Wpis z mikrobloga

Mirki z tematów #elektryka i #budujzwykopem. Macie jakieś złote rady odnośnie instalacji elektrycznej w nowym domu?Mam rozplanowane "żarówki" i gniazda prądowe w strategicznych miejscach, wyjścia prądu na ogród, taras i wiatę garażową, wideodomofon, internety, tv, monitoring. Podajcie mi coś, co macie u siebie i jest super, albo czego żałujecie (że zrobiliście albo nie), albo teraz zrobilibyście inaczej. Czy jest coś takiego jak "za dużo gniazdek w pomieszczeniu"?
Pobierz errabunda - Mirki z tematów #elektryka i #budujzwykopem. Macie jakieś złote rady odno...
źródło: comment_1627470344HDbg80USVqVseHZQvQOB5U.jpg
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
3fazy na scianie budynku lub w okolicy wiaty.
Gniazdka w kuchni sa na wagę złota.
Dużo obwodów i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w rozdzielni. Przygotowanie kabli pod Smart Home, jakies sterowniki do bramy/kamer/kontrola zużycia prądu/ zdalne sterowanie piecem/roletami.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ulsterboy: Mikrofala,czajnik,ekspress, radio. Czyli dodatkowe 4 gniazdka użyte zostały. Teraz czasem jak ktoś chce.zrobic gofry/podłączyć blender/grilla no to kolejne gniazdko. I jedno wolne np na ładowarkę do tel by się przydalo albo maszynę do chleba etc.
@lucasy: mikrofali, czajnika, radia nie używam w kuchni. Poza tym blendera i grilla nie używasz cały czas. Ja wychodzę z założenia, że nie ma co szaleć z gniazdkami. Dla przykładu w salonie mam 7 gniazdke z czego używam tylko 3 i reszta jest dla mnie zbędna. Poprzedni właściciel był maniakiem gniazdek.
Ja mam np 6 gniazd w małej kuchni. Za mikrofalowka, do sprzetow typu grill, jedno wolne np do ladowarki, jedno obok kuchenki (do np blendera), jedno do kuchni i jedno do okapu. W mieszkaniu ogolnie nie mam przedluzaczy, bo wszystko przemyślane.
@errabunda super sprawa to osobne pompki do cyrkulacji cwu do łazienek i kuchni załączane np. cyklicznie po wykryciu ruchu przez czujkę alarmową, ciepła woda jest od razu w kranie tylko wtedy, jeśli jej możesz potrzebować. Puść sobie skrętki nawet w magistrali do wyłączników, może kiedyś zastąpisz tradycyjne smartpanelami :)
@errabunda: jak masz małe dzieci, to wyłączniki światła rozplanujcie na tyle wysoko, żeby do nich nie sięgały


@szwelx: nim skończysz budowę, to będzie #!$%@?, że są na tyle wysoko, że nie sięgają... a już powinny.