Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#rolnictwo Mam dość, staram się jak mogę, rok temu rzepak kiepski bo pogoda nie dopisała i nie było możliwości oprysku więc pełen chorób i chwastu, w tym roku mimo, że pięknie wyglądał dał kiepski plon 2.8 a naprawdę dbałem o niego, wszystkie nawozy, proporcje, odchwaszczanie, grzybówki, odzywki itd, stwierdziłem, że może odmiana nie ta to w tym roku wybrałem hybrydę na pole które jest zadbane najlepiej z wszystkich i co ? i gówno obsada kiepska, na oko z 15 roślin(sprawdziłem czy nie za niską norma wysiewu), gdzie jest problem to sam już nie wiem. Staram się, wszystko zgodnie ze sztuką, terminem, badanie gleby i jak w pysk dostać. Patrzę na inne pola a tam wszystko dobrze. To chyba ostatni rok kiedy go sieję. Zbyt duże nakłady do tego miernego efektu
  • 25
@mandragora310: wszystko robisz dobrze, ten rok nie był dobry na siew, u mnie padało ciągle po 20-30 litrów na metr przez 10 dni. Był juz 28 sierpnia i dopiero udalo sie zasiać, ale pozniej przyszło mocne słonce przez ponad tydzien i niezle zaklepiło ziarka. Ludzie którzy siali 5 dni pozniej mają lepsza obsade niż ja. U mnie jest około 30-40 roslin naa m2. Co nie oznacza lipy bo czasami rzadki rzepak
@mandragora310: tragedii nie ma, dla rzepaku krytyczne jest mniej niż 12 roślin przed zimą, a powyżej da ci dobry plon tylko zadbaj
w tym i w roku poprzednim wschody niszczyły ulewne deszcze, w tym roku siałem na 0.5 cm głębokości tam gdzie sztywniejsza gleba jest ładny na lżejszych gdzie poszedł głębiej od deszczu i jest u Ciebie a do tego nie równy

Chyba że od siewu do wschodów nie padało z
@iredbox: to również przeliczałem bo tam mtz była 4.9 g, zalecana obsada miała być 50roślin na m^2, kiełkowanie 97%, możesz jeszcze doliczyć RPW (realny poziom wschodów) Więc wyszło 2.8 kg, a zasiałem pomiędzy 2.8-2.9 kg
@lukaschels: również na głębokość stawiam, coś musiało pójść nie tak //////odżywka już wczoraj podana 50% dawki ale pokropiło w nocy, prognoza tego nie zapowiadała Mangan 100g /// Bor 100g /// Molibden 20g /// Cynk 60 g /// Miedz 20g, dawka na hektar
@mandragora310: twój problem lezy tutaj:

chyba nigdzie gorszego nie widziałem, czy to w okolicy czy na różnych materiałach dotyczących przesiewania


15 roslin na metr, zadbasz o niego i bedzie dobrze, myslisz ze jak ładniej wygląda to lepiej sypie? XD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Stormweaver: nie chodzi mi o gęsty tylko równomierny, mniejszy problem z parciem chwastów czy też kłuciem w oczy. Doskonale wiem, że tam gdzie podwójnie się przesiewa na końcach pól jest gorsze. Nie raz w domu musiałem tłumaczyć, że siew ma być tak a nie inny bo gęsto to nie jest dobrze