry/cuba-says-abdala-vaccine-92-28-effective-against-coronavirus/83735386

#antykapitalizm #socjalizm #medycyna #kuba
Pobierz
źródło: comment_1626686450hsKjkNuoraqGbvrUMP6wD4.jpg
  • 5