Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (301)

Ukraina
W inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej wezmą udział 44 delegacje zagraniczne, z których 14 będą przewodniczyć szefowie państw i rządów - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba na konferencji prasowej. Na szczeblu prezydentów reprezentowane będą Łotwa, Litwa, Estonia, Polska, Słowacja, Węgry, Mołdawia, Słowenia i Finlandia. Przewodniczący Rady Europejskiej weźmie również udział w platformie krymskiej. Na szczeblu premierów reprezentowane będą Rumunia, Gruzja, Chorwacja i Szwecja. Szwajcaria i Czechy będą reprezentowane przez przewodniczących parlamentów. Na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w szczycie weźmie udział 14 krajów: Turcja, Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Belgia, Austria, Holandia, Luksemburg, Irlandia, Dania, Bułgaria, Czarnogóra i Macedonia Północna. Wielką Brytanię i Portugalię reprezentować będą ministrowie obrony, a Stany Zjednoczone – minister transportu, który jest osobistym wysłannikiem prezydenta Joe Bidena. Norwegię będzie reprezentować Sekretarz Stanu.
Źródło

Ankieta przeprowadzona przez firmę socjologiczną "Rating" wśród Ukraińców wykazała, że 65% z nich nie chce wyjeżdżać za granicę w celu zarobku. Jednocześnie 32% respondentów stwierdziło, że chciałoby pracować za granicą. Najchętniej chęć do pracy zagranicą wyrażali najmłodsi – to 54%, a najmniej wśród kategorii 61+ (tylko 18%). W Donbasie chętnych do pracy za granicą jest dwa razy więcej niż w regionach zachodnich (20-23% vs. 40%). Jednocześnie przy wyborze pożądanej pracy najważniejszymi kryteriami dla Ukraińców są zarobki (75%), następnie gwarancje socjalne (31%), relacje w zespole (26%) i harmonogram pracy (22%).
Źródło

Białoruś
18 sierpnia ambasador Białorusi w Izraelu Jewgienij Worobiow spotkał się z dyrektorem Departamentu Eurazji izraelskiego MSZ Jakowem Liwnem i omówił możliwości realizacji wspólnych wydarzeń mających na celu utrwalenie pamięci o Holokauście i nazistowskim ludobójstwie narodu białoruskiego podczas II wojna, donosi służba prasowa ambasady. Strony omówiły również stan obecny i perspektywy współpracy Białorusi z Izraelem, wymieniły poglądy na temat możliwych wydarzeń, które mogą zbiegać się w czasie z przyszłoroczną 30. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między tymi krajami.
Źródło

Litwa
W dniach 17-18 sierpnia delegacja litewskiego Ministerstwa Obrony Narodowej pod przewodnictwem wiceministra Viliusa Semekkasa odwiedziła międzynarodową wystawę przemysłu obronnego IDEF'2021 w Stambule w Turcji. Podczas wystawy wiceminister wziął udział w dwustronnym spotkaniu z tureckim wiceministrem obrony Muhsinem Dere, jak wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej. Podczas spotkań w Turcji omówiono również możliwości współpracy Turcji i Litwy w dziedzinie przemysłu obronnego. „Cieszę się, że przedstawiciele tureckich firm przemysłu obronnego już tej jesieni odwiedzą Litwę i mam nadzieję, że zostaną nawiązane wzajemnie korzystne kontakty, a litewski biznes będzie miał niepowtarzalną okazję do omówienia ewentualnych wspólnych projektów i inwestycji” – powiedział Vilius Semeška.
Źródło

Łotwa
Nie można wykluczyć, że można by dyskutować o zaostrzeniu środków lub sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki w związku z jego agresją na państwa członkowskie Unii Europejskiej – wynika z dzisiejszej wspólnej konferencji prasowej przewodniczącego PE z marszałkiem Saeimy Ināra Mūrniece. W odniesieniu do sankcji już nałożonych na reżim Łukaszenki UE nie może się wycofać – podkreślił przewodniczący PE. Podkreślił też, że reżim Łukaszenki jest agresywny wobec UE.
Źródło

Estonia
Dyrektor Estońskiego Muzeum Narodowego Alar Karis spotkał się w czwartek z frakcją i zarządem Partii Reform w Riigikogu, aby omówić możliwość kandydowania na prezydenta. Po spotkaniu przewodniczący frakcji Mart Võrklaev powiedział ERR: „Obecne odczucie ze strony grupy parlamentarnej jest takie, że Karis zrobił dobre wrażenie i Partia Reform byłaby gotowa poprzeć go jako kandydata na prezydenta”. Pierwsza tura głosowania w wyborach prezydenckich odbędzie się 30 sierpnia. Partie zgłaszają kandydatów, a następnie 101-miejscowy Riigikogu wybiera prezydenta. Sześćdziesięciu ośmiu deputowanych musi poprzeć kandydata, aby zostali wybrani. Na razie nie ma innych kandydatów na prezydenta ani potencjalnych kandydatów.
Źródło

Polecam:

Materiał soundcloud (8 min.) - Państwa europejskie mają poważne kłopoty z gazem. Jest go zbyt mało przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Wpływ na to miało większe zużycie tego surowca zarówno z powodu dłuższej zimy, jak i w związku z odbudową gospodarki po pandemii. W wielu państwach magazyny gazowe nie są wystarczająco wypełnione, nastąpił też duży wzrost cen gazu, co dodatkowo komplikuje sytuację. Korzysta na tym Rosja, która dynamizuje końcowe prace nad gazociągiem Nord Stream 2. W zdecydowanie lepszej sytuacji jest natomiast Polska – wyjaśnia starszy analityk w Zespole Bałtyckim IEŚ dr Michał Paszkowski.
Europejskie problemy z gazem wzmacniają Rosję

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 2
Na szczeblu prezydentów reprezentowane będą Łotwa, Litwa, Estonia, Polska


@Ten_od_Hanki: Wiadomo – my, narody dawnej Rzeczpospolitej musimy się trzymać razem. Wysłać tam kogoś poniżej rangi prezydenta byłoby wobec Ukraińców afrontem. Zwłaszcza, że chodzi również o nasze dupy.

W Donbasie chętnych do pracy za granicą jest dwa razy więcej niż w regionach zachodnich (20-23% vs. 40%). Jednocześnie przy wyborze pożądanej pracy najważniejszymi kryteriami dla Ukraińców są zarobki (75%)


@Ten_od_Hanki: No i