Wpis z mikrobloga

  • 21
1358 + 1 = 1359

Tytuł: Cudze słowa
Autor: Wit Szostak
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★★

Co zostaje po człowieku gdy umiera? Jak opisaliby go znajomi, rodzina, przyjaciele, czy ludzie, których życie odmienił w mniejszym lub większym stopniu?
Na te pytania stara się nam odpowiedzieć autor. Poznajemy Benedykta - filozofa, właściciela restauracji, opowiadacza wspaniałych historii i relacji z podróży, kochanka, syna, mentora, przyjaciela, najlepszego studenta. Natomiast nie poznajemy go bezpośrednio, a za sprawą historii 7 osób, których ścieżki życiowe przecięły się z Benedyktem, a teraz opowiadają nam jak go poznali i jakim był człowiekiem.

"...Wszy­scy do­strze­ga­li w panu Be­ne­dyk­cie uprzej­my dy­stans, który prak­ty­ko­wał przez ko­lej­ne lata. Lu­dzie zbli­ża­li się do niego, za­uro­cze­ni żywą in­te­li­gen­cją i ma­nie­ra­mi, czuli się za­pro­sze­ni, lecz osta­tecz­nie po­zo­sta­wa­li w po­cze­kal­ni, skąd nigdy nie pro­sił ich do swego ga­bi­ne­tu. Z cza­sem ich za­in­te­re­so­wa­nie nim sła­bło, na­ra­sta­ło roz­cza­ro­wa­nie, nie­da­ją­ce się roz­pro­szyć przez pierw­sze świe­tla­ne wra­że­nie..."

Każda z tych historii jest inna, każda pokazuje głównego bohatera jako innego człowieka, z innymi zaletami i wadami. Sumarycznie dostajemy obraz człowieka, którego już czytelnik sam oceni.
Dla jednej z tych osób będzie najlepszym przyjacielem ratującym kilkukrotnie z opresji; dla innej oddalającym się synem, którego miłość do rodziców powoli słabła zastępowana przez miłość do filozofii; dla kolejnej mistrzem kuchni nieznającym zasad runku i wprowadzającym zmiany, które odrzucają starych i przyciągają nowych klientów.

"...Bywał po­ryw­czy. Zda­rza­ło mu się prze­gnać gości, któ­rzy mu się nie po­do­ba­li. Nie li­czył się z opi­nią ani z groź­ba­mi. Nie chciał nie­któ­rych u sie­bie i o tym mówił. Raz po­da­łem parze gości pilaw. Wspa­nia­ły, wonny, ryż ba­sma­ti z ro­dzyn­ka­mi, go­to­wa­ny w esen­cjo­nal­nym bu­lio­nie. Na to skraw­ki długo pie­czo­nej ja­gnię­ci­ny, do­pra­wio­nej mie­szan­ką przy­praw ba­ha­rat. Potem jo­gurt i sie­ka­ne natki pie­trusz­ki oraz ko­len­dry. Go­ście za­bi­ja­li się o to danie, mie­li­śmy ta­kich, któ­rzy od­cho­dzi­li, kiedy do­wia­dy­wa­li się, że tego dnia pi­la­wu nie bę­dzie. Po­da­ję pilaw, męż­czy­zna pró­bu­je i po chwi­li woła mnie, że za suche i chęt­nie po­lał­by ket­chu­pem. Osłu­pia­ły wra­cam do kuch­ni i mówię mu szep­tem, co się wy­da­rzy­ło. A on spo­koj­nie pod­cho­dzi do sto­li­ka, słu­cha za­ża­le­nia. „Nie mamy – od­po­wia­da wolno – ale nie mo­że­my do­pu­ścić, by czuł się pan źle ob­słu­żo­ny”. Prosi mnie, cały czas przy sto­li­ku, bym po­biegł do naj­bliż­sze­go skle­pu po ket­chup. Ucina dys­ku­sję, bie­gnę, wra­cam, on z uśmie­chem ob­fi­cie po­le­wa nim pilaw, go­ście zja­da­ją za­do­wo­le­ni..."

Świetna książka i równie świetne historie. Najlepszymi dla mnie były opowiadania ojca - Józefa i przyjaciela z dzieciństwa - Jakuba.
Józef, czuł od dłuższego czasu, że traci syna, nie umiał go wychowywać, nie umiał z nim rozmawiać, nie umiał go karać. Każdy z tych elementów sprawiał, że miał do siebie żal i czuł, że to przez niego ich relacja legła w gruzach.
Jakub z kolei jest chyba najbardziej kontrowersyjną postacią, jest zniszczony psychicznie do tego stopnia, że nie mówi o sobie "ja" tylko "on". Koszmarne dzieciństwo z babcią zabrało mu "ja" z imienia Jakub i przez resztę życia będzie się starał je odzyskać. Benedykt, czy jak Jakub go nazywa - Dyzio, wywrze ogromny wpływ na jego życie. Z kolei opowieści kucharza - Jana, dadzą nam najlepszy pogląd na to kim był główny bohater na chwilę przed śmiercią.

Może ostanio wrzucam trochę za dużo książek o tym, co zostaje po ludziach po śmierci, ale są to książki, które miałem od dłuższego czasu w TBR i zdecydowałem, że przeczytam je niedługo po sobie, żeby zamknąc temat i móc je łatwo porównać.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
74/100
#bookmeter #czytajzwykopem #legimi
ali3en - 1358 + 1 = 1359

Tytuł: Cudze słowa
Autor: Wit Szostak
Gatunek: literatura p...

źródło: comment_1627299118xux5sjEQAFV5moWeXgVUmq.jpg

Pobierz
  • 4