Wpis z mikrobloga

Kupiłem dom w którym jest woda z własnej instalacji w sensie ze studni głębinowej. Kompletnie się na tym nie znam, bo zawsze miałem wodę z wodociągów i się nie zastanawiałem nad budową studni.

Pojawia mi się problem taki, że gdy dłuższy czas podlewam kwiaty, to ciśnienie nagle spada. Wtedy słyszę że załącza się pompa przy zbiorniku hydroforowym w kotłowni i ciśnienie wraca do normy. Gdy pompa przestanie działać to znów ciśnienie wody spadnie. Dopiero gdy zakrece wszystkie krany, to ta sama pompa chodzi nie "raz a porządnie" tylko co chwilkę i z przerwami. (Chwilę pompuje, przestanie na minutę i znowu chwilę pompuje i tak z 30 razy i wtedy dopiero jest OK i można znów lać wodę jakiś czas(10 minut?) do czasu aż znów to ciśnienie spadnie. Czy to normalne? Mam taki zestaw hydroforowy jak na zdjęciu. Wszystko wydaje się działać sprawnie. Może winowajcą jest pompa głębinowa?? Bo nie wiem do czego majstrów szukać...

Było dwóch majstrów "hydraulików" to jeden mi chciał wcisnąć nowy bojler (chociaż z bojlerem to nie ma nic wspólnego przecież) a drugi mówił że wszystko jest w porządku, #!$%@? normalnie z tymi "majstrami".

#hydraulika #pomocy #budujzwykopem #remontujzwykopem #studnia #wodociagi
LZBNZ - Kupiłem dom w którym jest woda z własnej instalacji w sensie ze studni głębin...

źródło: comment_1627201038xB6L27jCLlCy67uSwHS5FG.jpg

Pobierz
  • 26
@LZBNZ: Ona powinna się włączać i wyłączać.
Jeśli robi to w małych odstępach czasu może być uszkodzona przepona /zła ilość powietrza wewnątrz zbiornika, którą nabija się wentylkiem z prawej strony.

Ewentualnie jest mało wydajna więc odczuwasz spadek ciśnienia. Obserwuj do jakiej wartości spada manometr.
@LZBNZ: Tak jak Mirek wyżej mądrze napisał, zacznij od dobicia powietrza tym wentylkiem. Albo kompresorem albo zwykłą pompką nożna, ale to się trochę zmachasz. Ja robię tak, że pompuje do oporu, spuszczam wodę i czekam aż się pompka włączy. Zakrecam wodę w tym czasie i znowu pompuje do oporu. i tak w kółko.
Mam taki zestaw hydroforowy jak na zdjęciu. Wszystko wydaje się działać sprawnie. Może winowajcą jest pompa głębinowa?


@LZBNZ:
To się zdecyduj, na zdjęciu jest pompa zewnętrzna, a pompa głębinowa to taka jaką wsadza się do studni i tej nie zobaczysz bez wyjęcia.
@LZBNZ: po kolei
- ciśnienie w zbiorniku
- membrana
- za niskie ciśnienie załączania
- zbyt duża histereza załączenia
- uszkodzony presostat

Generalnie za mały zbiornik dla gospodarstwa domowego. Poszedłbym minimum w 100l co już powinno zapewnić dobry komfort użytkowania. Można też sprawdzić jaka jest wydajność studni-czy nie brakuje wody.
@LZBNZ: btw
Nie zauważyłem, że to omnigena... To jest straszna uryna.
Jak będziesz wymieniał to kup porządną pompę, porządny presostat i naczynie zamiast zestawu.
via Android
  • 0
@robertx
@Crow7422
@bambus94
@Djelon
@siona dopompowalem pompką rowerową do 2 barów (na zbiorniku jest napisane że ciśnienie wstępne maks 2 bary). Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją na żółto(tzn wyłączyłem z prądu, spuściłem wodę aż było 0 bar itd) widocznej na zbiorniku. Było 1.5 więc dodałem do 2.

To jest pompa ESPA ASPRI 25 5M, ponoć dobra. A poza tym mam kawałek dalej przy domu pompę głębinową, ale nie mam pojęcia co tam
LZBNZ - @robertx 
@Crow7422 
@bambus94 
@Djelon 
@siona dopompowalem pompką rowerową ...

źródło: comment_1627205560F5qPhsHwuo8mPUtmW86EWB.jpg

Pobierz
via Android
  • 0
@bambus94 jak nazywają się firmy które świadczą usługi w tym zakresie? Szukam po okolicy w internecie i tylko hydraulicy (których już było dwóch i rozkładają ręce) i twierdzą że studnia głębinowa się nie zajmują. Kogo szukać?
Zazwyczaj to ogarniają hydraulicy, ale jeśli mają zapierdziel w robocie to nie będzie im się chciało babrać w ziemi żeby dobrać się do studni która jest pod kostką.
Najlepiej to zrobić samemu. Rozebrać kostkę i dostać się do studni. Może akurat jest jakaś rewizja zostawiona.

Jeśli pompa się wyłącza i włącza to jest kilka opcji. Pierwsza to że faktycznie dobija ciśnienie do zadanego i presostat odcina zasilanie, druga to zabezpieczenie termiczne (jeśli
via Android
  • 0
@bambus94 wytłumaczysz mi co to jest preostat i gdzie się on znajduje? Tak Łopatologocznie.

Chyba zabiorę się za tą studnie tak jak mówisz, może da się ją lekko dopchnąć bo może faktycznie kończy się woda i pompa przestaje ciągnąć, a wtedy gdy trochę się wody nabierze to znów załącza.
Po lewej stronie pompy masz taki mały koreczek. Tam możesz zamontować wakuometr, czyli manometr od -1 do 0 atm. Wtedy pokaże ci jakie masz ciśnienie a to już może sporo powiedzieć czy masz problem ze studnią, smokiem, pompą czy czymś tam jeszcze.