Wpis z mikrobloga

Alarm czasu pracy silnika? Reset po zbyt długiej pracy urządzenia?

Mam kilka pomp zatapialnych, na pływaku lub sondzie i niestety żadne rozwiązanie nie gwarantuje długotrwałej pracy bez zawieszenia i pracy non stop.

Wymyśliłem w głowie urządzenie, które liczy czas w przypadku poboru prądu. Jeśli trwa to dłużej niż np 5 minut to alarm, jeszcze lepiej gdyby po tym czasie nastąpił reset zasilania.

Na zasadzie przekaźników, styczników i jakiegoś modułu dźwiękowego dałoby radę ogarnąć jeśli nie ma takiego urządzenia gotowego - nie mogę jednak znaleźć nic, co odliczałoby ten maksymalny czas pracy i podawali sygnał dalej.

Przepompownie wód deszczowych posiadają podobne rozwiązania, ale to automatyka za dużo więcej niż kilkadziesiąt czy kilkaset złotych.

#elektronika #elektryka #elektroda
  • 10
@tepiciel_absurdow nie wiem czy dobrze rozumiem, ale takie urządzenie można zbudować za mniej jak 100zł. Chodzi Ci o to, że jak zablokuje coś pompę to ją wyłączy oraz pompa nie będzie pracować np dłużej jak 5 minut? Weź narysuj najlepiej to Ci coś ogarnę.
@Zarzutkkake nie do końca zablokuje - jak zablokuje to pewnie wystarczy zwykłe zabezpieczenie silnikowe z ustawionym prądem, chodzi o zablokowanie pływaka i pracę non stop bez obciążenia- czyli że ciągnie prąd więcej jak x czasu i coś działa.

(nie mam pojęcia jak miałbym to rozrysować).
@Zarzutkkake nie mam sygnału sterowania wyprowadzonego na zewnątrz, wszystko jest na pompach, a na klatkach przycisk wyzwala odlicznie czasu.

Najprostsze rozwiązanie to programator czasowy - 5 minut podaje prąd, 5 minut nie i pętla, tyle że nie rozwiązuje to problemu, gdy reset zasilania nie pomaga i trzeba zajrzeć do urządzenia.
@tepiciel_absurdow: najzwyklejszy elektroniczny wyłącznik czasowy kup i podłącz go tak, by wejście sterujące było na stałe podpięte do zasilania. W ten sposób, gdy włączysz zasilanie, wyłącznik czasowy też od razu zastartuje i będzie odmierzał wyznaczony czas (maksymalnej pracy pompy). Wyłączy się sama - super. Nie wyłączy się - czasówka ją wyłączy.
są i pływaki, i sondy - bezawaryjnie to to chodzić nigdy nie będzie, zwłaszcza że woda brudna (tj "czysta", ale pełno osadu itp)


@tepiciel_absurdow: w takiej brudnej wodzie z mułem montowałem zwykłe marketowe pompy z pływakiem i działają od kilku lat bezobsługowo. Może to kwestia zamontowania pływaka w taki sposób żeby nie mógł się zawiesić?
@tepiciel_absurdow ostatnio montowaliśmy takie coś w skrzyni 1000l. Bar w piwnicy, woda musi być podniesiona na 9 metrów wężem fi 40mm. Tam pływaki zawieszały sie od papieru toaletowego, ręcznika papietowego i podpasek. Czasami gówno sie przykleilo. Pomogła siatka za 10zł i umiejscowienie pływaka aby pracował wewnątrz niej. Jest bezawaryjnie.