Wpis z mikrobloga

Obczajcie tego #!$%@? 96ton

Produkcja dna reaktora WWER-1200 rozpoczyna się od bezszwowego, kutego kęsa w postaci rury o długości 6 metrów, średnicy zewnętrznej 2,5 metra i wadze 96 ton.
Materiał o grubości ściany 30 cm jest rozcinany przy użyciu palników gazowo-tlenowych a następnie przez 5 godzin wyżarzany w piecu w temperaturze 620°C w celu przywrócenia jego mechanicznych właściwości.
Dopiero w kolejnych krokach przecięta skorupa zostanie rozwinięta w kwadratowy arkusz, z którego zostanie wycięty okrąg i utworzone eliptyczne dno


#elektrowniajadrowa #atom #energetyka #energiaatomowa #ciekawostki #przemysl #technologia #pracaspawaczamnieprzeistacza ##!$%@?
nobrainer - Obczajcie tego #!$%@? 96ton 


Produkcja dna reaktora WWER-1200 rozpoc...

źródło: comment_16312041442KQ71ounwGHK1G02Z6hGwK.jpg

Pobierz
  • 12
@bambus94: może chodzi o nadanie odpowiedniej struktury materiału, która gwarantuje najlepszą wytrzymałość na tego typu naprężenia?

Materiał cięty z pręta lub z blachy mają różne właściwości, stal nigdy nie jest doskonale izotropowa
@bambus94: Jest tak dlatego, ze w ten sposób ziarna i struktura krystalograficzna jest ułożona w odpowiedni sposób, w odpowiedni to znaczy, ze ta metoda daje najlepsza koherentność struktury dna ze ściankami rurociagu do którego jest przyspawana. Dzięki temu końcowy wyrób jest bardziej spójny i wytrzymały na obciążenia, co więcej w ten sposób znacznie łatwiej jest kontrolować formowanie grubości dna.