Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (304)

Ukraina
No i cóż, tyle zostało z obecności na wczorajszym szczycie Platformy Krymskiej prezydenta Węgier, który zresztą nie omieszkał wspomnieć w przemówieniu o wypędzeniu Węgrów: Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, powiedział, że Ukraina łamie różne umowy dotyczące praw mniejszości narodowych w kraju, w tym Węgrów na Zakarpaciu. Stwierdził to na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Według ministra Węgry zawsze popierały suwerenność Ukrainy, ale jednocześnie sprzeciwiają się łamaniu praw mniejszości narodowych, w tym Węgrów. Jak łatwo się domyśleć Rosja skrzętnie wykorzystała tę wypowiedź: pełny zapis konferencji pojawił się na głównej stronie MID Rosji. A "przy okazji" minister poinformował, że Węgry ppodpiszą 15 letni kontrakt z Gazpromem na dostawę gazu...oczywiście Południowym Potokiem.
Źródło

Ukraina i Stany Zjednoczone utworzą Platformę Dialogu Strategicznego (SECD) obejmującą bezpieczeństwo energetyczne i dekarbonizację, której szczegóły omówią ministrowie ds. energii obu krajów podczas spotkania w Waszyngtonie - poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Gałuszczenko. Minister stwierdził, że ważne jest, aby wykorzystać platformę do wypracowania praktycznych rozwiązań wspierających transformację energetyczną Ukrainy i zwiększenie jej bezpieczeństwa energetycznego. Strony omówiły wyniki trójstronnego spotkania ministrów energetyki USA, Niemiec i Ukrainy oraz konkretne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. W tym kontekście dyskutowali o sprzeciwie wobec projektu Nord Stream-2 i sposobach zapobiegania wykorzystaniu przez Rosję gazu jako broni przeciwko Ukrainie.
Źródło

Białoruś
Od nowego roku akademickiego białoruskie szkoły nie będą już przeprowadzały matury z języków mniejszości narodowych. Wynika to z uchwały Ministerstwa Edukacji Narodowej nr 170 z 11 sierpnia, która została dziś oficjalnie opublikowana i wejdzie w życie 1 września. Wcześniej w szkołach, w których nauka i wychowanie odbywa się w języku mniejszości narodowej – polskim, litewskim – na maturze po klasach 9 i 11 dzieci zdawały oprócz przedmiotów obowiązkowych (języki państwowe, matematyka, historia, język), także obowiązkowy egzamin z języka mniejszości narodowej.
Źródło

Litwa
„Musimy wysłać bardzo wyraźny sygnał nie tylko Białorusi, ale także każdemu dyktatorowi, który zdecyduje się użyć takiego instrumentu przeciwko Unii Europejskiej lub jakiemukolwiek z jej państw, że nie tylko się to nie powiedzie, ale zwróci przeciwko niemu” powiedział dziennikarzom we wtorek minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. "Oczekuje się, że jesienią rozpocznie się dyskusja na temat sankcji dla osób odpowiedzialnych za nielegalną migrację z Białorusi" dodał. "Przekazaliśmy Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych listę firm, osób, które, według naszej wiedzy, uczestniczą w nielegalnych przepływach migracyjnych i jak tylko instytucje wrócą z urlopu, będzie można rozpocząć debatę na temat sankcji wobec tych osób i instytucji” – powiedział.
Źródło

Łotwa
Armie Łotwy i Białorusi dyskutują o wdrożeniu środków zaufania i bezpieczeństwa - poinformowała służba prasowa białoruskiego Ministerstwa Obrony, spotkanie robocze przedstawicieli sił zbrojnych obu krajów odbywa się w Nowopołocku. Strony podsumowują wyniki realizacji Umowy o dodatkowych środkach zaufania i bezpieczeństwa z dnia 5 marca 2004 r. Ocenią realizację zapisów tego dokumentu w 2020 roku i I połowie 2021 roku. Skoncentruje się również na propozycjach mających na celu zwiększenie skuteczności stosowanych środków zaufania i bezpieczeństwa, uzgodnione zostaną kwestie współpracy w zakresie kontroli zbrojeń.
Źródło

Estonia
Podczas gdy zło dwudziestego wieku miało dwa wyraźne oblicza, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, odpowiedniki współczesnego świata przynoszą zbyt wielu kandydatów, aby je wymienić - mówiła minister sprawiedliwości Maris Lauri. Przemawiając na ceremonii z okazji dnia Pamięci Ofiar Estońskiego Komunizmu. Maris Lauri powiedziała: „Zło ma wiele twarzy, ale zło zawsze wyzwala konkretna osoba. A zło jest zawsze uniwersalne”. Lauri powiązała podpisanie paktu, którego tajne protokoły dzieliły znaczną część Europy Środkowo-Wschodniej na dwie strefy wpływów, między reżimem nazistowskim a Związkiem Radzieckim, z dzisiejszym obrazem międzynarodowym, w szczególności na Białorusi i w Afganistanie. Estonia znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, jak określono w tajnych protokołach paktu, podpisanych 23 sierpnia 1939 r. przez Wiaczesława Mołotowa i Joachima von Ribbentropa.
Źródło

Polecam:

24 sierpnia 1991 r. Ukraina proklamowała niepodległość, a kilka miesięcy później – wraz z Rosją i Białorusią – doprowadziła do rozwiązania ZSRR. W momencie powstania państwo ukraińskie było kontynuatorem Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej, co z jednej strony opóźniło dekomunizację systemu organizacyjno-prawnego, a z drugiej – uchroniło kraj przed konsekwencjami budowania instytucji państwowych od zera. Po blisko ćwierćwieczu nadeszła godzina wielkiej próby – rewolucja i wojna z Rosją. Tej próbie Ukraina sprostała: nie zrealizowała jednostronnie groźnej dla niej politycznej części porozumień mińskich ani nie osunęła się do grona „państw upadłych”. Główne zagrożenie dla jej przyszłości stanowi nie tyle trwający konflikt w Donbasie czy słabość gospodarki, ile zapaść demograficzna: w ciągu niespełna trzydziestu lat kraj stracił piątą część ludności. Komentarz OSW.
Trwałe państwo. Trzydziestolecie niepodległości Ukrainy

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 1