Wpis z mikrobloga

10 mitów o rewolucji rosyjskiej - 4.

4. Wojna była przyczyną rewolucji w Rosji.

Trudno się z tą tezą nie zgodzić. Z pewnością, tak jak pierwsza rewolucja rosyjska w 1905 r. rozpoczęła się w środku wojny, tak samo rewolucja lutowa rozpoczęła się też w trakcie wielkiej wojny.

Ale ważne jest, aby zrozumieć następną myśl wyjaśniającą: rewolucja w Rosji rozpoczęła się nie dlatego, że Rosja przegrywała wojnę, rewolucja w Rosji rozpoczęła się dlatego, że Rosja ją wygrywała.

Na początku 1917 roku było już pewne, że mocarstwa centralne przegrały wojnę, najpóźniej w 1918 roku ona się skończy, a głównym zwycięzcą będzie Rosja.

Pierwsza wojna światowa w literaturze europejskiej zyskała reputację bezsensownego i bardzo krwawego konfliktu, w którym strony walczyły na granicy swoich możliwości, tracąc całe pokolenia młodych mężczyzn, z wielkim wysiłkiem i bez żadnej oczywistej przydatności. Nic dziwnego, że ta ogromna katastrofa wywołała niezadowolenie i niepokój wśród społeczeństwa.

Szczegółem, którego zazwyczaj się nie zauważa lub o którym się nie wspomina, jest to, że podczas pierwszej wojny światowej istniała ogromna różnica między frontem zachodnim a wschodnim. Na froncie wschodnim nie było wojny pozycyjnej. Wojny pozycyjnej, kiedy wokół jednej twierdzy traci się pół miliona zabitych z jednej strony i pół miliona z drugiej, po czym front ledwie porusza się o kilka kilometrów. Nic takiego szalenie bezużytecznego nie było na Wschodzie.

Front wschodni przesuwał się. W 1915 r. na wschód, ale w 1916 r. już na zachód. Na froncie tureckim w porównaniu z katastrofalną kampanią Gallipoliską wojsk brytyjskich z dominiów koronnych, armia rosyjska ma się po prostu świetnie - już zajęła Trabzon.

Porównajmy straty:
Anglia 1,1 mln
Francja 1,4 mln
Rosja 1,8 mln
Niemcy 2,0 mln

Straszne straty? Rosja radziła sobie niewiele gorzej niż inni uczestnicy. I szczerze mówiąc, o wiele lepiej niż inni, może z wyjątkiem brytyjczyków.

Niektórzy autorzy piszą o katastrofie lub co najmniej wielkich wpadkach armii rosyjskiej na froncie wschodnim. Przypomnę inne konflikty zbrojne - 1812 pierwszy rok wojny, Francuzi spalili Moskwę, 1942 drugi rok wojny, Niemcy dotarli do Wołgi. Cóż, można to nazwać poważną sytuacją. Ale gdzie poważną sytuację historycy widzą podczas pierwszej wojny światowej, zwłaszcza na początku 1917 roku.

Ok, spójrzmy jak wyglądała sytuacja na froncie domowym, na tyłach, w zapleczę.

Francja - totalna mobilizacja zdolnych do walki mężczyzn, wykorzystanie rekrutów kolonialnych, totalna demoralizacja społeczeństwa, ludzie wariują. Pierwsza wojna światowa była tak wielkim szokiem dla Francuzów, że postanowili - "nigdy więcej", i po prostu odmówili się od udziału w walce w drugiej wojnie światowej.

Niemcy, choć duch wojskowy był nadal wysoki, a dyscyplina w tyłu silna, za linią frontu ludzie w miastach zaczęli po cichu umierać z głodu. "Steckrübenwinter" - zima z 1916-17 roku została nazwana "rzepową zimą" w Niemczech, gdzie rozpoczął się masowy głód.

Jak to wyglądało w Rosji: dwie trzecie armii jest albo na ćwiczeniach w prowincjach wewnętrznych, albo na froncie, ale wykorzystywano do obowiązków gospodarczych. Nie tylko rdzenna ludność z prowincji azjatyckich, ale nawet Finowie nie byli rekrutowani. Korpus wojskowy został wysłany do Francji na pomoc sojusznikom. Oczywiście, nie brakowało żywności ani chleba. Wszystkie problemy z zasobami materialnymi, sprzętem wojskowym i amunicją dla armii były rozwiązane.

Rosja wygrywała wielką wojnę, a co więcej, było to zwycięstwo niezwykle łatwe, nie tylko w porównaniu z jej własną historią, ale nawet w porównaniu z jej sojusznikami.

I wtedy, gdy wszystkie te zwycięskie pryzy są już praktycznie w rękach, następuje rewolucja.

Rewolucje czasami zbiegają się z wojnami, jak to było z Komuną Paryską 1871, lub rewolucjami w byłych Austro-Węgrzech, ale były one PO PRZEGRANEJ wojnie. Nawet pierwsza rewolucja rosyjska z 1905 r. w środku wojny rosyjsko-japońskiej może być w pewnym stopniu wyjaśniona niepowodzeniami w działaniach wojennych.

Ale w 1917 roku stało się coś dziwnego, rewolucja rozpoczęła się w państwie, które oczywiście i łatwo wygrywało wojnę w najbliższej przyszłości, które nie doświadczyło wielkich cierpień w poprzednich latach konfliktu, którego wysiłki militarne, gospodarcze, cywilne były bardzo umiarkowane i nie ekstremalne.

Jaka więc może być odpowiedź na tę zagadkę. Odpowiedź może być tylko jedna - zdrada.

I to już nie ma nic wspólnego z wojną. Z jednym wyjątkiem - skoro była to zdrada w czasie wojny, to nie była to zdrada wobec reżimowi politycznemu, ale przeciwko samemu państwu.

#historia #rosja
Zwolenniki poprzedniego wpisu:
@matkaPewnegoMirka: , @cosiek02: , @MiQ27: , @michelney: , @zieloneKolanoApokalipsy: , @oinczorniasty: , @Lisaros: , @fookinraww: , @Wezymord: , @Islam: , @vvulpecula: , @77023: , @arkan997: , @Nautac: , @Scyzorro83: , @Zakarin: , @przegryzam: , @bmstr: , @x_Pyza_x: , @klcn123: , @jasku: , @Nieboraknoikak: , @Kacper_Lepper: , @pemfon: , @Cukierenka: , @az_zalozylem_tutaj_konto: , @Zrobiony_bobr: , @kolejnekontonawypok: , @wilk633:
Pobierz
źródło: comment_16312618303V4FvTOMVLCqCTXtMyzWHw.jpg
  • 10
4. Wojna była przyczyną rewolucji w Rosji.


@mobutu2: takie dosyć śmiałe założenie, częściej jednak wspomina się o tym, że wojna, a raczej kolejne porażki w wojnie i wyczerpanie nią, były katalizatorem zmian, prędzej mówi się o tym, że porażki w tej wojnie były jedną z przyczyn rewolucji w Rosji i z tym już o wiele trudniej dyskutować.

Przyczyn było naturalnie o wiele więcej i wiele z nich było charakterystycznych tylko dla
@Lisaros: Zwracam uwagę, że jednym z powodów była WYGRYWANA wojna. To jest już świeże.
I wygrywana bez koszmaru bezużytecznych śmierci na froncie zachodnim.

W 1916 roku okres przygotowania poborowego przed wysłaniem go do wojska wynosił 4-5 miesięcy, przynajmniej oficjalnie. Nie było pośpiechu.

Oczywiście, weterani zawsze czują się bardziej pewni siebie i niezależni w poglądach na wewnętrzną politykę państwa. I wykazują chęć zajmowania wyższego stanowiska w życiu, ale to wszystko dzieje się
@mobutu2 przecież im się front załamał przed rewolucją? Więc faktycznie wygrywali wojnę po całości xd plus czytałem gdzieś, że ta rewolucją była prawdopodobnie finansowana z Zachodnich skarbców więc to było po prostu dobicie nieprzyjaciela i zamknięcie frontu wschodniego na dobre by można było się skupić już tylko na zachodnim
@rEwx: Rosja carska w odwrocie przez rok, rok 1915, to była poważna porażka, utracono zachodnie prowincje, ale to były pół-autonomiczne polskie prowincje, a nie właściwa Rosja, a 1916 roku to już była udana ofensywa, i to nie tylko w Galicji, ale i na froncie tureckim.

Nie widzę katastrofy militarnej ani nawet poważnych problemów.

Katastrofa miała miejsce w Rumunii.

A poważne problemy były w państwie niemieckim, które pod koniec 1916 roku poprosiło
Oczywiście, nie brakowało żywności ani chleba. Wszystkie problemy z zasobami materialnymi, sprzętem wojskowym i amunicją dla armii były rozwiązane.


@mobutu2: Petersburg miał problemy z zaopatrzeniem, może nawet nie tyle w żywność co w opał. A to dlatego, że z powodu zasp śnieżnych stanęły pociągi. Gdyby miastem rządził ktoś bardziej ogarnięty mógłby wykorzystać węgiel z Floty Bałtyckiej, która i tak stała w zamarzniętej wodzie.
Na początku 1917 roku było już pewne, że mocarstwa centralne przegrały wojnę, najpóźniej w 1918 roku ona się skończy, a głównym zwycięzcą będzie Rosja.


@mobutu2: Dosyć śmiała teza.

To co prawda nie mój okres historyczny, ale moje wrażenie jest takie że w przeciwieństwie do II wojny światowej, gdzie przystąpienie USA do wojny oznaczało jej rozstrzygnięcie, to wynik I wojny światowej do końca nie był znany i ostateczne zwycięstwo aliantów nastąpiło gdzieś
Pobierz
źródło: comment_1631352357Fvo4GRnQsbUjZ9fQaPzXtL.jpg
@Hans_Kropson: Poniżej fragment. Niestety nie mam czasu w najbliższym okresie kilku tygodni na dokładniejsze czytanie.

On the eve of the Revolution the prospects for the 1917 cam-
paign were brighter than they had been in March, 1916, for the
campaign of that year.
It true that Russia had been forced by the temporaryis
collapse Rumania of to add 400 kilometres to a front that was al-
ready too long, but French