Wpis z mikrobloga

Program Twojego Ruchu - http://twojruch.eu/sites/default/files/pliki/POSTULATY%20SRODEK%20DRUK.pdf

Na papierze nie wygląda to najgorzej, taki program socjalliberalny, w zasadzie większość tez powiela się z pierwszym programem RP. Zastanawia mnie ten postulat emerytury obywatelskiej. Nie doczytałem się ile miałaby ona wynosić, ale w całości ma być finansowana z budżetu państwa - zero składek.(wedle tego co jest tam napisane najwcześniej od 2016 roku). Czyli w zasadzie ten model CASowski. Jednocześnie jest postulat podniesienia CIT w pierwszym okresie funkcjonowania nowego systemu, w celu zwiększenia wpływów budżetowych koniecznych do finansowania emerytur z praw nabytych. Każdy emeryturę miałby rozliczaną proporcjonalnie do lat ile był w jakim systemie(repartycyjny, kapitałowy i em. obywatelska).

Reszty nie chce mi się analizować specjalnie, ale jest utrzymanie progresywnego podatku dochodowego, jednolity VAT, objęcie CITem kościoły i związki wyznaniowe, karne podatki transferowe dla korporacji jeśli korzystały z ulg w Polsce. W służbie zdrowia system z konkurującymi ze sobą kasami chorych + koszyk zdefiniowanych świadczeń. Edukacja w pełni darmowa, podręczniki za darmo, posiłki za darmo. Reforma nie ważna, oby tylko był kapitał społeczny, praca zespołowa itd. Oczywiście tfu, eurofederacja. Reszta do przeczytania w linku powyżej.

Cały czas zastanawia mnie jak podzielić w jednym ugrupowaniu ludzi pokroju Gibały i całe lewicowe środowisko z PPP na czele. Dla nich Gibała to przecież wstrętny neoliberał. Ten podział fajnie widać na tym filmiku od 2:59 - http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/ruch-palikota-to-teraz-twoj-ruch,360604.html

W bonusie cytat z deklaracji:

Przekonanie w jakim tkwiły przez ostatnie ćwierćwiecze kolejne polskie rządy – że „niewidzialna ręka rynku” ureguluje wszystko, że międzynarodowe korporacje stworzą w Polsce miliony dobrze płatnych miejsc pracy i unowocześnią kraj, że remedium na złe zarządzanie jest prywatyzacja wszystkiego za każde pieniądze, że nie jest potrzebny nam przemysł, że gdy będzie rosnąc PKB to wszyscy będziemy się bogacić, że jedyne co należy robić w czasach kryzysu to ciąć koszty, najlepiej po najbiedniejszych, bo ich jest najwięcej – było mylne. Dlatego chcemy, by państwo aktywnie korzystało z dostępnych mu instrumentów polityki ekonomicznej. Polsce potrzebny jest „skok technologiczny” i długofalowa wizja polityki gospodarczej. Bez aktywnego udziału państwa przełom rozwojowy w gospodarce jest niemożliwy.


#polityka #palikot #program #twojruch #gospodarka
  • 8
zastanawia mnie ten postulat emerytury obywatelskiej. Nie doczytałem się ile miałaby ona wynosić, ale w całości ma być finansowana z budżetu państwa - zero składek.(wedle tego co jest tam napisane najwcześniej od 2016 roku). Czyli w zasadzie ten model CASowski.


@SirBlake: słuchałem Hartmana w radio - generalnie taka emerytura będzie minimalna (zakładam, że miał na myśli coś w okolicach pensji minimalnej), szczegóły nie są im znane bo wymaga to szeregu pracochłonnych
@RageKage: pierwszy debatę o emeryturze obywatelskiej rozpoczął CAS. Wiem, że później chyba jak Fedek była ministrem to PSL coś zgłaszał, później Republikanie, ostatnio Solidarna Polska, a teraz Palikociarna. Zobaczymy może uda się zbudować w przyszłości koalicję programową w tym kierunku. Fundacja Republikańska razem z ZPP pracuje teraz na raportem w tej sprawie, ma się pojawić jakoś na tygodniach. Tam mają być kwoty, wyliczenia, dane itd. Zobaczymy, bo na razie to nikt
pierwszy debatę o emeryturze obywatelskiej rozpoczął CAS. Wiem, że później chyba jak Fedek była ministrem to PSL coś zgłaszał, później Republikanie, ostatnio Solidarna Polska, a teraz Palikociarna.


@SirBlake: tak, ale z całym szacunkiem dla CAS to nie są oni realną siłą mającą wpływ na politykę czy chociażby debatę publiczną w Polsce

Republikanie i Palikoty to już deko inna liga, ludzie zasiadający w Sejmie, często bywający w mediach, mający swoich wyborców etc...