Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki

Gwoli przypomnienia od 1 października 2021 nie będzie można użyć dowodu osobistego wydanego w Europie oraz Szwajcarii przy wjeździe do UK, chyba że:

-macie przyznany settled status albo pre-settled status
-aplikowaliscie o settled status albo pre-settled status, ale jeszcze nie otrzymaliście odpowiedzi
-posiadacie settlement scheme family permit
-posiadacie frontier worker permit
-jesteście tzw S2 healthcare visitor
-jesteście tzw Swiss service provider

Jeśli któreś z powyższych Was dotyczy, możecie używać dowodu do wjazdu przynajmniej do końca 31.12.2025.

Reszta wjeżdża na paszport.
Przy wjeździe na paszport od 1 października 2021, musi być on ważny przez cały pobyt w UK oraz powinien mieć co najmniej 6 miesięcy ważności ("we recommend that on the day you travel you have at least 6 months left on your passport").

Jeśli nie aplikowaliscie o status a będziecie chcieli to zrobić, musicie przekroczyć granice na:

-settlement scheme family permit ALBO wizie

Zasady są inne przy podróżowaniu do Irlandii, Jersey oraz Guernsey i Isle of Man.

Jeśli podróżujecie z dziećmi, możecie być poproszeni o potwierdzenie pokrewieństwa między Wami poprzez:

-akt urodzenia dziecka/dzieci albo dokument potwierdzający adopcje
-akt ślubu albo certyfikat potwierdzający rozwód jeśli masz nazwisko inne niż dziecko/dzieci
-list od rodzica potwierdzający, że masz prawo podróżować z dzieckiem/dziećmi, który musi zawierać dane kontaktowe rodzica

Jak zawsze więcej info na gov.uk

#uk #podrozujzwykopem #podroze
  • 8
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Euthymol: piękny wpis. Ciekawe ile osób jeszcze o to w najbliższym czasie zapyta. A co się dopiero będzie działo jak będzie zmiana na testy antygenowe przy powrocie do UK ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Euthymol jest jak przedstawicielka Border Force na wykopie ;D
  • Odpowiedz
@gonzo91: staram się! Będą pytać tak samo jak przy testach na 2 i 8 dzień, kwarantannie, test to release i wszystkim innym :D
Będę lecieć do PL w październiku to zrobię wpis nt nowych zasad haha

Daje sobie rękę uciąć, że za 2 tyg będą wpisy typu "Mirki co tu zrobić przyleciałem na Stansted i mnie trzymajo w jakimś detention center bo wleciałem na dowód i mam sobie szukać lotu z
  • Odpowiedz
@Euthymol: widać że się postaralas, ale zrobiłaś jeden bardzo istotny błąd który może kogoś kosztować sporo nieprzyjemność na granicy. Z tego co wiem dowodu mogą używać tylko osoby które status settled albo presettled maja przyznany na DO. Jeżeli ktoś aplikował o status przy użyciu paszportu to nie będzie już mógł używać DO na granicy
  • Odpowiedz
@piwniczak: dlatego ostatnie zdanie mówi, że więcej info na gov.uk

Jest dużo, dużo więcej rzeczy do tego powiązanych (np. małżonek spoza UE), ale ja nie mam czasu siedzieć na wykopie i wypisywać wszystkie niuanse. Nie wątpię, że ktoś będzie 2 razy sprawdzał informacje, zanim uwierzy w te na necie :) dzięki za komentarz!
  • Odpowiedz