Wpis z mikrobloga

Czołem Mirko, pamiętacie mnie jeszcze pod tagami #inteligentnydom #smarthome #budownictwo #architektura? Drugi rok z rzędu wydajemy swoje czasopismo SMART HOME Raport (wersja online jest dostępna za darmo ( ͡º ͜ʖ͡º)) i z tej okazji wypadałoby zrobić małe #rozdajo

Wśród plusujących (zielonki również, jak najbardziej, owszem, zapraszamy do zabawy) rozlosuję 3x zestaw:
- Książka "10 mitów inteligentnych domów"
- Papierowe wydanie czasopisma "SMART HOME Raport 2021"
- specjalny gadżet firmowy Futunext

no i korzystając z posta zajawka jednego z tekstów w magazynie:

Inteligentny dom niczym nowoczesny samochód (str. 22)

Sobotnie popołudnie. Pan Tomasz wraz z rodziną zbierał się właśnie, by odwiedzić znajomych w sąsiednim województwie. Gdy zszedł do garażu podziemnego, okazało się, że jeden z sąsiadów zaparkował bardzo blisko jego samochodu. Na szczęście dla Pana Tomasza to nie był żaden problem – po prostu wyjął telefon i łącząc się ze swoim samochodem „wyjechał” nim, stojąc obok. Kiedy już wygodnie wsiadł do auta, fotel dosunął się, a kierownica nieznacznie się opuściła. W międzyczasie lusterka przestawiły się na zapamiętaną pozycję, a po wpisaniu adresu znajomego na wyświetlaczu – Pan Tomasz wyruszył w drogę. Podczas jazdy autostradą aktywny tempomat pilnował, by nie zbliżyć się za bardzo do poprzedzającego pojazdu, zaś asystent pasa ruchu sumiennie utrzymywał samochód równo między liniami na jezdni.

Parkując pod blokiem kolegi, Pan Tomasz nawet nie musiał obserwować widoku z kamer lub słuchać czujników zbliżeniowych – system automatycznego parkowania kręcąc odpowiednio kierownicą, zajął wolne miejsce na parkingu. Po spotkaniu, chcąc włożyć teczkę do bagażnika, Pan Tomasz nie musiał nawet szukać kluczyków – wystarczyło, że wykonał nogą odpowiedni ruch, a bagażnik sam się otworzył. Wracając w deszczu, wycieraczki dostosowywały prędkość pracy, a adaptacyjne światła pilnowały, by droga przed pojazdem była zawsze jasna, bez oślepiania kierowców z naprzeciwka.

Choć wciąż na drogach zobaczyć można jeszcze samochody, których jedyne opcje komfortu to sterowanie klaksonem z koła kierownicy lub wlew paliwa zamykany na kluczyk, to jednak systemy w aucie Pana Tomasza dziś już nikogo nie zaskakują. Podobnie jak postęp technologiczny w motoryzacji spowodował przepaść pomiędzy samochodami z lat 90. a obecnymi, tak obecne trendy w dziedzinie inteligentnych domów zapoczątkowują przełom na rynku mieszkaniowym. Zastanówmy się więc na przykładzie motoryzacji, czy takie systemy w domu mogą być przydatne.

Powyższy tekst jest tylko fragmentem artykułu o tym samym tytule w magazynie "SMART HOME Raport 2021". Klikając w poniższy link, otrzymasz bezpłatny egzemplarz czasopisma w wersji elektronicznej:
LINK
Szloch - Czołem Mirko, pamiętacie mnie jeszcze pod tagami #inteligentnydom #smarthome...
  • 4
@dran2 to jeden z "lżejszych" tematów, szczególnie na początku tekstu. Zachęcam do zapoznania się z całym tekstem albo nawet i całym czasopismem.